MAC adresi değiştirme

Başlatan yazarcizer, 23 Şubat 2011 - 19:23:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yazarcizer

kablosuza bağlanırken mac filtrelemeye takılmamak için mac id'yi nasıl değiştirebilirim? forumda yazan interfaces değişikliklerini okudum fakat işe yaramadı.

Yiğit Ateş

Ağ yöneticisinde zaten bu seçenek vardı yanlış hatırlamıyorsam, bir bakabilir misiniz?

yazarcizer

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 23 Şubat 2011 - 19:44:27
Ağ yöneticisinde zaten bu seçenek vardı yanlış hatırlamıyorsam, bir bakabilir misiniz?

Böyle bir özellik var zaten Ubuntu'da hâli hazırda. Fakat işe yaramıyor. Ya da ben kullanamıyorum :) Bağlantı sağlanan kablosuz ağ ayarlarını düzenleyerek Mac ID değiştiriliyor. Fakat değiştirince ağdan bağlantı kesiliyor. Tekrar bağlanınca yine orjinal MAC ID ile bağlanıyor.

Araç çubuğundaki kablosuz ağ simgesine sağ tıklayıp "Bağlantıları Düzenle" seçeneğini açıp mevcut bağlantıları görüntülediğimde, bağlandığım kablosuzun adı "KABLOSUZ" ise, iki tane aynı isimde ağ görünüyor. Birisi benim değiştirdiğim MAC ile ilişkili, diğeri de orjinal MAC ile... Fakat değişiklik yaptığım MAC ile ilişkili olan bağlantıya bağlanamıyorum..

MAC değiştirdikçe, aynı bağlantı kopuyor. Yeniden bağlandıkça da aynı isimle bir bağlantı daha ekleniyor. MACChanger-gtk ile de olmadı... Mac değiştirildi çıktısı alıyorum fakat değiştirmiyor...

Yiğit Ateş

O zaman router ayarlarına bakmak lazım, sorun yazılımsal olmayabilir.

barış

sudo apt-get install macchanger
sudo macchanger --mac aa:bb:cc:dd:ee

şeklinde değiştirebilirsiniz ancak bunu yaparken ağ yöneticisi devre dışı olmalı

yazarcizer

Alıntı yapılan: barış - 23 Şubat 2011 - 22:32:03
sudo apt-get install macchanger
sudo macchanger --mac aa:bb:cc:dd:ee

şeklinde değiştirebilirsiniz ancak bunu yaparken ağ yöneticisi devre dışı olmalı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yarın deneyip yazarım. Macchanger kurulu da belki ağ yöneticisini devre dışı bırakmadığımdan ötürü işlemi gerçekleştiremiyor olabilirim... Fakat hâlen şöyle bir sorun var ki; ağ yöneticisini nasıl devre dışı bırakabileceğimi de bilmiyorum :)

Yiğit Ateş

Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları

yazarcizer

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 24 Şubat 2011 - 00:26:03
Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları

GNU MAC Changer
Usage: macchanger [options] device

Try `macchanger --help' for more options.

hatası alıyorum. -help komutu ile ilgili komutlara baktım. Diğerlerini denememe rağmen yine aynı hatayı aldım...

Fakat farklı kaynaklarda başka komutlar da buldum. Örneğin
macchanger --another wlan0 komutunu denediğimde
Can't change MAC: interface up or not permission: Device or resource busy hatası alıyorum. Fakat wlan0 yerine eth0 yazdığımda hata almıyorum ama onu değiştirmek de benim bir işime yaramıyor :)

Kablosuza bağlandığımda görünen MAC ID'yi değiştirmem lazım. Ağ yöneticisini sonlandırsam da sonlandırmasam da başarılı olmuyor işlem.

Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

sema

İşlemi yaparken ağ yönetici devrede olmamalı, yani şu işe yarar, yapmış mıydın, yapmamışsan bir kez daha deneyebilirsin;

sudo /etc/init.d/network-manager stop
susema

yazarcizer

Alıntı yapılan: candy - 26 Şubat 2011 - 04:49:10
İşlemi yaparken ağ yönetici devrede olmamalı, yani şu işe yarar, yapmış mıydın, yapmamışsan bir kez daha deneyebilirsin;

sudo /etc/init.d/network-manager stop

Teşekkür ederim öneri için yalnız dediğiniz komutu da denemiştim daha önceden. Fakat o şekilde de sonuç alamadım maalesef....

jayw

Aşağıdaki komutları sırayla dener misiniz?

sudo ifconfig wlan0 down
sudo ifconfig wlan0 hw ether 00:2a:4c:4d:8e:9f
sudo ifconfig wlan0 up

Daha sonra aşağıdaki komutla değişiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:
sudo ifconfig wlan0

"Device or resource busy" hatası alırsanız eğer aşağıdaki komutu yazarak işleme baştan başlayın.
sudo ifconfig wlan0 down

gomugomuno

Okurken yanıtlarınızı aklıma şöyle bir soru geldi.Mac adresi özgündür ancak değiştirilebilir.Peki değiştirildiğinde bu özgünlüğünü kaybetme olasalığı yok mudur ?Yani çakışır mı başka bir mac ile ? Çakışmıyorsa bunu nasıl yapıyor ?

jayw

Alıntı yapılan: gomugomuno - 27 Şubat 2011 - 04:35:27
Okurken yanıtlarınızı aklıma şöyle bir soru geldi.Mac adresi özgündür ancak değiştirilebilir.Peki değiştirildiğinde bu özgünlüğünü kaybetme olasalığı yok mudur ?Yani çakışır mı başka bir mac ile ? Çakışmıyorsa bunu nasıl yapıyor ?

Donanımsal olarak özgün bir adrestir ancak dediğiniz gibi yazılımsal olarak değiştirilebilir. Değiştirildiği zaman aynı ağ içinde değiştirilen MAC adresi mevcutsa onunla çakışır.

yazarcizer

Alıntı yapılan: jayw - 27 Şubat 2011 - 03:03:39
Aşağıdaki komutları sırayla dener misiniz?

sudo ifconfig wlan0 down
sudo ifconfig wlan0 hw ether 00:2a:4c:4d:8e:9f
sudo ifconfig wlan0 up

Daha sonra aşağıdaki komutla değişiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:
sudo ifconfig wlan0

"Device or resource busy" hatası alırsanız eğer aşağıdaki komutu yazarak işleme baştan başlayın.
sudo ifconfig wlan0 down

Yardım için teşekkürler. Konuya ilgisiz görünmeme adına cevap yazma gereği duydum fakat henüz deneme şansım olmadı :) Yarın deneyip sonucu yazarım. Tekrar teşekkür ederim...

yazarcizer

Merhabalar,

Son öneri de işe yaramadı hayırlı uğurlu olsun :) Kablosuza bağlanıyorum fakat internet yine yok... Bu öneri işe yarayacak diye filtreyi umursamadan download yaptım :) Yine filtrelediler mac'i... Gün boyu internete erişim sağlanamıyor ve neden değişmiyor hâlen çözemedim... Yine de teşekkür ederim tüm öneriler için ama galiba torrent ve download işinden uzak durmak gerekecek artık okulda :)

barış

Sadece belirlenen Mac adreslerine erişim vermiş olabilirler.
şöyle, öncelikle network manager menüsünden ağ yöneticinizi kapatıyorsunuz. Devre dışı bırakıyorsunuz. Farenizi kullanarak bunu yapabilirsiniz. Daha sonra:
sudo ifconfig wlan0 down yazıp onaylıyorsunuz, sonra:
sudo maccanher --mac aa:bb:cc:dd:ee wlan0 böyle olması lazım, olmazsa wlan0 ibaresini kaldırın.
sudo ifconfig wlan0 up şeklinde açıyorsunuz.
İşlem bittikten sonra Network Manager'dan fare ile devre dışı bıraktığınız interneti yeniden aktif ediyorsunuz.
Bazı bilgisayarlarda wlan0 yerine wlan1, wlan2 vs. şeklinde olabiliyor.

yazarcizer

Alıntı yapılan: barış - 07 Mart 2011 - 17:14:06
Sadece belirlenen Mac adreslerine erişim vermiş olabilirler.
şöyle, öncelikle network manager menüsünden ağ yöneticinizi kapatıyorsunuz. Devre dışı bırakıyorsunuz. Farenizi kullanarak bunu yapabilirsiniz. Daha sonra:
sudo ifconfig wlan0 down yazıp onaylıyorsunuz, sonra:
sudo maccanher --mac aa:bb:cc:dd:ee wlan0 böyle olması lazım, olmazsa wlan0 ibaresini kaldırın.
sudo ifconfig wlan0 up şeklinde açıyorsunuz.
İşlem bittikten sonra Network Manager'dan fare ile devre dışı bıraktığınız interneti yeniden aktif ediyorsunuz.
Bazı bilgisayarlarda wlan0 yerine wlan1, wlan2 vs. şeklinde olabiliyor.

