Firefox 4.0 Final Yayınlandı

Başlatan reis33, 10 Mart 2011 - 10:23:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis33

Kullanıcıların merakla beklediği final sürüm yayınlandı.

Depo ekleyerek yüklemek için;
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

İndirme Bağlantıları
32 bit: ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/4.0/linux-i686/tr/firefox-4.0.tar.bz2
64 bit: ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/4.0/linux-x86_64/tr/firefox-4.0.tar.bz2

Tüm indirme bağlantıları > http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/

Alıntı YapNew In Firefox 4.0:
    * Tabs are now on top by default on Windows only - OSX and Linux will be changing when the theme has been modified to support the change.
    * On Windows Vista and Windows 7 the menu bar has been replaced with the Firefox button.
    * You can search for and switch to already open tabs in the Smart Location Bar
    * New Addons Manager and extension management API (UI will be changed before final release)
    * Significant API improvements are available for JS-ctypes, a foreign function interface for extensions.
    * The stop and reload buttons have been merged into a single button on Windows, Mac and Linux.
    * The Bookmarks Toolbar has been replaced with a Bookmarks Button by default (you can switch it back if you'd like).
    * Crash protection for Windows, Linux, and Mac when there is a crash in the Adobe Flash, Apple Quicktime or Microsoft Silverlight plugins.
    * CSS Transitions are partially supported.
    * Full WebGL support is included but disabled by default at this time.
    * Core Animation rendering model for plugins on Mac OS X. Plugins which also support this rendering model can now draw faster and more efficiently.
    * Native support for the HD HTML5 WebM video format.
    * An experimental Direct2D rendering backend is available on Windows, turned off by default.
    * Web developers can use Websockets for a low complexity, low latency, bidirectional communications API.
    * Web developers can update the URL field without reloading the page using HTML History APIs.
    * More responsive page rendering using lazy frame construction.
    * Link history lookup is done asynchronously to provide better responsiveness during pageload.
    * CSS :visited selectors have been changed to block websites from being able to check a user's browsing history.
    * New HTML5 parser.
    * Support for more HTML5 form controls.

Türkçe dil desteği için;

http://mozilla.ftp.halifax.rwth-aachen.de/mozilla/firefox/releases/4.0/linux-i686/xpi/tr.xpi
http://mozilla.ftp.halifax.rwth-aachen.de/mozilla/firefox/releases/4.0/linux-x86_64/xpi/tr.xpi

1-- Firefox adres satırına  -sisteminize uygun olan- yukarıdaki bağlantıyı yapıştırıp gelen kurulumda
     "install" düğmesine tıklayın.  İkinci adıma geçiyoruz,

2-- Adres satırına about:config yazarak açılan uzun listeden general.useragent.locale maddesini
      çift tıklayıp en-US olan değeri tr-TR olarak değiştirin, tarayıcıyı yeniden başlatın..

DoGuKaN

Yeni Firefox'un GPU ile grafikleri hızlandırma özelliği GNU/Linux altında var mı?

Tilki

Mozilla.Com'da yer alan aşağıdaki ifadeye göre var gibi görünüyor DoGuKaN.
Alıntı YapFull Hardware Acceleration
Experience super-fast graphics acceleration with Direct2D and Direct3D on Windows, XRender on Linux and OpenGL on Mac, now enabled by default, on all supported hardware.
FF4'ün şu anda tek eksiği kalmış gibi. Hala Qt'ye port edilmedi. Kde4 masaüstü ortamıyla görsel uyumsuzluğu devam ediyor. Onu da halletseler ne güzel olur.

Yiğit Ateş

DoGuKaN

İyi o zaman benim için sorun yok  :) Donanım hızlandırmasını açmak için herhangi ekstra birşey yapmama gerek var mı?

ekopc

slm kolay gelsin ben ubuntu 10.10 kullanıyorum indirdim bir türlü kuramadım kurulmuyor  kurulum anlatılanları yaptım minefield 4.0 kurdu oda ing. rise usta yardımlarını bekliyorum. tşk...

Buradan kurdum http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25395.0.html ing oldu

reflection

firefox beta sürümleri minefield adıyla kuruluyor zaten diye biliyorum linux ta. minefield => help => about minefield tan da kontrol edebilirsiniz firefox support olayını. rc1 de önceki sürümlere göre göze çarpan büyük bir değişiklik yok gibi şuan önceden yaşadığım flash sorununu bunda da yaşıyorum.

reis33

@ekopc,
Ubuntu Tweak benzeri bir yazılım ile Firefox Daily Build yüklemeyi denediniz mi?
Firefox Daily PPA ile en son beta 12 yüklendiğini hatırlıyorum. RC çıktıktan sonra ise güncelleme yapmamıştım.

Hemen deneyip sonucu yazıyorum.

Sonuç:
Daily PPA ile 4.0b13pre sürümü yükleniyor

[IMG]http://www.hizliupload.com/img/96712189333724727949_thumb.png[/img]

http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=96712189333724727949.png

eleaf

İçerisinde ne install nede readme dosyasında detaylı bilgi var. Kanak koddan kurulum yapamadım...

reis33

-Yanlış bilgi değil ise- 8-10 gün sonra final geleceği söyleniyor.
Bu süre zarfında PPA ile RC sürümleri de gelebilir.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

reis33

@ekopc,
Kurmayacağız, arşivden çıkartıp resimdeki dosyayı çalıştıracağız.

ekopc

Alıntı yapılan: reis33 - 11 Mart 2011 - 07:59:51
@ekopc,
Kurmayacağız, arşivden çıkartıp resimdeki dosyayı çalıştıracağız.

