[Çözüldü] Canon LBP 2900 kurulumu

Başlatan grayloop, 20 Şubat 2011 - 22:21:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Şöyle dener misin:

cd ~/Masaüstü/raducotescu-CanonCAPTdriver-0e79d06
sudo ./canonLBP_install.sh LBP2900
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

grayloop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2011 - 01:35:56
Şöyle dener misin:

cd ~/Masaüstü/raducotescu-CanonCAPTdriver-0e79d06
sudo ./canonLBP_install.sh LBP2900

Installing driver for model: LBP2900
using file: CNCUPSLBP2900CAPTK.ppd
Installing packages...
You do have the libstdc++6 package...
Önceden seçilmeyen cupsys paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 212851 dosya ve dizin kuruldu.)
Unpacking cupsys (from .../cupsys_1.4.3-1ubuntu1.2_all.deb) ...
cupsys (1.4.3-1ubuntu1.2) kuruluyor...
dpkg: uyarı: cndrvcups-common sürümü, 2.20-2'den 2.00-1'ye düşürülüyor.
(Veritabanı okunuyor... 212855 dosya ve dizin kuruldu.)
Preparing to replace cndrvcups-common 2.20-2 (using .../cndrvcups-common_2.00-1_amd64.deb) ...
Unpacking replacement cndrvcups-common ...
dpkg: ./DEBS/amd64/cndrvcups-common_2.00-1_amd64.deb (--install) işleminde hata:
trying to overwrite '/usr/lib/libcnaccm.so.1.0', which is also in package cndrvcups-capt 2.20-2
İşlem sırasında hatalar bulundu:
./DEBS/amd64/cndrvcups-common_2.00-1_amd64.deb
dpkg: uyarı: cndrvcups-capt sürümü, 2.20-2'den 2.00-1'ye düşürülüyor.
(Veritabanı okunuyor... 212855 dosya ve dizin kuruldu.)
Preparing to replace cndrvcups-capt 2.20-2 (using .../cndrvcups-capt_2.00-1_amd64.deb) ...
Unpacking replacement cndrvcups-capt ...
dpkg: uyarı: unable to delete old directory '/usr/lib64/cups/backend': Dizin boş değil
dpkg: uyarı: unable to delete old directory '/usr/lib64/cups/filter': Dizin boş değil
dpkg: uyarı: unable to delete old directory '/usr/lib64/cups': Dizin boş değil
cndrvcups-capt (2.00-1) kuruluyor...
Processing triggers for ureadahead ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Modifying the default /etc/init.d/ccpd file...
Restarting CUPS...
Rather than invoking init scripts through /etc/init.d, use the service(8)
utility, e.g. service cups restart

Since the script you are attempting to invoke has been converted to an
Upstart job, you may also use the restart(8) utility, e.g. restart cups
cups start/running, process 10755
Setting the printer for CUPS...
Setting the printer for CAPT...

CUPS_ConfigPath = /etc/cups/
LOG Path        = None
UI Port         = 59787

Entry Num  : Spooler   : Backend   : FIFO path      : Device Path    : Status
----------------------------------------------------------------------------

•     : LBP2900    : usb       : //Canon/LBP2900    : /dev/usb/lp0 : New!!

Setting CAPT to boot with the system...
    update-rc.d: warning: /etc/init.d/ccpd missing LSB information
    update-rc.d: see <http://wiki.debian.org/LSBInitScripts>
    Adding system startup for /etc/init.d/ccpd ...
       /etc/rc0.d/K50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc1.d/K50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc6.d/K50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc2.d/S50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc3.d/S50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc4.d/S50ccpd -> ../init.d/ccpd
       /etc/rc5.d/S50ccpd -> ../init.d/ccpd
    Starting ccpd...
    * Starting Canon Printer Daemon for CUPS: ccpd                          [ OK ]
    Checking status:
    Canon Printer Daemon for CUPS: ccpd: 10782 10779

Power on your printer! :)
    Go to System - Administration - Printing and do the following:
      1. disable LBP2900-2 but do not delete it since Ubuntu will recreate it automatically;
      2. set LBP2900 as your default printer;
      3. reboot your machine and print a test page.
    Script author:
       Radu Cotescu
       http://radu.cotescu.com
    tractatus@tractatus-System-Product-Name:~/Masaüstü/raducotescu-CanonCAPTdriver-0
    e79d06$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Şubat 2011 - 01:48:28

Varsayılan yazıcıyı LBP2900 yaptım, sistemi yeniden başlattım, hala baskı alamıyorum.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

İşe yaradı mı? Tabi denemeden önce Yazıcı yönetiminden (varsa) LBP2900-2 isimli yazıcıyı devre dışı bırakman (silme), ardından LBP290 isimli yazıcıyı seçmen gerekiyormuş. Sonrasında ise sistemi yeniden başlat diyor, fakat sen başlatmadan bir çıktı almayı dene bence.

grayloop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2011 - 01:50:24
İşe yaradı mı? Tabi denemeden önce Yazıcı yönetiminden (varsa) LBP2900-2 isimli yazıcıyı devre dışı bırakman (silme), ardından LBP290 isimli yazıcıyı seçmen gerekiyormuş. Sonrasında ise sistemi yeniden başlat diyor, fakat sen başlatmadan bir çıktı almayı dene bence.

