eDergi İndirme Betiği

Başlatan jayw, 22 Şubat 2011 - 23:42:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozgurluk

jayw

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 04 Nisan 2011 - 17:37:52
Kayseri Erciyes Üniversite'sinin pardus dergileri de güzele benziyor lakin tüm sayılara ulaşamadık.

Şimdi ulaşmaya çalıştığımız Dergiler için elinde download linki olanlar varsa, paylaşsınlar.
Pardus e-dergi (Kayseri Erciyes Üniversi'tesi)

Erciyes Üniversitesi Linux Topluluğu, Erciyes Linux Dergisi'nin toplam 7 sayısı betiğe eklenmiştir.

jayw

Betikteki PardusLinux.org dergisinin ekleri sebebiyle oluşan hata giderildi. Hatanın giderilmesi için kod içerisinde değişiklikler yapıldığı için betiğin yeni halinin indirilmesi ya da iletinin ilk sayfasından kopyalanması tavsiye edilir.

superjax

betik dosyaları nereye indiriyor?

heartsmagic

Alıntı yapılan: superjax - 23 Haziran 2011 - 14:16:13
betik dosyaları nereye indiriyor?

Alıntı Yap
# Dosyalar ev dizininiz altında eDergi dizini oluşturulup, kendi isimlerindeki dizinlere kaydedilecektir.

İlk iletiden alıntı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

betik, dropbox alanının ölmesi sebebiyle ölü gibi...

acaba ubuntu'nun sağladığı alanları bu iş için kullanabilir miyiz...
Artık bu forumu kullanmıyor.

jayw

Alıntı yapılan: yakusha - 31 Temmuz 2011 - 23:00:28
betik, dropbox alanının ölmesi sebebiyle ölü gibi...

acaba ubuntu'nun sağladığı alanları bu iş için kullanabilir miyiz...

Dropbox hesabı hâlâ çalışır durumda. Hangi bağlantılar çalışmıyor ya da betikteki hataki buraya göndermeniz mümkün mü?

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

jayw

Alıntı yapılan: yakusha - 01 Ağustos 2011 - 10:59:39
http://dl.dropbox.com/u/21779930/eDergi/ adresi 404 hatası döndürüyor...

örnek dosyalar da aynı hatayı çeviriyor

http://dl.dropbox.com/u/11769082/Sudo/Sudo%201.tar.gz

Elinizdeki betik eski sürümlerden birisi olabilir. Lütfen 1. mesajdaki güncel betiği kullanın. Bağlantılar aşağıdaki şekilde olmalı;

http://dl.dropbox.com/u/21779930/eDergi/Sudo

Örnek dosya indirme bağlantısı ise;

http://dl.dropbox.com/u/21779930/Sudo/sudo_15_kasim_2008_sayi1.tar.gz

Sizin verdiğiniz http://dl.dropbox.com/u/11769082/Sudo/Sudo%201.tar.gz bağlantısındaki 11769082 numaralı dropbox hesabı bana ait değil, bir başka arkadaşımızın verdiği bağlantılar olabilir. Dediğim gibi güncel betiği kullanmanız problemi çözecektir diye düşünüyorum.

jayw

Pardus-Linux.Org ve OzgurlukIcin.com toplulukları tarafından Scribus, Gimp, Inkscape gibi özgür yazılımlar kullanılarak hazırlanan, PDF formatındaki özgür yazılım ve GNU/Linux dergisi Pardus E-Dergi betiğe eklenmiştir.

NOT: Betiğin kodlarında değişim yapıldığı için, betiği yeniden indirmeniz ya da kodları ilk iletimdeki kodlarla değiştirmeniz gerekmektedir.

s3cr3t

teşekkür etmeden olmaz bu betik için. daha yeni gördüm. dergi arşivim silinmişti hepsini indirmeye üşeniyordum. bir kerede indirmenin keyfi başka :D tekrar teşekkürler

jayw

Yorumunuz için ben teşekkür ederim :) Elimden geldiği kadar çabuk bir şekilde güncel sayıları ekliyorum.

DarkDance

betigi nasıl çalıştırcaz.

