getch() Fonksyonunun Linux Ortamındaki Karşılığına Dair Basit Bir Örnek

Başlatan noktakom, 09 Mart 2011 - 15:57:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Fonksyonu harf değil de sayı almak için kullanmak isterseniz, fonksyonun geri dönüş değerinin olması gerekenden 48 fazla olacağını unutmayın...

#include <stdio.h>
#include <termios.h>
#include <unistd.h>

int mygetch(void);

int main()
{
char y;
printf("Bir harf giriniz\n");
y=mygetch();
printf("Girilen harf:%c\n",y);
return 0;
}

int mygetch(void)
{
struct termios oldt,newt;
int ch;
tcgetattr( STDIN_FILENO, &oldt );
newt = oldt;
newt.c_lflag &= ~( ICANON | ECHO );
tcsetattr( STDIN_FILENO, TCSANOW, &newt );
ch = getchar();
tcsetattr( STDIN_FILENO, TCSANOW, &oldt );
return ch;
}

sem

Teşekkürler paylaşım için... Yazarı belli midir acaba fonksiyonun ya da size mi aittir? Deneme fırsatım olmadı gerçi ama güzel gibi gözüküyor =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sem

=)

conio.h'ı getch için kullanmak zorunda kalanlar için güzel bir çözüm... Paylaşım için teşekkürler...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

noktakom

Rica ederim bir iki kelime de ben birşeyler ekleyeyim istedim :) hep bana  hep bana olmuyor :)

conio.h yok diye biliyorum linux'ta... çünkü programa include etmek istediğimde conio.h: no such file or directory gibi bir hata alıyordum. Zaten bu yüzden böyle birşeyi araştırma ihtiyacı hissettim...

sem

Evet normalde conio.h Unix/Linux sistemlerde  yok. Fakat sonradan yazılmış olarak indirilebiliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Denemediğin için kullanışlı ya da yetersiz olmuş gibi yorum yapamıyorum. Sizin için de getch() için gerekli ise sanırım o sorununuz da çözülmüş...
Burası dünya?