İşte onu yapamıyorum arşivden çıkarıyorum  işte orada kalıyorum

reis33

ekopc

Syn Rise usta dedigini aynen uyguladım firefox 3.6.15 açıyor çalıştır dedigimde  indirdigim dosyayı sağ tıklayıp buraya çıkar diyorum indirilenlere çıkarıyor firefox fösterdigin dosyayı çift  tıklıyorum çalıştır diyorum resimde gösterdiklerini harfiyen uyguluyorum kurulu olan firefox 3.6.15 açılıyor Firefox  4rc açılmıyor

Not: Özel mesaj yeri yokmu  bulamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mart 2011 - 10:59:07

Tşk ederim Rise Ustam firefox 3.6.15 kaldırdım  çalıştır deyinçe  Firefox 4 rc1 Açıldı  yanlız  Firefox kısayolu nasıl atayaçagız kaldırdıgım 3.15 firefox icon gitti kırmı çarpı işareti geldi
çok tşk ederim sizlere zahmet verdigim.için....

gocen

firefox 4'ün windowstaki görünümü daha güzel, en üstteki bar görünmüyor
niye linuxta da öyle değil
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

matrax_41

Menü çubuğunu kaldırırsan aynı şekilde windowstaki gibi menüler gözükmez.

reflection

menü çubuğu zaten otomatik olarak tab larla aynı satıra alınıyor zaten 4 serisinde ondan bahsetmiyor sanırım arkadaş.
windows ta ff 4 pencere başlığını kaldırıp sayfa küçültme/büyütme ve kapama simgeleri de tab satırının kenarına iliştiriyor. böylece laptop ekranlarında ya da  diğer widescreenlerde internet siteleri için görüntüleme alanı artıyor.
şöyle: http://img844.imageshack.us/f/firefoxscreen.jpg/

reis33

@ekopc,
İlginç bir durum, ben hiçbir yazılımı kaldırmadan Firefox' u (portable bir yazılım gibi) çalıştırdım.
3.6.15 sürümü yerli yerinde duruyor, Minefield 4.0bpre13 sürümü yine yerli yerinde duruyor.

Yani 4.0 RC1 üçüncü Firefox olarak çalışıyor sistemimde.

@gocen,
Üstteki menünün tekrar geldiğini RC1 sürümünde farkettim.
Fakat final sürüm olmadığı için kesin bir şey söylemek yersiz diye düşünüyorum.

ekopc

Alıntı yapılan: reis33 - 11 Mart 2011 - 16:03:47
@ekopc,
İlginç bir durum, ben hiçbir yazılımı kaldırmadan Firefox' u (portable bir yazılım gibi) çalıştırdım.
3.6.15 sürümü yerli yerinde duruyor, Minefield 4.0bpre13 sürümü yine yerli yerinde duruyor.

Yani 4.0 RC1 üçüncü Firefox olarak çalışıyor sistemimde.

@gocen,
Üstteki menünün tekrar geldiğini RC1 sürümünde farkettim.
Fakat final sürüm olmadığı için kesin bir şey söylemek yersiz diye düşünüyorum.
ubuntu wubi olarak  ubuntu 10.10 kurdum  ondan olabilirmi bilmiyorum...zaten gerek kalmadı firefox 'u 3.6.15 kaldırdım şimdi gayet ğüzel çalışıyor
Birde Bende kablosuz  olarak  internete girmiyor
pardus 2011 girmiyordu şöyle bir yazı var çözmüşler pardusta ubuntu 10.10  os modem airteis 206 kablosuz:

Önce forumda ağ yapılandırma konusu altındaki sorun çözme konularına baktım...broadcom wireless in pardus 2011 de aktif olması için kök yazılı dolphin dosyasını açıyoruz,etc yazılı dosyadan modules.autoload.d dosyasını açıp içindeki kernel-2.6 metin dosyasını sağ tıklatıp kwrite ile açıyoruz....sonra mı ...metin dosyasının en sonuna sadece wl yazıp kaydet deyip kapatıyoruz....işte bu kadar...
bu da açmazsa arkadaşlar   konsol açıp içine modprobe wl yazın ve kapatın...ben bunları forumdaki arkadaşlarımın yazdıklarından denedim ve wireless i aktif hale getirdim...artık bilgisayarımız kablosuz bağlanabiliyor...bir de modeminizin güvenlik ayarı wep ya da wpa-psk yı seçip parolanızı girmeniz gerekli...
işte özgür yazılım işte özgür dünya elinizde...

ubuntuda bu dosya nerede etc dizininde modules dite dosya var sağ tıklayıp özelliklere geldim degişikliklere izin yok diyor sahiplik aktif olmuyor sizlere rahatsızlık verdigimi için çok özür dilerim...

nikbinliknet

Daha hızlı. Gözle görülür farkettim.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

ekopc

Alıntı yapılan: nikbinliknet - 11 Mart 2011 - 18:51:58
Daha hızlı. Gözle görülür farkettim.

çok güzel windows 7 böyle hızlı çalışmıyor  şimdi windows 7 hiç girmez oldum...........t.ş.k

reis33

Firefox 4.0 final ile beraber uyumsuz/hata veren eklentilerin de iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, performansı ve hızı daha üst seviyelere getirecektir.