Stallman Türkiye’de!

Başlatan DoGuKaN, 13 Şubat 2011 - 11:48:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

1983′te özgür yazılım hareketini başlatan ve o zamandan beri hareketin önderliğini yapan Richard M. Stallman 7 yıl sonra tekrar Türkiye'de!

İstanbul Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu'nun konuğu olarak Türkiye'ye gelen Stallman, 26 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 14:30′da İstanbul'da bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi'nde (BİLMÖK) "Yazılım Patentlerinin Tehlikesi" konulu bir konuşmada, yazılım patentlerinin yazılım geliştirilmesini nasıl engellediğini anlatacak.
27 Şubat 2011 Pazar günü saat 13:00′te ise LKD, EMO Ankara Şubesi, INETD ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu'nun düzenlediği etkinlikte Ankara Barosu Eğitim Merkezi'nde "Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz" konulu bir konuşma yapacak. Konuşmada, özgür yazılım hareketine katılmanın bilgisayar kullanıcılarının kendi bilişimlerini kontrol etmelerine olanak sağladığı vurgulayacak. Genelde, Linux çekirdeği ile kullanılan GNU işletim sisteminin bu özgürlükleri nasıl erişilebilir kıldığı anlatacak.
Her iki konuşma sırasında da simültane çeviri yapılacak.
Stallman, 1990′ların ortasından beri zamanının önemli bir kısmını özgür yazılımın etik ideallerinin ve yazılım patentleri karşıtı kampanyasının yayılmasına harcıyor. Öncesinde Emacs, GNU Derleyici Seçkisi (GCC), GNU Sembolik Hata Ayıklayıcısı (GDB) ve özgür işletim sistemlerinin daha birçok temel aracını yazmıştı. En yaygın kullanılan özgür yazılım lisansı olan Genel Kamu Lisansı'nın (GPL) da yazarı.
26-27 Şubat 2011 tarihlerinde başka randevunuz olmasın.

Kaynak: http://www.linux.org.tr/2011/02/stallman-turkiyede/

krwlng

Bana da davet postası geldi fakat biraz rahatsız olduğum için gidemiyorum, özellikle gidip haricen bir kaç soru sorabilmeyi çok isterdim, giden arkadaşlar olursa paylaşımlarını ve görüşlerini bekliyorum. Bana gelen postada 13 şubat gördüm, o yüzden böyle yazmıştım, düzelirsem mutlaka gitmek istiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

hyperThread

o değilde kayıtlar kapanmış :(  bu kadar çabuk neden kapattılar ki kayıtları? Nasıl gidecez şimdi izleyici olarak? Bilgisi olan?

barış

Son başvuru tarihi 11 Şubat 2011 demiş zaten. Keşke daha önce haber verilseydi, bilgisayar mühendisliğinde okuyan arkadaşlarımız giderdi en azından. Onu geçtim, neden bilgisayar mühendisliği okumak gerekiyor BİLMÖK'e gitmek için? Bence diğer ilgili insanlar da katılabilmeli.

hyperThread

ben şahsen bilgisayar mühendisliğinde okumuyorum ama oldukça iç içeyim, tarihi kaçırmasaydım her türlü zorlayacaktım gitmek için :D

Aybek

Ankara'daki konuşmasına kayıt gerekmiyor sanırım. Bilgisayar mühendisliği ile de uzaktan yakından ilişkim yok, ancak Stallman'ın ağzından özgür yazılım'ı dinlemek istiyorum. Güzel bir etkinlik olacak benim için. :)
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

DoGuKaN

Neyseki Ankara'da oturuyorum  :D

galot

Çorabını çıkartıp ayağından bir şeyler de yer belki konuşmasında  :D  :P

Sherlock Holmes

Türk-Televizyonuna çıksada,
Özgür Yazılımın sadece bilgisayar mühendisi adayı veya ilişkili kişiler ile ibaret olmadığını gösterse. . .
Kendim kuaför ve kırtasiye'deki bilgisayarlarında bir dağıtım kullandıklarına şahit oldum,
kendileri destek veremesede özgür yazılımdan kendilerine pay biçebilirlerdi, bir önderin konuşması sonrası.

sayz

Alıntı yapılan: barış - 13 Şubat 2011 - 13:13:01
Son başvuru tarihi 11 Şubat 2011 demiş zaten. Keşke daha önce haber verilseydi, bilgisayar mühendisliğinde okuyan arkadaşlarımız giderdi en azından. Onu geçtim, neden bilgisayar mühendisliği okumak gerekiyor BİLMÖK'e gitmek için? Bence diğer ilgili insanlar da katılabilmeli.
BİLMÖK: bilgisayar mühendisleri öğrenci kongresi
ayrıca bilgisayar mühendisliğinde okuyan arkadaşlara mutlaka haber gitmiş olması lazım, 1-2 ay önceden her üniversitenin bölümlerine afiş gönderildi ve duyuru yapıldı. örneğin biz(19 mayıs bil. müh.) 50 kişilik bir kafile olarak katılıyoruz BİLMÖK'e. zaten bilmök ilk defa yapılan bir organizasyon değil, her yıl düzenleniyor, o yüzden bilg. müh. arkadaşların bundan zaten haberleri olacağını umuyorum.

hyperThread

Naapalım bize kısmet değilmiş... Yapacak birşey yok :)

DarkDance

Peki bu etkinliğe katılabilmek için üniversite öğrencisi olmak zorunlumu?
MacBook Air

DoGuKaN

Alıntı yapılan: DarkDance - 15 Şubat 2011 - 08:58:04

İstanbul'daki için evet Ankara'daki  için hayır.

HAL9000

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 15 Şubat 2011 - 09:39:16
Alıntı yapılan: DarkDance - 15 Şubat 2011 - 08:58:04

İstanbul'daki için evet Ankara'daki  için hayır.

Ankara için yer sıkıntısı ve kayıt konusunda bilgisi olanlar var mı? Zafer Parkının yanında, Kızılay - Sıhhıye arasında yer alıyor etkinliğin düzenleneceği bina. Biz Ankaralılar için büyük fırsat. Umarım yer ve kayıt sıkıntısı olmaz.
HAL9000 system standby