KDE için yeni paket yönetim yazılımı geliyor: Muon

Başlatan reis33, 22 Şubat 2011 - 19:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis33

Muon, KDE masaüstü ortamı için geliştirilen, Debian tabanlı çok sayıda paket yönetim aracının bir araya geldiği güçlü bir paket yönetim takımı.
Sisteminizi güncel tutmak, yazılım ekleyip-kaldırmak vb. işlemler için kolay kullanıma sahip olan Muon, üç ana uygulamadan oluşuyor:

• Muon Paket Yöneticisi
  • Muon Yazılım Merkezi
  • Muon Güncelleyici

Ekran görüntüleri:

Muon Package Management Suite screenshot 1

Muon Package Management Suite screenshot 2

Muon Package Management Suite screenshot 2

Ubuntu 10.04  / 10.10 sürümlerinde depo eklemek için:

Lucid:
deb http://ppa.launchpad.net/echidnaman/qapt/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/echidnaman/qapt/ubuntu lucid main

Maverick:
deb http://ppa.launchpad.net/echidnaman/qapt/ubuntu maverick main
deb-src http://ppa.launchpad.net/echidnaman/qapt/ubuntu maverick main

satırlarını depo listenize ekleyebilirsiniz.

Kaynak dosya:
http://download.kde.org/download.php?url=stable/muon/1.1.1/src/muon-1.1.1.tar.bz2

Gereksinimler:
KDE SC
QApt > Yukarıda eklediğimiz depoda mevcut.

Kaynak

Alıntı yapılan: noktakom - 16 Ekim 2011 - 23:40:47
Bende bir not düşeyim, belki birinin işine yarar.

Moun'da yazılım kurmak isterken

This operation cannot continue since proper authorization was not provided

diye hata alırsanız,

sudo apt-get install polkit-kde-1
sudo reboot

deyin.

decent

Yazılım geliştirilmeye devam ediliyor.
13 Ekim' de yayınlanacak Kubuntu 11.10 Final sürüm ile birlikte  Kubuntu paket yöneticisinin yerini alacağı belirtiliyor.

Ayrıntılar ve ekran görüntüleri için:
http://www.linuxbsdos.com/2011/09/26/muon-package-management-suite/

eribol

Uzun süredir kubuntu(ve kde) üzerinde varsayılan olarak kullanıyorum(kullanmaya çalışıyorum) ancak çok sorun çıkarıyor. Ancak yine de güçlü bir araç olacağı kesin.

kalkan1973

Bizim Debiana da uyar mı bu...? KDE masaüstü kullanıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

if

@Mustafa Kalkan, Debian'a da uyacağını düşünüyorum yalnız kaynak koddan derlemeniz gerek.

kalkan1973

Derleme mi dediniz...? Baya uğraşacaz demek ki.
Evde İşte her yerde Linux

Ozgurluk

Kde için paket yönetici, deb paketlerini kurucak... Hayırlı uğurlu olsun.

barış

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 03 Ekim 2011 - 20:35:53
Derleme mi dediniz...? Baya uğraşacaz demek ki.
Debian kullanıcısı derleme yapmaktan korkmaz yahu yapma :D

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Güzel görecelidir :)

Debian çıktığında kendisine geçen kullanıcıların çoğunluğu muhteşem paketleme sistemi için geçmişlerdir. Haliyle korkmasa bile Debian kullanırken neden derleme yapsın kullanıcı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ekim 2011 - 02:14:16
Debian çıktığında kendisine geçen kullanıcıların çoğunluğu muhteşem paketleme sistemi için geçmişlerdir.

Hehe, buna eyvallah tabide, :) Debian'a geçen adam her türlü aksiyona da hazır olmalıdır, zira gerçekten çok fazla oyuncak var ve bunlara dokunmadan stable'yi kurayım kenara çekileyim çok zor.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

aurora

Bizim yerimize derleme yapan bir yazılım var mı? :)

umutubuntu

Bir süre Kubuntu 10.10 üzerinde Muon kullandım. Sadece program kurup güncelleme yapabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Kubuntu üzerinde GIMP kurdunuz Türkçe dil paketleri için Gnome TR paketlerine ihtiyacınız var ancak ne aramayla ne de listeden bakmayla bulunmuyor. Bunun gibi bir çok paket ve kütüphane Muon'da görünmüyor. Bu konuda Kpackagekit çok daha başarılıydı. Alternatif isteyen arkadaşlara Synaptic kurmalarını önerebilirim.

if

Debian çıktığında kendisine geçen kullanıcıların çoğunluğu muhteşem paketleme sistemi için geçmişlerdir. Haliyle korkmasa bile Debian kullanırken neden derleme yapsın kullanıcı?

