[Çözüldü] ati ekran kartıyla video sorunu

Başlatan cedin, 25 Temmuz 2008 - 14:37:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cedin

ati x800 gto ekran kartımı doğru olarak kurduğumdan emin değilim dün ubuntu kurdum bilgisayarıma ve daha önceden hiç bilgim yok. ekran çözünürlüğü normal, compiz isimli küp temasını da kullanıyorum yani 3D sorunu yok zannediyorum.
ama film izlemek istediğimde görüntüde kalitesizlik seziyorum, görüntü akıcı değil de duraklayarak devam ediyor gibi.
iki defa format attım ve yeniden yükledim herşeyi ama düzelme olmadı yardımcı olursanız çok sevinirim...

erginemr

Büyük ihtimalle Compiz açıkken ekran kartının bütün kaynaklarını kullanıyor. Film programı için geriye pek bir şey bırakmıyor. ATI ekran kartları Compiz ile ilgili sorunlar çıkartabiliyor. Synaptic'ten "fusion-icon" programını yükleyin, bu program sistem tepsisine yerleşerek Compiz'i geçici olarak kapatmanızı sağlıyor. Bu bağlamda,film izlerken Compiz'i kapatmanızı, sonra tekrar açmanızı öneririm.

Bir de film izlemek için standart olarak gelen "totem" programını kullanıyorsanız, çok daha performanslı olan "mplayer" programını kullanmanızı öneririm. Synaptic'te mevcut, ayrıca forumda mplayer diye aratırsanız çeşitli kaynak bilgilere ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, yine iyi bir film izleme programı olan "vlc"yi yükleyip kullanabilirsiniz.

cedin

arkadaşım çok teşekkür ediyorum, sorun halloldu ve vlc player kullanıyorum.

bi şey daha var ati control center ı yükledim ekran kartımın modeli felan doğru şekilde çıktı orada ama ekran kartının ayar bölümü olan 3D menüsüne giremiyorum yani ekran kartında herhangibir ayar yapamıyorum. bu yanlış yüklemeyle oluşabilecek bi sorun mu yoksa ubuntu da ekran kartının ayarlarıyla oynayamıyormusun?

erginemr

Rica ederim, ama bu soruya ATI kullanıcısı arkadaşlar yanıt vermeli, zira bende NVidia grafik kartı var. Ancak NVidia'nın kontrol merkezi diyebileceğim benzer programında bu tarz ayarlar yapılabiliyor. ATI'de de böyle bir sekme koydularsa ayar yapılabiliyor olması lazım.

Ancak, dediğim gibi yine de en iyi yanıtı ATI kullanıcıları verecektir. Antialiasing, vb. özel ayarları değil ama, temelde 3D'nin etkin olduğunu teyit etmek için konsolda:
glxinfo | grep -i render
komutu "yes" döndürüyor olmalı.

cedin

komutu yazdım orda da sorun yok yes diyor, zannediyorum sorun yok. yavaş yavaş öğrenirim artık. daha dün kurdum ubuntuyu.

çok yardımcı oldun,  teşekkürler...