ubuntu 10.10 zaman zaman yavaşlık sorunu

Başlatan ovural43, 24 Şubat 2011 - 10:57:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ovural43

sistem bilgilerim ekte .. ancak sistemim 10.04 ten upgrade yaptım .. sıfırdan kurulum yapmadım .. hatta farklı bir bilgisayara geçiş yaptım donanım ile birlikte hdd image alarak ..

bazen inanılmaz bi yavaşlık oluyor .. internet zor acılıyor programlar cevap veremez hale geliyor .. kapatıp acıyorum kendine geliyor .. makinam sürekli acık 5-10 gün boyunca kapatmamış oluyorum ..
virtualbox ile de diğer sistemde yapmam gerekenler var ..

sorunun kaynağını çözemedim  ?

birde işlemcim 64 bit ama 32 bit sistem kurdum .. 64 bit olsa daha iyimi calisir ? tabi acaba tüm programların desteği varmıdır .

bytan

Sistemin yavaşladığı anlarda htop ile sisteminin durumuna bakmalısın. Hangi işlem yoğun şekilde çalışıyor, ram ve işlemci kullanımı ne kadar, takas alanı varsa ne kadarı kullanılıyor o an vb bilgileri  bize aktar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ovural43

ekte gonderiyorum ..

firefox % 40 larda kullanıyor gözüküyor ..
ama bu kadar çok zorlamaması gerekiyor bence ?

bytan

Açtığın sekme sayısı, sayfa içeriklerine (flash içerip içermemesi vb) bakarak sorunu biraz daha daraltabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

hyperThread

Bu tür bir sorunu ben de yaşamıştım. Forumda bunun tartışması yapılmıştı ancak herkeste farklı bir sonuç çıkmıştı :D ben 64 bit işlemciye 32 bit ubuntu kurmuştum zamanında(10.04) ve bir süre sonra menüleri bile açamaz hale gelmişti. 64-bite geçince düzelmişti problem ;)

reis33

Alıntı yapılan: ovural43 - 24 Şubat 2011 - 10:57:24
sistem bilgilerim ekte .. ancak sistemim 10.04 ten upgrade yaptım .. sıfırdan kurulum yapmadım .. hatta farklı bir bilgisayara geçiş yaptım donanım ile birlikte hdd image alarak ..

bazen inanılmaz bi yavaşlık oluyor .. internet zor acılıyor programlar cevap veremez hale geliyor .. kapatıp acıyorum kendine geliyor .. makinam sürekli acık 5-10 gün boyunca kapatmamış oluyorum ..
virtualbox ile de diğer sistemde yapmam gerekenler var ..

sorunun kaynağını çözemedim  ?

birde işlemcim 64 bit ama 32 bit sistem kurdum .. 64 bit olsa daha iyimi calisir ? tabi acaba tüm programların desteği varmıdır .
Mesela hangi programların desteği ?
Bugüne kadar % 98 oranında 64 bit dağıtımlar yükledim ve hiç yazılım sıkıntısı çekmedim. Bir kaç istisna çıksa bile alternatifleri mutlaka var :)

ovural43

neler kullanıyorum çok sıklıkla ..

emesene
firefox
gedit
thunderbird
virtualbox
libreoffice
arada bi Brasero
Teamviewer
banshee
wine

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2011 - 11:58:40

peki simdi 32 bit ten 64 e gecicem ama ayarlarım vs. gitmemesi icin sadece /home klasörünün kalması yeterli olacak mı ?

reis33

Sıraladığınız yazılımların hepsi 64 bit sürümlerde çalışmakta, hatta bazıları varsayılan olarak geliyor.

Jey@Nfer

Bende de sendeki gibi aynı sorun vardı kardeş i7 işlemci 4 gb ram dell makinada 64 bit win7 vardı tıkır tıkır çalışıyordu.. ubuntu 32 bit kurdum fan aşırı çalışıyordu bilgisayar beklediğim performansın yarısını bile göstermediği gibi iki de bi de donuyordu sora kaldırım 64 bit kurdum şimdi gayet normal herşey. Sanırım ubuntularda böyle bi özellik var .İşlemcin 64 bit uyumluysa ve ram de yetiyorsa hiç durma derim çözüm olucaktır ayrıca 32 bitte çalışıp da 64de çalışmıyan program windowslarda bile yok denecek kadar az hiç bir sorun olmaz geçebilrsin...

Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

ovural43

aynı konf da olan iki bilgisayarım vardı 1 tanesine test amaclı 64 bit kurdum .. dediginiz gibi yavaşlık sorunu orada olmuyor ..
şu an mesajı yazdıgım bilgisayarda ben mesajı yazıyorum 1 saniye sonra yazılar cıkıyor ..

simdi bunuda 64 bit yapayım diyorum . lakin bir sürü ayarım var bu ayarlar mailler emesene kayıtları vs. üzerine 64 bit kurulum yapabilirmiyiz yaparız elbet ama sağlıklı olurmu ki acep ?

bytan

Kullanıcı yapılandırmalarını muhafaza edebilirsin.Emesene, thunderbird, amsn, pidgin, firefox vb yazılımlarının kişisel ayarlarını ev dizini altında gizli klasör olarak bulabilirsin. Bunları yedeklemen ve yeni sistemde yerlerine bırakman yeterli olur.

PF @ ST

heartsmagic

Üzerine 64bit yapma diye bir seçenek yok. Temiz bir kurulum yapacaksın en nihayetinde. Ayarlarını aktarmak için ev dizinindeki bu uygulamalara ait gizli yapılandırma dizinlerini yedekleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ovural43

11.04 ü kurdum 64 bit olarak ..

ama gene aynı sıkıntı var .. çok fazla yavaşlık oluyor .. tabi 11.04 e gnome 2.36 kurdum .. X server ve firefox baya bi sıkıntı yapıyor ..
suse yada debian da kurup denemeyi düşünüyorum .. ne dersiniz ??

bazen firefox ta 10-15 tane tab acıyorum ..
virtualbox ile 256 MB  ram ayırıyorum .. 4 GB ram var .. ama genede sıkıntı oluyor ..

mehmetux

Bilgisayar özelliklerini göremedim, ek bana görünmüyor. Bir kaç tavsiyede bulunayım:

- İnternet tarayıcında gereksiz flash ve reklam ugulamalarını engelleyen yazılımlar kullanabilirsin.
- Bazen benim bilgisayarımda günlerce açık kalabiliyor ve bazı programlar şişme yapabiliyor (bilgisayar  uzun süre açık kaldığında docky programı 2gb ram kullanıyordu zaman zaman)
- Tamamen kişisel gözlemlemem tarayıcı olarak google chrome ve chromium programları sisteme daha az yük bindiriyor. Deneyebilirsin.
- Ekran kartı sürücülerinde bir problem var mı kontrol edebilirsin.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

ovural43

ekran kartımda sıkıntı var zaten .. ati desteği yoktu ..
hd radeon 2100 serisi  ..

firefox kullanmam gerekiyor .. web işleri ile uğraşıyorum eklentiler var kullanmam gereken ..
burada yavaşlık var derken tabi kıstas olarak daha düşük özellikteki anakartı aynı ekran kartı aynı işlemci ve ram düşük başka bir bilgisayardaki windoz performansına göre kıyaslıyorum ..

bu noktada farklı dağıtım önerileri olan varmıdır ? yoksa ubuntu üzerindenmi gitmemi tavsiye ediyorsunuz gibi bir soru saçma mı olur ubuntu forumunda ?

mehmetux

Ubunutu' nun farklı masaüstü ortamları kullanan sürümleri var LXDE bildiğim kadarıyla en az sistem gereksinimi olan masaüstü ortamı. Dolayısı ile Lubuntu kullanmayı deneyebilirsin.
XFCE' de düşük sitem gereksinimleri ile çalışan bir masaüstü ortamı. Xubuntu kullanmayı deneyebilirsin.

Lubuntu için
http://lubuntu.net

Xubuntu için
http://www.xubuntu.org/

Adreslerini ziyaret edebilirsin.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

ovural43

küçük bi hata yapmışım işlemcim digerinden bir model düşükmüş :(

gerci güncellemeden sonra sistemim toparlandı ..
birde bir gariplik var ..

birisinde compiz calisirken digerinde calismiyor ..
aynı donanım .. kurulumları sıfırdan yaptım ..

1 tanesinde unity i tamamen kaldır yerine gnome 3 kurmuştum sarmadı .. gnome 3 ü tamamen kaldırıp 2.32 ye döndüm .. bu cihazda compiz calisiyor ..
direk ilk kurulan 11.04 de ubuntu klasik olarak actıgımda (ki zaten unity desteklenmiyor diyor) compiz calismiyor ..

aynı ekran kartı aynı donanım ama birisinde calisiyor birisinde calismiyor ..

if

@bytan'ın ilk mesajında belirttiği gibi o an işlemciyi yoran nedir diye öğrenmek iyi olurdu. Zaman Zaman olan bir şey ise benim de tecrübe ettiğim bir durum aklıma geliyor.