Betiği nasıl çalıştıracağız?
MacBook Air

alquirel

Betiği indirdikten sonra, ister sağ tıkla "Özellikler" kısmından, ister de uçbirimde "chmod +x dosyaismi" komutuyla "Çalıştırılabilir" özelliği verin.

Daha sonra uçbirimde

./dosyaismi

komutuyla çalıştırabilirsiniz. (dosyaismi kısmını inen dosyanın ismine uygun bir şekilde değiştirin.)

bilonemsi

uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/

jayw

Betik güncellemesi:

Alıntı YapDüzenleme 9: eDergi betiği, Sudo ve bazı dergilerin barındırıldığı dropbox sitesinin dosya indirme adresinde değişiklik yapması üzerine çalışmayan betik düzeltildi. Ana menüye dönme özelliği eklendi. - 27.07.2013

heartsmagic

@jayw, kusura bakma Yandex'e geçtikten sonra sana haber verseydim güzel olurdu.

okayokay

Ellerinize sağlık 
emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkürler...
Okay OKAY

jayw

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Temmuz 2013 - 05:57:24
@jayw, kusura bakma Yandex'e geçtikten sonra sana haber verseydim güzel olurdu.

Aslında sorun sizde değildi, yanlış ifade ettim sanırım. Sudo dergileri mi Yandex üzerinde barındırılıyor? Eğer öyleyse sorun sizden ve Sudo dergisinden kaynaklanmıyor. Neden derseniz eğer, bir dönem bir yerlerde dergilerin ubuntu-tr.net sunucusu üzeriden toplu olarak indirilmesi sunucu üzerine ciddi yük bindirir diye bir yerlerde konuşmuştuk sanırım, bunun üzerine dergileri kendi Dropbox hesabıma taşımıştım (hâlâ her ay düzenli olarak yeni çıkan dergileri dopbox'a göndermeye devam ediyorum).

Dropbox sağolsun indirme adreslerini dl.dropbox.com yerine dl.dropboxusercontent.com şeklinde değiştirince betik çalışmaz hale geldi doğal olarak :) Neyse bu sayede ufak da olsa bir özellik daha eklemiş oldum (Ana menüye dön).

Alıntı yapılan: okayokay - 27 Temmuz 2013 - 12:47:13
Ellerinize sağlık
emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkürler...

Faydalı olması dileğiyle (emeği geçen tüm arkadaşlarım adına) ...

heartsmagic

@jayw, unutmuşum ben böyle yaptığını :) Esasında çok hareketli bir indirme trafiği olmadıktan sonra sunucuya bir şey olmaz, ancak yine de o kadar büyük paketler bizde durmasın, boş yere de sunucuyu yormasın diye notu ben düşmüştüm sitemize. Bir yerlerde konuştuğumuz da doğrudur.

Bir süre önce Yandex'e geçirmiştik dergilerin dağıtımını. Fakat Yandex'te ben doğrudan indirmeyi bulamamıştım, sana soracaktım betiğe nasıl gömdün bunu diye :)

heartsmagic

Yukarıdaki ifadede de yanlış daha doğrusu eksik bir kullanım olmuş. Dergilerin normal dağıtımı, yani sayı sayı olan aylık yayımladığımız hâlâ kendi sunucumuz üzerinden yapılmakta. Toplu paketler Yandex'e geçirildi sadece:
http://sudo.ubuntu-tr.net/butun-sayilar/

Tabi benim kafa karışınca sevgili @jayw'nin betiğini bir an toplu paketleri alıyor gibi tahayyül etmişim, ufak rahatsızlık için kusura bakmayın :)

Haoskman

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 23 Şubat 2011 - 00:20:03
Hocam şapka çıkartılcak adammışsın! Eliğine emeğine sağlık. * tabi ki böyle bir şey faydalı olur!.. Ubuntu ile yeni tanışan arkadaşlarımıza kaynak olarak önerebilceğimiz yegane materyallerden biri siz değerli Ubuntu topluluğunun ve diğer özgür yazılım topluluklarının hazırladığı dergilerdir. Hakikaten böyle bir şey beklemiyorduk!.. Birisi sevabına rapide atsın derken. Bu kabuk programı ilaç gibi oldu.