Yazdığı şekilde yaptım. Başlattım. 2 dakikadır bekliyorum. Hala yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Şubat 2011 - 02:15:35

22. iş gönderildi, çıktı yok hala.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Şubat 2011 - 21:43:56

Nihayet bugün kullanabildim yazıcımı. (Nasıl olduğunu bilmiyorum ama). Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 4 günde yazıcı için uğraşırken gerçekten sabırlıydık sizi ve kendimi tebrik ediyorum. (Diğer sorunlarla başka sayfalarda buluşacağız merak etmeyin :) )

Samimi olarak söyleyeyim, eğer ki işin ucunda Gates ve yazılım konusunda bağımlılık vs. konuları olmasa eski sistemimi kullanmamam için bir neden yok, Yaklaşık 5 yıldır XP kullanıyorum, bir problem olduğunda yedeklemelerden sistemi 15-20 dk da kurtararak idare ediyorum. Ubuntu'yu kullanıp tandıkça elbette farklılıklarını artı ve eskilerini daha iyi göreceğiz. Şimdi öğrenme sürecindeyim, sanıyorum anlayıp alıştıkça daha çok özelliğini keşfedeceğim. Pardus'u da tamamen kaldırdım, (dikkati buraya yoğunlaştırayım) biraz daha geliştirsinler, bir de grub uyumluluğunu halletsinler ileride düşünürüz.

Belli ki Linux sistemleri normal bir kullanıcı için çok kullanışlı değil, bilgisayara zaman ayırabilecek insanlara hitap ediyor. Bir de ppsikolojide alışkanlık çatışması dediğimiz bir durum var; kullanıcıların çoğunluğu bilgisayarda Windows'la tanışıyor ve bu nedenle de başka sistemlerde alışma güçlüğü yaşayabiliyor. (Korsan yazılım ysası gündemde olmasına karşın Windows korsan yazılımlarıyla ilgili ticari işletmeler dışındaki bilgisayar kullanıcılarına -sistemini yaygınlaştırmak ve bağımlılığı artırmak için- pek ilişmiyor.) Keşke Ubuntu da bu durumu düşünerek daha kullanışlı ve daha az sorunlu yazılımlar üretebilse.

Yardım eden herkese tekrar teşekkür ederim.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Arada bir şeyler çözdü ancak hangi yaptığımız bilemiyorum. En azından çözüm bu başlıkta.

Linux bazen normal kullanıcılar için uygun olmaz, bazen çok uygun olur. Burada meseleye "normal" olgusunu irdeleyerek başlamak isterdim fakat çok uzar mesele bunu yaparsak :) Neyin kast edildiğini anlıyorum burada ve evet ne yazık ki o "normal" kullanıcılar için ilk etapta uygun olmayabilir Linux. Zira o kullanıcı sorun yaşarsa basit bir şekilde çözmek ister. Bizdeyse yaşanan sorunlar dallanıp budaklanabiliyor, bazen hiç çözülmüyor bile. Fakat her şey yerli yerine oturduktan sonra aramıyor bizim tarafımızdaki kullanıcı eski günlerini.

Sanırım tam anlamıyla Linux'a taşındığımdan beri on sene oldu. Sıradan bir kullanıcıyım ve hiç uç noktalarda donanımım olmadı. Örneğin çizim kalemim. Diğer donanımlarımı ise alırken uyumuna göre aldım. Dizüstüne geçiş yaptıktan sonra kullandığım üç marka ve modelde de sorun yaşamadım. Kuruduğum gibi hemen her şey hazır geliyor. Bir tek grafik kartı üreticisinin sürücülerini tercih ettiğim için fazladan onları kuruyorum. Son dizüstümde de kart okuyucum hariç her şeyim çalışıyor. Eğilemedim üzerine, ayrı bir mesele. Eğilmek lazım, bu da ayrı bir mesele :) Böyle konular işte "normal" kullanıcıyı ürkütebilir.

Ancak bizim tarafın kötü bir huyu var. Zenginliğini ver her geçen gün derya misal derinliğini gördükçe insan daha bir bağlanıyor, bırakamıyor. Bir süre sonra sıkıyor başka ortamlar kendisini. Yeter ki alışkanlıklarını kırmasını bilsin.

Bu arada şu satırları yazdığım Ubuntu üç sürüm önceden geliyor. Biz canımız sıkıldıkça format atmayız, sürüm yükseltiriz :) Bu güzel muhabbete diğer sayfalarda devam etmek üzere diyeyim senin gibi.

Forumda çözülen başlıklarımızı etiketleyip kapatıyoruz. Başlık sahibi arkadaşlar kendi başlıklarının ilk iletilerini değiştirerek bunu yapabiliyorlar. Bir [Çözüldü] etiketi yeterli bu iş için, arından başlığımız kapanıyor. Eğer kullanıcı yapmazsa bunu biz yapıyoruz, fakat ricamız kullanıcıların yapması yönünde :)

Geçmiş olsun diyerek kapatalım başlığımızı.