[Çözüldü] En sade ve basit c++ derleme programı?

Başlatan reflection, 06 Mart 2011 - 21:25:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reflection

son 1 haftadır ne kadar program denediysem hiçbiride kodları çalıştırabilmeyi başaramadım daha kodları yazmaya geçmeden önce programın talep ettiği bilgilerde bile sorun yaşıyorum.her program farklı hatalar eriyor anlamadığım kısım windows taki dev c++ kadar basit ve kullanışlı bir program yokmu ubuntuda c++ a yeni başlıyanlar için için.
şu ana kadar denediğim programlar kdevelop qdevelop eclipse anjuta ide

yardımcı * olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

sem

Eclipse aslında o kadar basit ve daha kullanışlıdır... Nerede hata aldınız? Neden derlenmedi ne hata verdi Eclipse ile? SUDO'nun geçtiğimiz bir iki sayısında Eclipse anlatımı vardı... Oradan Eclipse'i inceleyebilirsiniz...

Hataları aktarırsanız daha kolay yardımcı oluruz..
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Kullandığınız araçlar tasarıma yönelik. Sizin editöre ihtiyacınız var. Forumda bunun için anket bile var. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25450.0.html

reflection

@sam0900   programlarda genelde gerekli parametre ayarlarını yapıp kod yazma sayfasına gelemiyorum yada gelsemde  kod yazdıktan sonra derleme inşa etme yada çalıştırma tuşları sönük olduğu içi tıklanmıyor. bir yerlerde hata yapıyorum açarken.

@eribol   söylediğiniz şuan mantıklı geli bana da.qdevelop ta pencere tasarımı için bile eklentisi vardı yanında :)  geany  programını kuruyorum şuan.  editör olarak sizin önerceğiniz bir program var mı?

hyperThread

basit olsun, işimi görsün dersen gedit iş görür. komut satırından da g++ ile kod derleyebilirsiniz. Mesela basit bir c++ kodu yazalım hemen.

-gedit açılır
-aşağıdaki kodlar yapıştırılır veya yazılır

#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
    cout <<"hello c++ universe..."<<endl;
    return 0;

}

dosyayı kayıt ederken "foo.cpp" şeklinde kayıt edebilirsin. sonundaki cpp önemli
Bu noktadan sonra, terminal üzerinden dosyayı kayıt ettiğin yere gel. Mesela home içine kaydettin, kodu derlemek için yapacağın iş

g++ foo.cpp -o foo

bundan sonra terminalde kod derlenecektir. Çalıştırmak için de, aynı dizinde ./foo demen yeterlidir ;)

Daha gelişmiş editör olarak VI ve Emacs var. İkisini de öğrenmek ciddi sabır ister, ama öğrendikten sonra diğerlerine bi daha bakmazsın. Emacs, eklentileri ve lisp dili ile herşeyi yapabilme imkanıyla tanınır. Altında Richard Stallman'ın imzası vardır. Türkçe kaynak bulmak biraz sıkıntılıdır. VI ise istisnasız bütün POSIX sistemlerinde bulunmaktadır. Türkçe kaynak , emacs'e oranla çok daha fazladır.

reflection

birazdan anlattıklarınızı deniyeceğim 
yardımcı olan herkese teşekkürler bilgiler için.

hyperThread

birden fazla dosyayla çalışmak zorunda kalırsan veya çalışacaksan, ilgili dosyayı foo.cpp den sonra yazarsan programın derlenecektir. Kompleks bir yapı oluşturma düşüncen varsa(classlar interfaceler havada uçuşacaksa) makefile, herşeyi kökten çözer ;) onunla ilgili c-dernekin bir dökümanı vardı. Bulabilirsem linkini koyarım buraya

reflection

gedit ile foo.cpp olarak kaydettiğim dosyayı çift tıklayıp açına geany programı ile açıldı ve programda ki derle ve ya çalıştır gibi komutların hepsi hata vermeden çalışıyor kodları istediğim gibi değiştirip derleyebiliyorum. demek ki sorun gerçekten de programları ilk açarken girilen parametrelerde onları düzgün ayarlıyamıyorum heralde. bu hazır foo.cpp dosyasını geany programı içi kısayol olarak kullancam bu gidişle birşeyler deniyeceğim zaman ondan açıp yazdığınız ekrana yazı yazma komutunun üzerine denemeler yapıp kaydederim. yardımlarınız için tekrar teşekkürler :)