[Çözüldü] Tarayıcıma Sığmayan Videoların Görünmeme Sorunu

Başlatan nmuratgur, 17 Şubat 2011 - 20:04:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nmuratgur

Öncelikle merhaba demek istiyorum arkadaşlar. Yaklaşık 2 aydır ubuntu kullanıyorum ve birçok sorunumu bu forum aracılığıyla çözdüğümü belirtmek isterim. Bunun için de sizlere ayrıca teşekkür ederim.

Şimdi asıl başlık açma sebebimi belirtmek istiyorum. Forumda ve anlayabildiğim kadarıyla baktığım ingilizce kaynaklarda sorunumun çözümünü bulamadım.

Günlük haber almak amaçlı kullandığım "soL Haber" sitesinde bazı haber sayfalarında video bulunuyor. Ben sayfayı açtığımda video eğer haberin başında bulunuyorsa, yani açtığım anda ekranıma ilk o görüntü geliyorsa video yüklenmesinde bir sorun olmuyor. Fakat video sayfanın ortalarına veya sayfa sonuna yüklenmiş ise video yüklenmiyor (dolmuyor) ve videonun bulunduğu yer beyaz olarak görönüyor. Üzerine geldiğimde ise "ABP"  nin "engelle" kulakçığı görünüyor ve sağ tılarsam Adobe'nin "Genel Ayarlar" menüsünün bağlantısı görünüyor. Yani tarayıcım orada bir flash video olduğunu belirliyor diye düşünüyorum.

Bu şekilde yapılmış başka bir site tam olarak bulamadığım için sorunun siteden kaynaklanıp kaynaklanmadığını çözemedim. Fakat başka bir bilgisayardan girdiğimde bahsettiğim sorun gerçekleşmiyor.

Kullandığım işletim sistemi: Lubuntu (Not: şu ana kadar ki sorunlarımı ubuntu 10.04 sorunlarına verilen çözümler ile halledebildim.)
Bilgisayarım: Asus EEEPc 1000HA (Netbook 10")
Tarayıcım: Firefox 3.6

Ekran Görüntüsü:

dpkg -l | grep flash çıktısı:

ii  flashplugin-installer                          10.2.152.27ubuntu0.10.04.1                      Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree                            10.2.152.27ubuntu0.10.04.1                      Adobe Flash Player plugin installer (transitional packa
ii  flashplugin-nonfree-extrasound                 0.0.svn2431-3                                   Adobe Flash Player platform support library for Esound

Sorun yaşadığım siteden sorun yaşadığım bir sayfa:

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/misira-iceriden-bakis-haberi-38934

Bu hata veren sitede sayfanın kodlarının incelediğimde
Tarayıcınız Flash gösterimi için uygun değil, lütfen ilgili yüklemeleri yapıp tekrar deneyin.
yazan bir satır görüyorum. Fakat bu satır bu sitenin düzgün olarak çalıştığı bilgisayarlarda da sayfanın kaynak kodu incelendiğinde görülebiliyor.

Bulabildiğim, sorun yaşadığım sitenin kısmen muadili olan sayfa (bu sayfada da ekranıma ilk açtığımda gelmeyen videolar var fakat hepsi yükleniyor (doluyor)):

http://www.onlinefilmci.com/online-izle/2470-Pak-Panter-Filmini-izle.html

Uygulamamı istediğiniz bir şey olursa uygulayıp sorunu sizlere bildiririm.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Muadili olan sitede de bu sorun oluyor mu, yoksa videolar dolduktan sonra izleyebiliyor musun?
Firefox harici bir başka tarayıcıda da sorun yaşıyor musun?
ABP kapalıyken durum nasıl?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nmuratgur

1) muadil olarak verdiğim sitede bu sorunu yaşamıyorum.
2) Chrom'da bahsettiğim sorun olmuyor.
3) ABP kapalıyken de sorun devam ediyor.

heartsmagic

Bu durumda sorun Flash sorunu olmayabilir. Ne yazık ki şu an bahsedilen siteye bakma gibi bir şansım yok. Bakabilecek bir başka arkadaş olursa sorun genel mi yoksa özel mi anlamış oluruz.

sem

Debian üzerinden İceweasel (Firefox da diyebiliriz) ile sıkıntı oluşan siteye girdim.. Herhangi bir sıkıntı olmadı... Şöyle bir şey geldi aklıma acaba flash yerine gnash devreye giriyor olabilir mi?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

jayw

Alıntı yapılan: nmuratgur - 17 Şubat 2011 - 23:01:51
1) muadil olarak verdiğim sitede bu sorunu yaşamıyorum.
2) Chrom'da bahsettiğim sorun olmuyor.
3) ABP kapalıyken de sorun devam ediyor.