Merhabalar,

Benim problemim şu aslında:
Komutlar sayesinde Mac ID'yi değiştiriyorum. Fakat ağa bağlandığımda değişiklik işe yaramıyor. Normal Mac ID ne ise onunla bağlanıyor ağa. Ama interneti kullanamıyorum Mac ID filtrelendiği için.

Kaç gündür:"Nasıl olsa engelliyorlar" diye götürmüyordum bilgisayarı okula (: Bir de sizin yazdıklarınızı yapayım diyeceğim ama bu öneri yukarıda da yazıyor sanırım. Daha önce denemiştim ama yine bakayım. Yarın kontrol edip sonucu yazarım.

Öneri için teşekkür ederim..

yazarcizer

Denedim ve normalde değişen MAC ID, kablosuz ağa bağlandığımda tekrar eski haline dönüyor. Bilgisayarın Mac'i de engelli olduğundan ötürü yine bağlanamıyorum internete maalesef :) Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler...

barış

Sadece belirli MAC'lere erişim vermişler demek ki. MAC'in eski haline döndüğünü nereden anlıyorsunuz?

yazarcizer

Alıntı yapılan: barış - 09 Mart 2011 - 16:39:21
Sadece belirli MAC'lere erişim vermişler demek ki. MAC'in eski haline döndüğünü nereden anlıyorsunuz?

Hayır belirli mac'ler izinli değil. Herkes girebiliyor internete isterse... O konuda bir sıkıntı yok. Normalde engellenen mac'ler de saat 17:00 sonrası erişim iznine tâbi tutuluyordu. Fakat ben artık hiç giremiyorum :)

Kabosuza bağlanana kadar mac değişmiş oluyor. Ama bağlandıktan sonra kontrol ettiğinde normal mac id görünüyor benim. Orjinal olan yani. Kontrolünü de ifconfig ile yapıyorum hep.

barış

ifconfig nediyor?
Ben hep yukarıda anlattığım yöntemle bağlanıyorum kendi modemime ve başka modemlere. Denenmiş bir şey. Bağlandıkan sonra nereden bakıyorsunuz? İşlemde bir hata olmalı.

yazarcizer

ifconfig'de normalde orjinal mac id görünüyor.

dediğiniz şeyleri yaptığımda, mac id sizin verdiğiniz şekilde değişiyor.

kablosuza bağlanıyorum. (bağlantı sağlanıyor fakat internet erişimi olmuyor)

ifconfig'den kontrol ediyorum. tekrar eski haline dönmüş oluyor mac id.

yani kablosuza bağlanana kadar değişiklikler işe yarıyor ama bağlanınca mac id eski haline dönüyor her nasılsa...

barış

Ben çıktısını görmek istemiştim :)

yazarcizer

Anladım da imkanım olmadığı için o bilgileri vermiştim. Neyse, kampüse gittiğimde deneyip çıktısını gönderirim o zaman :)

MrKowalski

yazarcizer 'in yaşadıgı sorunların aynısını bende yaşıyorum. yukarda belirttiginiz bütün yöntemleri denedim ama malesef olmuyor.

dediginiz gibi

sudo ifconfig wlan0 down
sudo maccanher --mac 1a:2b:3c:4d:5e:6f wlan0
sudo ifconfig wlan0 up

ifconfig ile MAC ID'nin değiştigini gözlemliyorum.yani MAC ID'im 1a:2b:3c:4d:5e:6f. test etmek için kendi wireless modemime baglanmaya çalışıyorum uzun bir süre baglanmaya çalışıyor fakat baglanmıyor.baglantıyı kes diyip tekrar baglan dedigimde baglanıyor.baglandıktan sonra kontrol ettigimde MAC ID'nin değiştigini eski haline döndügünü görüyorum. baglanmaya çalıştıgım kendi modemimde her hangi bir MAC filtrede bulunmamakta. degiştigim MAC ID'ile baglanmıyor. sorunu bir türlü çözemedim ?!?!