10.10'dan 11.04'e yükseltme yapma

Başlatan sireno52, 06 Mart 2011 - 11:37:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sireno52

selam arkadaşlar nasıl aratacağımı  ve nere yazacağımı bilemedim kusura bakmayın sorunuma gelince  ben 11.04 cd ye yazdım ama pcye kuramadım mecburen  bende 10.10 u  kurdum  internetim sınırsız   ben şimdi  komutla 10.10`dan 11.04`de yükseltmek istiyorum komutları bana yazarsanız sevinirim sitede bulamadım aradım ama anahtar kelimeyi bulamadım  farketmez benim konuyla alakalı  bir konu başlığı adresinide verseniz yeter şimdiden teşekkürler
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

Gombrich

Alt+F2 açılan pencereye "update-manager -d" yazıp çalıştır deyin. Güncelleme yöneticisinden 11.04 görünecek...

ekopc

Alıntı yapılan: Gombrich - 06 Mart 2011 - 12:39:17
Alt+F2 açılan pencereye "update-manager -d" yazıp çalıştır deyin. Güncelleme yöneticisinden 11.04 görünecek...
Ben Okadar ugraştım Alt-F2 gelmiyor birde boot ekranında 2şer oldu  sol taraftakı menüler kayboluyor bir daha gelmedi  Firefox  menü kapatma iconların altında kalıyor firefox kapanmıyor çok hata verdi menüler bir fare hareketiyle kaybıluyor birdaha meniler hiç gelmiyor......

Gombrich

Alıntı yapılan: ekopc - 11 Mart 2011 - 15:52:42
Ben Okadar ugraştım Alt-F2 gelmiyor birde boot ekranında 2şer oldu  sol taraftakı menüler kayboluyor bir daha gelmedi  Firefox  menü kapatma iconların altında kalıyor firefox kapanmıyor çok hata verdi menüler bir fare hareketiyle kaybıluyor birdaha meniler hiç gelmiyor......

Alt+F2 basıldığında uygulama çalıştır penceresi açılması lazım. Siz farklı işlem yapmışsınız sanırım.
[IMG]http://www.ressim.net/61/upload/8ed8f698.png[/img]
[IMG]http://www.ressim.net/61/upload/7ec6e185.png[/img]

nikbinliknet

Yükselteme işlemim şu anda kusursuz gidiyor. 11.04'ü bir görelim bakalım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mart 2011 - 18:44:14

Yükseltme tamamlandı. Fakat yığınla sorun var. Bunlardan biri Unity masaüstü ve sorunları:

Eski ayarlar tamamen uçtu. Unitiy üzerinde değişiklik yapamıyorum. Compiz çalışmıyor. Compizi yeniden düzenlerken soldaki uygulamarın gösterdiği şerit tamamen kayboldu. Yeniden başlattığımda ise sadace bomboş masaüstü var ve üst yan şeritler yok. Bu yüzden hiçbir uygulama ya da program açamıyorum. Sadece yeni dizinler açılabiliyor.

Klasik Masaüstüyle açtığımızda (gnome olarak) pencere ikonları (x / - / o ) yok. Yani pencereleri açtıktan sonra kapatamıyorsunuz ya da simge durumunda küçültemiyorsunuz.

Ne yapmam gerekiyor?
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

eribol

Kişisel ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Unity'de compizi açmanıza gerek yok. Kendi pencere yöneticisi zaten bazı efektleri sağlıyor. Eğer unity hoşunuza gitmezse gnome shell deneyebilirsiniz.

nikbinliknet

Alıntı yapılan: eribol - 11 Mart 2011 - 19:33:09
Kişisel ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Unity'de compizi açmanıza gerek yok. Kendi pencere yöneticisi zaten bazı efektleri sağlıyor. Eğer unity hoşunuza gitmezse gnome shell deneyebilirsiniz.

