[Çözüldü] Kubuntu home dizinini değiştirdikten sonra giriş yapamıyorum.

Başlatan ebualos, 21 Şubat 2011 - 15:52:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ebualos

Herkese iyi günler.
Forumda araştırdım ama bulamadım.  Ubuntu yüklü bilgisayarımda diskte farklı bölüme  Kubuntu kurdum. Kubuntu' da  kullanıcı ayarlarında home dizinini Ubuntu yüklü bölümde  kullandığım home dizini olarak değiştirdim (ubuntu belgelerimi ortak kullanabilmek için). Bu değişiklikten sonra Kubuntu giriş ekranında parola girdikten sonra " Cannot enter home directory. Using /." şeklinde hata veriyor. Root olarak da giriş yapmayı denedim ama olmadı.  Ubuntu'da sorun yok, şu an kullanıyorum. Kubuntu kullanıcı dizinini eski haline nasıl getirebilirim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Yiğit Ateş

ebualos

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 21 Şubat 2011 - 15:58:19
Kubuntu'nun /etc/fstab dosyasının çıktısı nedir?

çıktısı nasıl alınır bilmiyorum ama dosyanın içeriğini aşağıya kopyalıyorum.

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda8 during installation
UUID=aacb1b47-6a1c-4099-95ff-b68688dadb74 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /mnt/depo was on /dev/sda5 during installation
UUID=685C929C5C92649A /mnt/depo       ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0       0
# swap was on /dev/sda7 during installation
UUID=caab53d9-7cc1-4d8d-a413-f93be1e0cbf3 none            swap    sw              0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

Yiğit Ateş

Evet, fstab dosyasına işlenmemiş. Ubuntu'nun fstab dosyasındaki /home satırını Kubuntu'nun fstab dosyasına ekleyerek deneyebilirsiniz.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebualos

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 21 Şubat 2011 - 16:26:47
Evet, fstab dosyasına işlenmemiş. Ubuntu'nun fstab dosyasındaki /home satırını Kubuntu'nun fstab dosyasına ekleyerek deneyebilirsiniz.

home klasörü ayrı bir disk bölümünde değil, ubuntu kurulu bölümdeki home klasörünü ortak kullanırım diye düşünmüştüm.  Sizin söylediğiniz gibi Ubuntu'nun fstab dosyasındaki bilgileri

# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=8cf7e264-a2d9-4c0f-bca8-7904e0f00f0d /media/disk/               ext4    errors=remount-ro 0       1

bu şekilde Kubuntu'nun fstab dosyasına ekledim ve Kubuntu açıldı.  Kullanıcı hesap ayrıntılarında yollar doğru gözükmesine rağmen belgelere ulaşamadığım için bu düşünceden vazgeçtim ve Kubuntunun kendi home dizinini kullanacak şekilde yolları düzelttim. Daha sonra Kubuntu belgelerim dizini içinde Ubuntu home dizinine giden basit bir bağ (kısayol) oluşturdum. Bu şekilde halloldu.  Yardımlarınız için teşekkür ederim.