Performans ?

Başlatan rakkoc, 24 Şubat 2011 - 12:08:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rakkoc

Merhaba arkadaslar;

Ben Hp Pavilion (dv6541ev) bir notebook'a sahibim.
Ubuntu 10.10'u kullanmaktayim. VmWare uzerinde sanallastirma ile Windows XP ve Vs.net kullanarak C# uyguamalari gelistiriyorum. Son zmnlarda bir performans kaybi yasamaktayim ama ubuntuya cok hakim olmadiigim icin bu kaybin nereden ve neden gerceklestigini bulabilmis degilim. makinemin ozelliklerinide tabi sizler ile paylasiyim

islemci
Intel Core2duo 2.0 4mb onbellek 800fbs (T7300)
Ram
2X kingston 2gb 800mhz
disk
Maxtor 5400rpm 160 gb

benim kafamdaki problem cikartan kisim hdd gibi ama 7200 rpm lik bir disk mi alsam yok sa biraz daha kendimi zorlayip SSD yemi gecsem kararsizim da yavaslamamin diskten kaynakli oldugundan emin olmanin bir yonetemi varmidir.
windows'tan ubuntu'ya yol aliyorum, her adimda ozgurlugumu tekrar tadiyorum.

shey mujuk yeaap gibi abidik kubidik kelimeler kullanmam ve sevmem. ama gocmen olmamdan kaynakli turkcem cok iyi degildir.
Yazim hatalari ve Devrik kurdugum cumleler icin simdiden butun arkadaslardan ozur dilerim.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: rakkoc - 24 Şubat 2011 - 12:08:50
Son zmnlarda bir performans kaybi yasamaktayim ama

Bu kanaatinizi belli durumlar ile örneklendirirmisiniz.?
- Açılış kapanış süresi
- Uygulama başlama süresi
- Konumlar arası kopyalama/taşıma işlemi
- Compiz'deki ağırlaşmalar
- vs. . vs. . .

Alıntı yapılan: rakkoc - 24 Şubat 2011 - 12:08:50
SSD yemi gecsem kararsizim da yavaslamamin diskten kaynakli oldugundan emin olmanin bir yonetemi varmidir.

sudo hdparm -Tt /dev/sda_denemek_istediğiniz_DISK_numarası

rakkoc

Acilis surem de sorun yok ama kapanirken bazen network ile ilgili bir servisin kill edilmesinde sorun oldugunu soyleyip ekran karariyor oyle baya bi yazi kayip duruyor yaklasik 3-4 dk sonra kapaniyor.

Ubuntu ustunde ztn az bir uygulama kullanmaktayim ama AVN Jdownload gibi uygulamalrimda sorun olmamasina ramen Vmware'da yavasliyorum

kopyala yapistir tasima ve rar dan cikartma esnasinda pencereler donuyor. boyle ekran karariyor gibi yapiyor 10-15 sn sonra hic bir sorun yok giibi devam ediyor.

Compiz de bir sorunum olmuyor kup ozelligini kurdum ama sadece 3 tane masa ustu olusturdum. (PDF / Vmware / Web)

benim en cok dert yandigim ise dedigim gibi Vmware deki performansim. is tempomu dusuruyor suanki pozisyonda. verdiginiz komut ile diskimi simdi bir deniyicem

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2011 - 17:48:04

ciktisi asagidaki sekilde oldu

rakkoc@rakkoc-dv6500-Notebook:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda1
[sudo] password for rakkoc:

/dev/sda1:
Timing cached reads:   5734 MB in  2.00 seconds = 2873.37 MB/sec
Timing buffered disk reads:  114 MB in  3.02 seconds =  37.70 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   2172 MB in  2.01 seconds = 1082.27 MB/sec
Timing buffered disk reads:  108 MB in  3.05 seconds =  35.44 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   2100 MB in  2.00 seconds = 1050.15 MB/sec
Timing buffered disk reads:  ^[[A 98 MB in  3.07 seconds =  31.97 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   4696 MB in  2.00 seconds = 2352.58 MB/sec
Timing buffered disk reads:  108 MB in  3.01 seconds =  35.86 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   4710 MB in  2.00 seconds = 2357.90 MB/sec
Timing buffered disk reads:  110 MB in  3.02 seconds =  36.43 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   4646 MB in  2.00 seconds = 2327.48 MB/sec
Timing buffered disk reads:  116 MB in  3.04 seconds =  38.20 MB/sec
rakkoc@rakkoc-dv6500-Notebook:~$

shey mujuk yeaap gibi abidik kubidik kelimeler kullanmam ve sevmem. ama gocmen olmamdan kaynakli turkcem cok iyi degildir.
Yazim hatalari ve Devrik kurdugum cumleler icin simdiden butun arkadaslardan ozur dilerim.