Kişisel ayarlarımı nasıl sıfırlayacağım. Çünkü Unit masaüstü bomboş bir dikdörtgen sadece şu an.
Gnome masaüstünde ise ukarıda yazdığım gibi pencere çubuğu yok.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

sema

"Sadece yeni dizinler açılıyor", demişsiniz, o dizinlerden anadizininize gidip ctrl + h ile görebildiğiniz dizinleri/dosyaları silerek kişisel ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Sonra oturumu yeniden açın. Olmazsa terminalden unity çıktınıza bakalım.
susema

decent

En son az önce tekrar yükseltme yapmayı denedim,
Tamamlanıyor, yeniden başlatınca plymouth ekranına gelmeden takılıyor..

Ekranın en alt kısmında timidity+alsamixer.............[OK] diye bir satır yer alıyor.
İşte burdan sonrası yok..
Acaba sesle karşılama kısmında mı bir hata var ?

shahinakca

peki 11.04 ü beğenmeyip geri 10.10 a dönmek istersek nasıl yapıcaz ?

decent

Alıntı yapılan: shahinakca - 24 Mart 2011 - 23:42:49
peki 11.04 ü beğenmeyip geri 10.10 a dönmek istersek nasıl yapıcaz ?

Öyle bir şans vermiyor..
Geriye dönüş yok diye uyarıyor baştan :)

Sıfır kurulum için bir seçim yapmam gerekti ve Natty yükledim.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5.msg313412.html#msg313412

Erdem

Ben sıfır kurulmuş 10.10 sürümünden 11.04 sürümüne güncelleme yaptım. Belki birilerinin işine yarayabilir diye ekran görüntüleriyle gönderiyorum.

Sisteminizi Ubuntu 11.04 Natty sürümüne güncellemek kararsız ya da hiç çalışmayan bir sisteme yol açabilir. Bu yüzden uyarıldınız  :D

Güncellemeyi başlatmak için Alt-F2 tuş kombinasyonuna basın. Gelen menüde update-manager -d yazın.

Yükseltmeyi başlatıp başlatmak istemediğinizi soruyor.

Güncelleme başladı.

Grub'u yapılandırma kısmı. Burda isterseniz var olan grub'u koruyabilirsiniz. Ben burada paket üreticisinin sağladığı grubla değiştir seçeneğini seçtim.

Kullanılmayan paketleri kaldırmak isteyip istemediğimizi soruyor. Ben burada kaldır seçeneğini seçtim.

[IMG]http://i53.tinypic.com/1qheyr.png[/img]

Ve işte Unity masaüstü ortamı karşımızda  :D

Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

mubuntu

Kullandığım Ubuntu 11.04 natty'nin alpha versiyonu olduğunu öğrendim. Bunu betaya yükseltmek istiyorum.

sudo apt-get dist-upgrade
komutu bu işlevi görür mü?

heartsmagic

Sen güncellemeleri aldıkça sistem betaya dönecektir zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Monarch

2 gündür güncelleme yapmaya çalışıyorum, tüm paketleri internetten indiriyor ama kuruluma geçmiyor.

çıkan hata:

Failed to fetch http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/p/perl/perl-modules_5.10.1-17ubuntu4_all.deb Bağlantı başarısız

Erdem

Alıntı yapılan: Monarch - 06 Nisan 2011 - 19:52:57

Failed to fetch http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/p/perl/perl-modules_5.10.1-17ubuntu4_all.deb Bağlantı başarısız

Sadece bu kadar mı hata mesajı acaba  ???

Bir de bağlantı ile ilgili problemler varsa google dns adreslerini kullanarak denemenizi tavsiye ederim:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26181.msg313859.html
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

alicandemir

Sürekli aynı hata bir türlü olmuyor.10.10 DAN 11.04 e geçemedim bir türlü

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: eribol - 11 Mart 2011 - 19:33:09

Unity'de compiz üzerinden çalışıyor. Çünkü sanalda çalıştırmaya kalktım. Compiz  yüklenemiyor sürücülerin kurulduğundan emin olun filan dedi. Ben mi yanlış biliyorum?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

heartsmagic

@alicandemir, klasik yöntemle denersek belki hata çıktısı yakalarız. Önce öntanımlı olmayan tüm depolarını kapat, ardından ubuntu-desktop paketi eğer kurulu değilse kur.
sudo apt-get install ubuntu-desktop

Sonra depoları güncelle:
sudo apt-get update

Ardından sistemi güncelle:
sudo apt-get upgrade

Daha sonra:
gksudo gedit /etc/apt/sources.list
ile dosyayı açarak maverick olan yerleri natty yap.