Bilmeyen arkadaşlar için Betiğin nasıl çalışcağını belirtelim. Onlarda indirebilsinler dergi materyallerini,

Yukarıda ki jayw arkadaşın kodlamiş olduğu program betiğini kabuk'da çalıştırmak için herhangi bir metin editörü açın
Sonrasında edergi.sh  gibi, sonu .sh ile biten dosya adı ile kaydedin.
Konsolu açın
Konsoldan bu dosyaya çalıştırılabilir bir program dosyası olduğunu belirtmek için ve bu dosyayı sisteminizde ki tüm kullanıcıların çalıştırabilmesi için
chmod a+x edergi.sh  (yada sizin betik program kaynak dosyasına verdiğiniz isim) ile programın çalıştırabilir bir dosya olduğunu sisteme belirtin.
sonrasında dosyanın olduğu klasöre gelerek ./edergi.sh (yada sizin_verdiginiz_dosya ismi.sh şeklinde)
betiği çalıştırın. Sonrası ise jayw arkadaşın sihiri ile büyülenin.

Hocam tekrar tekrar teşşekkürler. Çok güzel bir kod olmuş, aklımıza böyle bir şeyin olacağı inanın gelmezdi. Elinize Emeğinize tekrar çok teşşekkür ederim. Yalnız Bende betik yüzde yüz düzgün çalışmasına rağmen, font renklerini göstermiyor. Benim için sorun değil. Sadece kodda bir hata olabilir mi ? Tekrar tekrar çok teşşekkürler.

Ayrıca sizin bu yazdığınız betiğin, bash üzerinde çalışması ile pardus, yada diğer özgür işletim sistemi kullanıp bu dergileri temin edinmek isteyen kullanıcıların işine yarayacaktır.

Saygılarımla...

Dediklerini yapıyorum ama olmuyor betiği çalıştıramıyorum terminalde böyle bir dosya yok bulunamadı hatası alıyorum.

if

@Haoskman, eDergi.tar.gz dosyasını indirdiniz mi? Dosyayı açınca içinden eDergi adlı bir dosya çıkmalı. Bunu ev dizini altına taşıyın. chmod +x eDergi ile çalıştırılabilir yapın. ./eDergi ile çalıştırın.

Haoskman

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2014 - 23:09:45
@Haoskman, eDergi.tar.gz dosyasını indirdiniz mi? Dosyayı açınca içinden eDergi adlı bir dosya çıkmalı. Bunu ev dizini altına taşıyın. chmod +x eDergi ile çalıştırılabilir yapın. ./eDergi ile çalıştırın.
kardeşim sağolasın dediğin gibi yaptım açıldı şuan sorunum halloldu...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2014 - 11:51:55

Arkadaşlar çok can sıkıcı bir sorun ile karşı kaşıyayım. Dediklerinizi yaparak betiği açtım ama şöyle bir sorun var Resimler ile anlatayım.
Açılırken böyle hatalar veriyor ama bu hatalardan sonra indirme menüsü açılıyor...

Ondan sonra menüden misal pardusu seçtim ve aşağıdaki hatayı aldım indirilior diyor ama indirmiyor..

Yukarıdaki resimdeki gibi 5 sn gibi bir süre bekliyor sonra şu hatayı alıyorum.

Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Bu dergileri çok uzun süredir toplu halde arıyordum ama önüme böyle bir sorun çıktı. Nasıl halledecez. :-\

jayw

Merhaba @Haoskman;
Hatalardan anladığım kadarıyla dergi listelerinin indirilmesinde bir problem var gibi görünüyor. Listeleri kontrol ettim, herhangi bir sorun yok. Bu sorunu başka yaşayan var mı?

1. Internet bağlantınız var mı?
2. Betiğin Internete ulaşmasını engelleyebilecek güvenlik duvarı gibi bir yazılım kullanıyor musunuz?
3. Internete bağlanırken herhangi bir vekil sunucu (proxy) kullanıyor musunuz?
4. Son olarak eğer elinizde mevcutsa canlı cd (live cd) ile dener misiniz?