Sherlock Holmes

hdparm çıktılarınız gayet makul sonuçlar, HD'i değiştirmek fuzuli olabilir yinede tercih sizin.
Ağ yönetici ile ilgili forumdaki var olan başlıklara bakabilirsiniz. (gnome-networkmanager)
Vmware; kurmuş olduğunuz Sanal-Sisteme bağlı olmak üzere,
performans kayıpları gözlemlenebilir.
Bazıları 1 sistemden düzgün tepki alamazken,
sizin 2'si ile donanımda yorulmalar gözlemlemeniz doğal karşılanabilir.
Sanal olarak başlatığınız sistemin donanım kaynakları üzerindeki yükü %60'den fazla ise,
yapılabileceklerin etkisi kısıtlı olduğundan, çarelerde kısıtlıdır.

heartsmagic

Başarım düşüklüğünün sebebi Vmware ile sanal makine kullanıyor olman olmasın? Sanal makine zaten başlı başına bir yük getirir sisteme, belleğin muhtemelen azami seviyesine çıkar, hatta yetmezse takas alanına bile geçer. Sanal makine çalışmıyorken durum nasıl? Zira o makineden daha düşük bir donanım yapılandırmasına sahip bir dizüstüm var, bariz bir yavaşlama söz konusu değil. RAR'dan arşiv çıkartma biraz kasar sistemi, fakat öyle 10-15 saniye tepkisiz kalması falan çok normal değil. Ekranın kararması ise yine aklıma bellek şişmesi + Compiz'in karartma meselesini getiriyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rakkoc

2.5 lik 500gb lik maxtor extornal diskimi parcaladim =) icinden cikan diski taktim. isletim sistemimi (64 bit ubuntu 10.10) vmware'mi kurdum updatelerimi yaptim ve sonuc'um dogrusu bir ay onceki durumumdan cok daha iyi bu hosuma gitti.

rakkoc@rakkoc-dv6541:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda1

/dev/sda1:
Timing cached reads:   8444 MB in  1.99 seconds = 4731.72 MB/sec
Timing buffered disk reads:  302 MB in  3.01 seconds =  200.80 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   9236 MB in  2.00 seconds = 4624.66 MB/sec
Timing buffered disk reads:  306 MB in  3.01 seconds =  101.31 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   8190 MB in  2.00 seconds = 4101.86 MB/sec
Timing buffered disk reads:  292 MB in  3.00 seconds =  79.23 MB/sec

/dev/sda1:
Timing cached reads:   8144 MB in  2.00 seconds = 4078.71 MB/sec
Timing buffered disk reads:  292 MB in  3.01 seconds =  79.17 MB/sec
rakkoc@rakkoc-dv6541:~$

keske anakartim desteklesede ram'ide biraz terfi ettirebilsem. 4 senesi bitti 5. senede ve hala tas gibi yoluma devam ettiriyor ( I <3 HP )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2011 - 10:30:43

simdi birde masa ustu objelerini de minimumda tutmak acisindan compiz'in ek bilesenlerini kurmadim minimum gorsellik ayarina cektim ve ciddi bir performans artisi mevcuti. ilk bastan beri dert yandigim VMware sorunlari buyuk olcude azaldi. tabi ram kullaniminin yukselmesinden mi kaynakli idi compiz ve diger seyler (avn - yakuake vb.) olmamasi mi makineyi rahatlatti bilemedim.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: rakkoc - 25 Şubat 2011 - 10:19:03
compiz ve diger seyler olmamasi mi makineyi rahatlatti bilemedim.

Çalışan uygulama/servis sayısının azalması,
rahatlamasına etki eder, mutlaka.
:)

rakkoc

peki performans icin kapatmami onerebileceginiz baska servisler varmi ?
Ben elimden geldigince kde kullanmayan seyler kullaniyim diyorum onunda servisleri calismasin die bilmiyorum ne kadar mantikli

Yiğit Ateş

Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları'ndan ihtiyaç duymadıklarınızı kapatabilirsiniz. Güncelleştirme yöneticisi, yeni donanımları denetle, Ubuntu One, görsel yardım, uzak masaüstü, bluetooth vs.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: rakkoc - 25 Şubat 2011 - 18:49:37
peki performans icin kapatmami onerebileceginiz baska servisler varmi ?
Ben elimden geldigince kde kullanmayan seyler kullaniyim diyorum onunda servisleri calismasin die bilmiyorum ne kadar mantikli

Forumdaki "Ubuntu'nun performansını arttırmak" gibi başlıklara bakabilirsiniz.(http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1063.msg9221.html#msg9221)
Bunun haricinde "xorg" düzenlemelerinin performans'a olumlu etkililerinin meyvalarını tadabilirsiniz.

rakkoc

servislerdeki ve uygulamalar daki degisikliklerde tamamdir (gerci pek bir fark goremedim henuz bunda)

xorg'un ne oldugunu henuz bilmiyorum biraz bakiyim bu konuyada forumda

Sherlock Holmes