Debian, Ubuntu için hazırlanan depoları kullanabiliyor mu? Teoride kullansa bile yükleme yaparken sorun çıkmaz mı?

decent

Alıntı yapılan: umutubuntu - 04 Ekim 2011 - 10:04:55
Bir süre Kubuntu 10.10 üzerinde Muon kullandım. Sadece program kurup güncelleme yapabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Kubuntu üzerinde GIMP kurdunuz Türkçe dil paketleri için Gnome TR paketlerine ihtiyacınız var ancak ne aramayla ne de listeden bakmayla bulunmuyor. Bunun gibi bir çok paket ve kütüphane Muon'da görünmüyor. Bu konuda Kpackagekit çok daha başarılıydı. Alternatif isteyen arkadaşlara Synaptic kurmalarını önerebilirim.

Daha sonraki sürümlerde geliştirilmiş olabilir.
Varsayılan paket yöneticisi ve yazılım merkezi olarak gelirse geliştirme süreci daha da hızlanacaktır.

Ubuntu Yazılım Merkezinden esinlenmiş izlenimi var

SrdrKcmz

Pardus'un paket yöneticisine ne kadar benziyor. Hatta ondan özenilmiş gibi geldi bana.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Felâsife - 04 Ekim 2011 - 02:29:55
Debian çıktığında kendisine geçen kullanıcıların çoğunluğu muhteşem paketleme sistemi için geçmişlerdir.

Hehe, buna eyvallah tabide, :) Debian'a geçen adam her türlü aksiyona da hazır olmalıdır, zira gerçekten çok fazla oyuncak var ve bunlara dokunmadan stable'yi kurayım kenara çekileyim çok zor.  :)

Her zaman sormuşumdur, Debian'ı kurup en güncel paketleri yakalamalıyım diyerek sistemi kararsız sürüme yükselten ya da melez olarak kullanan kullanıcı neden Ubuntu kurmaz? :) Sanırım tamamen tercih meselesi.

Alıntı yapılan: if - 04 Ekim 2011 - 10:28:37

Debian, Ubuntu için hazırlanan depoları kullanabiliyor mu? Teoride kullansa bile yükleme yaparken sorun çıkmaz mı?

Bazen evet, bazen hayır. Muon için durum nedir bilemiyorum, fakat benim yorumum biraz daha geneldi ve aslında @barış'a cevaben yazılmıştı :) Debian denince hemen akla derlemek gelecekse bence yanlış seçim yapılıyordur. Belki Slackware (o bile artık depolarla yönetilebiliyor), belki Gentoo daha doğru seçimler olabilir.

Not: Muon için geliştirici şu yorumu yapmış.

Alıntı YapMuon should also build and work just fine on Debian, but I don't have packages for it. It requires Qt 4. 6 and up, so users of Debian unstable should be able to build and use it from svn just fine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Muon şu an da 11.10 üzerinde varsayılan paket yöneticisi. Kpackagekit yok artık sistemde, hani belki ben yanlış farketmişim diyorum ama Muon'u bu şekilde farkettim ben.

decent

@eribol,
İzlenimlerin nasıl?
Eksiği-fazlası, kullanışlılık vs. ?

eribol

Şu an için sağlıklı bir değerlendirme yapamıyorum, bağlantı yavaş bu nedenle hiç paket kurmayı denemiyorum ama @umutubuntu'nun da bahsettiği gibi kararsızdı en son denediğimde. Misal menüden açıp paket kurmaya çalıştığımda yetki yok diyordu. E yetki yoksa iste, ama istemiyor. Öte yandan Ubuntu Yazılım Merkezindeki(UYM) gibi paketleri ararken de sağlıklı sonuçlar vermiyor. Birde bir kaç defa donma yaşamıştım. Menüleri ne UYM gibi sade ve anlaşılabilir ne de Synaptic gibi açıklayıcı. Tıpkı ktorrent kullanırken hissettiğim duyguları yaşatıyor. Çok işlevli ama bana sadece paket arayıp bulmak yetiyor fazlasına ihtiyaç yok. KPackagekit'e çok benziyor diyebilirim.

decent

Teşekkür ederim @eribol
O halde muon tarafında taşlar yerine oturuncaya kadar synaptic ile beraber kullanacağız demektir.
Ya da kısa yoldan uçbirim ile devam.

noktakom

Bende bir not düşeyim, belki birinin işine yarar.

Moun'da yazılım kurmak isterken

This operation cannot continue since proper authorization was not provided

diye hata alırsanız,

sudo apt-get install polkit-kde-1
sudo reboot

deyin.

decent

Çözüm önerisi için teşekkür ederim @noktakom.
İlk iletiye ekliyorum.

ubantu

Another application seems to be using the package system at this time. You must close all other package managers before you will be able to install or remove any packages.

diye bir hata veriyor ancak başka inen dosya veya yazılım yok nasıl düzeltebilirim?

villain

Forumda arama yaptınız mı?
Eğer yaptıysanız http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.75 linkindeki çözümü denediniz mi?
Nasıl bakarsan öyle görürsün.