Tekrar depoları güncelle:
sudo apt-get update

Ardından sistemi güncelle:
sudo apt-get upgrade

Sürüm yükseltme sıkıntılı bir süreç olabilir, önemli dosyalarını yedeklersen uğraşmamış olursun.

alicandemir

üstadım temiz kurulum yaptım,üstünede gnome 3 kurdum.şimdilik sorunum;gnome classicte unity çalışmıyor.birde dil türkçe değil.

Erdem

Dil sorunu için şeklinde gnome dil seçme programını çalıştırırsanız ve Türkçe dışındaki diğer dilleri kaldırırsanız sorun çözülecektir.

$ LC_ALL=C gnome-language-selector

Ayrıca bu dil sorunu gecelik yansılarda çözülmüş durumda.

Elektronik

alicandemir

bende dil destegine tıklanınca hiçbir cevap yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2011 - 16:02:55

Alıntı yapılan: Erdem - 11 Nisan 2011 - 00:06:22
Dil sorunu için şeklinde gnome dil seçme programını çalıştırırsanız ve Türkçe dışındaki diğer dilleri kaldırırsanız sorun çözülecektir.

$ LC_ALL=C gnome-language-selector

Ayrıca bu dil sorunu gecelik yansılarda çözülmüş durumda.

yazdım buda çıktısı;

alicandemir@alicandemir-Lenovo-G550:~$ LC_ALL=C gnome-language-selector
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/gnome-language-selector", line 27, in <module>
    options=options)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/LanguageSelector/gtk/GtkLanguageSelector.py", line 240, in __init__
    self.verifyInstalledLangPacks()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/LanguageSelector/gtk/GtkLanguageSelector.py", line 664, in verifyInstalledLangPacks
    type=Gtk.MessageType.QUESTION)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/gi/overrides/Gtk.py", line 414, in __init__
    **kwds)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/gi/overrides/Gtk.py", line 360, in __init__
    if flags & Gtk.DialogFlags.DESTROY_WITH_PARENT:
AttributeError: type object 'GtkDialogFlags' has no attribute 'DESTROY_WITH_PARENT'
Error in sys.excepthook:
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/apport_python_hook.py", line 61, in apport_excepthook
    binary = os.path.realpath(os.path.join(os.getcwdu(), sys.argv[0]))
LookupError: unknown encoding: ANSI_X3.4-1968

Original exception was:
  File "/usr/bin/gnome-language-selector", line 27, in <module>
    options=options)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/LanguageSelector/gtk/GtkLanguageSelector.py", line 240, in __init__
    self.verifyInstalledLangPacks()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/LanguageSelector/gtk/GtkLanguageSelector.py", line 664, in verifyInstalledLangPacks
    type=Gtk.MessageType.QUESTION)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/gi/overrides/Gtk.py", line 414, in __init__
    **kwds)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/gi/overrides/Gtk.py", line 360, in __init__
    if flags & Gtk.DialogFlags.DESTROY_WITH_PARENT:
AttributeError: type object 'GtkDialogFlags' has no attribute 'DESTROY_WITH_PARENT'
alicandemir@alicandemir-Lenovo-G550:~$

Erdem

Bir de başına sudo ekleyerek aynı komutu deneyebilirmisiniz.  Acaba türkçe dil paketi kurulmuş mu.

$ sudo apt-get install language-pack-tr

Elektronik

alicandemir

alicandemir@alicandemir-Lenovo-G550:~$ sudo apt-get install language-pack-tr
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
language-pack-tr : Depends: language-pack-tr-base (>= 1:11.04+20110324) but it is not going to be installed
E: Broken packages
alicandemir@alicandemir-Lenovo-G550:~$

heartsmagic

Depolar güncel mi?
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade