[Çözüldü] Devian'da kurulu gelen oyunları nasıl kaldırırım?

Başlatan noktakom, 27 Şubat 2011 - 17:53:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Öntanımlı olarak gelen uygulamaları kaldırma sırasında bazen problem yaşıyorum. Örneğin oyunlar... Ne terminal vasitasıyla ne de software centre vasıtasıyla hiçbir oyunu sistemden kaldıramadım... BU konuda yardımlarınızı bekliyorum...

sema

Neden kaldıramıyorsun, ben de kaldırdığım için kaydetmiştim bir yere, şöyle dene;

sudo apt-get purge --remove aisleriot gbrainy gnome-games-common gnome-mahjongg gnomine quadrapassel
susema

noktakom

Aldığım hata bu.. daha önce de aynı hatayı almıştım sanırım...

software centre kullanarak silmeye çalıştığımda ise remove butonu bi süre pasif kalıyor sonra tekrar aktifleşiyor. herhangi bir hata almama rağmen silme işlemi gerçekleşmiyor..

$ sudo apt-get purge --remove aisleriot gbrainy gnome-games-common gnome-mahjongg gnomine quadrapassel
[sudo] password for p:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Virtual packages like 'gnome-mahjongg' can't be removed
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
E: Unable to locate package aisleriot
E: Unable to locate package gnome-games-common
E: Unable to locate package gnomine
E: Unable to locate package quadrapassel

sema

Çıktının sonundaki paketler kurulu değil sanırım? Hangi oyunlar yüklü sende? Bir de yazılım kaynaklarından Canonical ortaklarınını seçip yeniden dener misin, çıktılarına bakalım;

sudo apt-get update && sudo apt-get purge gnome-mahjongg
susema

raspacı

nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

dpkg -l | grep aisleriot ne diyor mesela?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Ne kadarda programlar birbirinden bağımsız çalışsada - modüler yapıda olsada bazen hala program ekle kaldırlarda sorun yaşıyoruz. Fakat bu linuxtan değil birazcık da Ubuntudan kaynaklanıyor aslında.(Debian bu ve bu gibi konularda baya sağlam diye biliyorum) Ama Ubuntu 11.04 üzerinde bu sorunlar tamamiyle aşıldı diyebilirim ...

heartsmagic

@stef_q, ben genelde bir sorun yaşamıyorum. Eğer bir şekilde depolar çorba edilmemişse veya farklı bir sorun olmamışsa uygulamalar rahat rahat kalkıyor. Şu güne kadar sorun yaşamadım ben. Debian sağlammış meselesi de yanlış. Her dağıtım kendi içinde sorunlar yaşar, Debian'a ait bu tür sorunlar da olabilir elbette.

sema

Ben yine Ubuntu'ya göre konuşmuşum burada, Debian'daki öntanımlı oyunlar farklıdır sanırım, onun için sonlardaki hataları verdi. Konu da Debian bölümünde. Yalnız mantık aynı olsa gerek. Yazılım kaynaklarına göz atılabilir.
susema

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Şubat 2011 - 23:55:57
@stef_q, ben genelde bir sorun yaşamıyorum. Eğer bir şekilde depolar çorba edilmemişse veya farklı bir sorun olmamışsa uygulamalar rahat rahat kalkıyor. Şu güne kadar sorun yaşamadım ben. Debian sağlammış meselesi de yanlış. Her dağıtım kendi içinde sorunlar yaşar, Debian'a ait bu tür sorunlar da olabilir elbette.
Ubuntu'da ister istemez bir süre sonra depolar çorbaya dönüyor. Ppa eklemeyen yoktur sanırım, paket yönetim sistemi de biraz daha karmaşık geliyor bana açıkçası. Pacman ya da Pisi kadar rahat değil.

noktakom

@heartsmagic,

dpkg -L | grep aisleriot
dpkg-query: --listfiles needs at least one package name argument

Use --help for help about querying packages.

@candy,
yazılım kaynaklarında canonical yok.

@raspacı,
Sonuç elde edemedim, zaten oradaki sorunla bendeki sorun arasındaki bağlantıyı da kuramadım.

@Yiğit Ateş,
valla ben ppa eklemedim hiç, daha doğrusu ekleyememiştim. örnek;

sudo add-apt-repository ppa:sun-java-community-team/sun-java6
sudo: add-apt-repository: command not found

raspacı

Alıntı YapSonuç elde edemedim, zaten oradaki sorunla bendeki sorun arasındaki bağlantıyı da kuramadım.
Şöyle; sendeki hata şu: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
İlk verdiğim linkte hearstmagic şu öneriyi yapmış: sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/*.save
Bu öneriyi yazdığı başlıktaki ilk mesajda soruna yol açan hata şu şekilde: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension Yani senin hatanla bazı benzerlikleri var. Verilen öneri de çözüm getirmiş gibi.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

matrax_41

gbrainy hariç öntanımlı gelen oyunlar gnome-games paketine bağlı.

noktakom

@matrax_41, teşekkürler.

sudo apt-get purge gnome-games

komutu ile hepsini kaldırdım.

heartsmagic

Benim komuttaki L harfi küçük olacaktı, ilgili iletiyi düzelttim.
Sorun çözüldüğü için kapatalım başlığımızı. @hkndvc, çözülen başlıklarını etiketlersen seviniriz.