Laptop da 2 tane hdd kullanmak mümkün müdür?

Başlatan zgunduz, 27 Şubat 2011 - 04:17:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zgunduz

Selam arkadaşlar, bi sorum olucak laptop da iki tane hdd kullanmak mümkünmüdür? Normalde deil ama bi yerde okuduğum kadarıyla DVD-RW yerine takılabilme ihtimali varmış sanırım, bu konuda bilgi sahibi olan varmı, eğer böyle bi ihtimalim varsa bunu nasıl yapabilirim, şimdiden teşekkürler.

Sherlock Holmes

Harici Sabit Disk kullanılabildiğine göre,
entegre(dahili) olarak'ta kullanılabilir.
Bunun icratı tamamen kişinin el mariftetine kalmıştır + Teknik bilgiyi'de dahil etmek gerekir.

Bu arada benim de merak ettiğim,
MicroSD'lerin ne zaman bir Sabit Disk boyutuna/bellek kapasitesine erişeceği.
Yani tümüyle diyebileceğim Laptop modellerinde,
hafıza-kartı yuvaları var ve gördüğüm kadarı ile
bu harici hafıza-kartların maksimum belleği 32gb.
Yani 1 TB'lık bir microSD imkanı olsa,
çıkartmaya gerek duymazdım + HDD taşıma zahmetine'de gerek kalmazdı.

matrax_41

Eğer boşta birer sata güç ve veri kablosu varsa takabilirsin. Okuduğun gibi dvd sürücüsünü çıkartıp da takabilirsin. Ama en büyük sorun ikinci sabit diski nereye monte edebileceğin. Ve bu konu @9N0M3'ün dediği gibi biraz bilgi ve çok beceri ister.

superjax

laptop içindeki dvd sürücü boyutu 2.5'' ise 2.5'' hdd yerine oturur.
ama emin olmamakla birlikte dvd sürücü girişleri İDE ile aynı olduğu için oraya ancak İDE HDD takabilirsin.
sata dönüştürücüler var ama laptop da yer sıkıntısı bu sorunu çözmez.

zgunduz

Anladım bir yerde okudum da biri şöyle demiş dvd-rw ı çıkarırsın bi parça var onu alır içine hdd yi koyarsın normal takarsın diye, bunun bu şekilde olma olasılığı var mıdır ? hani haricideki hdd yi çıkar cihaza tak onuda dvd-rw yerine tak olsun bitsin, zaten benim dvd-rw kolayca çıkıyor.