Güncelleme seçenekleri??

Başlatan 1DOST, 23 Temmuz 2008 - 15:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1DOST

Herkese selamlar.. Ubuntu hardy kullanıyorum ve güncellemeler biraz eski geliyor. Bazı paketlerin yeni sürümleri yok. ancak güncelleme seçenekleri ile oynayınca daha güncel paketler oluyor. Şimdi güncellemeleri yapmadan bi sormak istedim. Sistem kararlılığını bozmadan hangi seçenekleri aktif hale getirmeliyim..

ımported security update
recommended update
proposed update
unsupported update

evet bunlardan hangilerini kullanıma açmalıyım

heartsmagic

Mesela hangi paket sana eski geliyor?

unsupported haricindekiler sanırım problem çıkartmaz, hoş unsupported altında neler var bilmiyorum.

Kendimden örnek vereyim, genelde Synaptic kullanmam, o kategorileri hiç bilmem ve komut satırından ayrım yapmadan tüm güncellemeleri alırım.
Eğer sürekli yenilikleri takip ederim diyorsan hepsini al. Asgari problem isterim diyorsan sadece güvenlik güncellemelerini al. Kaldı ki sunucu falan değilse onlar bile çok hayati değil. Ev kullanıcısı için güvenlik ne kadar lazım bilemiyorum.

Kısacası biraz senin nasıl yapmak istediğine bağlı bu olay.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

1DOST

Şimdi komut satırından apt-get upgrade dediğimde tüm güncellemeleri ayrım olmadan alıyor mu demek ? Ben tüm paketlerin en güncel sürümlerini istiyorum. Ama sanırım tüm paketler takip edilmiyor. Mesela beagle kullanmak istiyorum fakat baktım eski sürüm var. Birçok şey öyle pidgin bile eski sürümde görünüyor. Bu seçenekler sadece adept veya synapticte mi işe yarıyor.

heartsmagic

Evet ne yazık ki Ubuntu -ecnebi tabirle- "bleeding edge" bir dağıtım değil. Programlar yeni sürüm verir vermez depolara girmez. Bir süre beklemek gerekir. Ancak örneğin get.deb kullanabilirsin:  http://www.getdeb.net/release/2883 (32 bit'tir bu 64bit de aynı adreste bulunabilir). Ya da bir süre depolara girmesini beklersin. Benim tavsiyem öyle çok can alıcı bir gelişme olmayan programlar için depoyu beklemendir.

Diğer soruna gelirsek apt-get veya aptitude o şekilde bir ayrım yapmıyor. upgrade veya daha derinlemesine olan dist-upgrade tüm sistemi günceller. Synaptic veya daha doğrusu arayüzü olan programlarda sanırım öyle bir kategorilendirmeye gidiliyor.

1DOST

Bu verdiğiniz ged deb sitesini ilk defa görüyorum. Bunu synaptic'ee depo olarak eklemek mümkün mü?

heartsmagic

deb http://ubuntu.org.ua/ getdeb/

demişler bir yerlerde ama daha önce okuduğum yazılardan eklenmesinin tavsiye edilmediği söyleniyordu. Zira depo ile farklı sürümler üzerinden gittiklerinden bir süre sonra sistemin kararsızlaşması, daha doğrusu bağımlılık problemleri göstermesi ihtimal dahilinde deniyordu.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Temmuz 2008 - 15:28:34
Asgari problem isterim diyorsan sadece güvenlik güncellemelerini al. Kaldı ki sunucu falan değilse onlar bile çok hayati değil. Ev kullanıcısı için güvenlik ne kadar lazım bilemiyorum.

Buna katılmamak elde değil.