[Çözüldü] Dolphin Root Olarak BAŞLATAMAMA Sorunu

Başlatan barış, 09 Mart 2011 - 20:40:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Merhaba arkadaşlar, openSUSE 11.3 kullanıyorum. Hiç bir sorun çıkmadı şu anlık tek sorun, Dolphin'i root olarak başlatamıyor olmam.
Aslında sorun şu şekilde, root hesabına giriş yaptığım zaman başlangıçta Dolphin sorunsuz olarak açılıyor. Kendi kişisel hesabıma giriyorum, konsola komut verdiğimde ise şöyle bir çıktı geliyor karşıma:
baris@linux-ihf1:~> su
Parola:
linux-ihf1:/home/baris # dolphin
<unknown program name>(5112)/: KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server:  "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."

<unknown program name>(5111)/: KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.

linux-ihf1:/home/baris #

aynı şekilde konqueror da başlamıyor. Ne yapabilirim bu durumda? İzin ayarlarında mı problem car acaba  ???

Yiğit Ateş

barış

Evet o şekilde açılıyor ama üstteki hatanın sebebi nedir? Onu merak ediyorum. Başka şeyleri de etkiliyor olabilir...

eribol

Root kullanıcısı ile X girişi olmadığı için açılmaz.

barış

@eribol, sisteme başta girerken root olarak girdiğimde açılıyor ama Ubuntu üzerinde de sudo nautilus şeklinde açıyordum

eribol

Alıntı Yapsudo nautilus
No protocol specified
Could not parse arguments: Görüntü açılamıyor:
Ben de nautilus ile de açılamıyor. Ayrıca asıl sebep, komutu veren kullanıcı(ki sende bu root oluyor) oturum açmadığı için d-bus oturum sunucusuna ulaşamıyor. Hani ulaşsa da açacağını sanmıyorum.

barış

hmm anladım o zaman çözüldü ibaresini ekleyeyim ben başlığa sen de kilitle :)

eribol

Hemen kilitliyorum, nerde benim etiketlerim :D

Bir not düşeyim. sudo komutu ile bir komutu root haklarıyla çalıştırmak ile root olup komutu kullanmak arasında fark vardır diye düşünüyorum. Zira bazı görsel uygulamalar sudo ile açılabiliyor(gedit vs, gibi) ama root olup açmak farklı.

heartsmagic

Biraz ittirmeyle o şekilde de açılır da, sen açma o şekilde @barış.
Etiketlendiğine göre...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.