Ubuntu için masaüstü(pc) toplama

Başlatan gomugomuno, 02 Mart 2011 - 01:26:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gomugomuno

Merhaba arkadaşlar. Ubuntu için özel bir bilgisayar oluşturmayı düşünüyorum.Sorunsuzca çalışabileceğim ve  muhteşem bir donanım uyumunu yakalayabileceğim sistem için gerekli parçalara öneriniz , önerileriniz nelerdir ?
Anakart ?
İşlemci ?
Ram ?
Ekran kartı ?

serkanburda

Siz böyle ucu açık bırakırsanız konuyu herkes hayalindeki sistemi de yazabilir sahip olduğu sistemi de :) Bence başlangıç olması ve insanların tavsiyede bulunabilmesi için bazı şeyleri sizin öncelikle belirtmenizde fayda var. Mesela: Bu sistemi ne amaçla kullanacaksınız? Yapılacak işe göre sistem toplanır. Sonra bütçe ne kadardır? Elinizde israf etmek istemediğiniz donanım var mı? Kasa, klavye, ses sistemi bunlar da para sonuçta. Bu tür sorularla başlarsanız bence kimseye gerek bile kalmadan toplayabilirsiniz sistemi ;)

Yanlış anlamazsanız da başka bir tavsiyede daha bulunmak isterim. Donanım seçimi konusunda daha verimli forumlar var. Öncelikle oradan temel bir sisteme karar verip de bu forumda seçtiğiniz parçalar sorun çıkarıyor mu diye sorsanız bence daha verimli bir araştırma olur. Yani ben olsam öyle yapardım :)

gomugomuno

Donanımı tek başına malesef çalıştıramıyoruz.amd nin ubuntu desteği yok(örnek) iken amd chipset bakmanın bir anlamı yok diye düşünüyorm.Aslında burda biraz daha ayrıntılı soramam gerekirdi haklısınız.Ubuntunun uyumsuz ya da tam uyumlu olduğu cpu anakart ram ekrankartı markaları hangileridir ? ya da aşağıdaki örnek için ubuntu kızar mı ?

CPU:
INTEL i3 550 3.20 GHz Dual Core Socket 1156 4MB, 32nm, 73W
ANAKART:
GIGABYTE H55M-USB3, H55, DDR3, 2X PCIExp, Socket 1156, micro ATX, OB VGA, CrossFireX
BELLEK - RAM:
KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1600 MHZ RAM CL9 HYPERX KHX1600C9D3K2/4G
EKRAN KARTI:
ASUS EAH5570 1 GB DDR3 PCIExp Ekran Kartı

daligo5

ben amd xıı545 kullanıyorum anakartım m720 gigabyte
bir sorun yok  amd nin neden destegi yok ki
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

superjax

amd phonem X6 serisi sana i7 hızı sağlayacaktır.6 çekirdekli işlemci fiyatıda i7 den 200 tl ucuz
bence amd toplanmalı

kalkan1973

4 GB RAM
ANAKART İSTEĞE BAĞLI MARKA VS.
500 GB HDD
DVD ROOM
İŞLEMCİ AMD tercih ederim 2.60 ghz
kart okuyucu da olsun
şöyle 22' LCD monitör.
en basit anlatımıyla ufak bir öneri...

Evde İşte her yerde Linux

microanaliz

Şöyle bir genel yapıya bakarsak yanılmadan şunları önerebilirim
1-İntel işlemcisi Qard 9550 veya i5,i3,i7(biraz pahalı ama sorun kesinlikle yaşamazsın)
2-Anakart gigabayt ama benim favorim daima asusdan yana olmuştur.(dayanaklı )
3-Ram ise kinstong DDR3 olmalı(zamanla anlarsın,soğutmalı)
4-Harddisk 64 bit ön işlemcili 7500 bulabilirsen 10500 devir.(samsung,Seagate ,Western Digital bunlardan biri olabilir)
5-Kasa kesinlikle önemli parçaların sağlığı için en az 500w bir kasa ve güç kaynağıda olrsa iyi olur appl markalı fan adedi 3 olsun)
6-Ekran kartı nvidia 1giga bayt ön bellek 256bit en az olmalı(dikkat paylaşımsız olsun bunu sorun)
diğer parşaların pek önemi yok diyebilirim biraz bilgisayarın pahalı olur ama sağlam bir makinen olur.
Parçaların hızlarına ve veri yol mimarisine dikkatli ol en yavaş parçana göre bilgisayarın çalışacak parça hızları hep aynı olsun.(anakart 1600mzh,işlemcin 1333mhz,ekran kartın 800mhz bilgisayarın hızı 800 bile varamaz diyebilirim uymsuzluk yaşarsın)
MicroAnaliz