Bahsettiğiniz sorunlar aynen geçerli, sanırım sorun flowplayer ile firefox arasındaki bir sorundan kaynaklanıyor. Dediğiniz gibi Chrome'da Adblock plus eklentisi varken sorunsuz çalışırken, firefox'ta eklentisi olsa da olmasa da çalışmıyor. Yalnız muadil olarak verdiğiniz sitede video oynatıcı olarak jwplayer kullanılıyor, bu sebeple o sitede bir sorun olmuyor sanırım.

Not: Bir sitede Firefox Flowplayer ikilisinin bazı sorunlar yaşadığı söylenmiş, sanırım sorun belli oldu. İlgili bağlantı;
http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=4&t=77156#p253774

Alıntı yapılan: sem0900 - 18 Şubat 2011 - 02:18:45
Debian üzerinden İceweasel (Firefox da diyebiliriz) ile sıkıntı oluşan siteye girdim.. Herhangi bir sıkıntı olmadı... Şöyle bir şey geldi aklıma acaba flash yerine gnash devreye giriyor olabilir mi?

@sem0900 bende gnash yüklü değil ama aynı siteye girince benim firefox da benzer problemi verdi, acaba sorun firefox'ta vlc eklentisi olabilir mi? Ben gecko-mediaplayer yerine mozilla-plugin-vlc kurmuştum. @nmuratgur aşağıdaki komutu deneyip firefox'ta vlc eklentisi olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

dpkg --list | grep mozilla-plugin-vlc

Shamata

bende hic bir sorun yok (iki linkteki tum videolari oynatiyor sorunsuz). Ubuntu surumu: Karmic Koala.

nmuratgur

@jayw

bende de gnash yüklü değil. fakat dediğin gibi mozilla-vlc-plugin kullanıyorum. fakat şöyle bir durum var ki chrom da vlc-plugin kullanıyor.

verdiğin linki de şimdi inceliyorum. teşekkürler.

nmuratgur

biraz gezinmelerim sonucu hiç beklemediğim bir ilginçliğe rastladım. tabii bunu beklememem bilgi eksikliğimden kaynaklanıyor olabilir. çünkü siteye girebilenler varken hatayı sitede aramak bana pek mantıklı gelmemişti. gerçi hala orda olup olmadığından tam emin değilim.

fakat daha önce muadili olarak verdiğim site denildiği gibi jwplayer la çalışıyordu. bu yüzden tam bir karşılaştırma şansımız bulunmamıştı. şimdi bulduğum site ise sorun yaşadığım siteyle aynı şekilde flowplayer kullanıyor ve aynı şekilde sayfama sığmayan videolar var. fakat bu sefer karşıma beyaz ekran değil "play" butonu çıkyor.

sorun yaşamadığım aynı özelliklere sahip site:

http://www.fazlamesai.net/?a=article&sid=5411

tüm yardım edenlere teşekkür ederim. sorunun çözüldü kanısı çıkartılırsa (ki bana göre nihai bir çözüm olmadı) çözüldü olarak değiştirilebilir.

heartsmagic

@nmuratgur, soruna çözüldü demeyelim. Eğer yanlış anlamadıysam sen hâlâ sorun yaşamaktasın. FM'de ben sorun yaşamıyorum örneğin. Sol'da da yaşamıyorum. Sistemin 64bit mi?

nmuratgur

Ben de FazlaMesai'de sorun yaşamıyorum.
fakat Sol'daki sorunum devam ediyor.
Sistemim 32bit.

heartsmagic

Bu durumda 64bit Flash dene önerim de suya düşüyor. Sorun muhtemelen Sol'da o halde.

nmuratgur

merhaba arkadaşlar sorunumu büyük ölçüde bulduğumu düşünüyorum fakat nasıl çözeceğimi tam olarak bilmiyorum. size şöyle anlatayım:

sorun yaşadğım sayfa (soL) açıkken; eklentiler menüsünden, yan uygulamalara girerek "shockwave flash" etkisizleştir diyorum. etkisizleştir dediğim zaman sayfalar yeniden yükleniyor ve sorun yaşadığım site istediğim şekilde (yani videolar görünerek ) açılıyor. fakat "shockwave flash" tekrardan (kendi kendine) etkin hale geçiyor.

benim buradan çıkarttığım sonuç shockwave flash eklentisinden kaynaklanan bir hata olduğu yönünde.
şimdi ne yapmalıyım?
shockwave i kaldırmalımıyım (nasıl?)?
shockwave eşdeğeri başka bir araç mı kullanmalıyım(ismi? ve nasıl?)?

sema

Shockwave Flash Sinaptik'ten aratıp tamamen kaldırabilirsiniz, gerekli olduğu zaman zaten girdiğiniz site uyarı verecektir ki zaten izleyebiliyorsunuz onsuz, kısacası tekrar kurmanıza gerek yok.
susema

nmuratgur

Shockwave bağımsız bir uygulama olmadığı için onu kaldırmak için komple flash ı kaldırmak gerekiyor. onu kaldırınca da internette sorun çıkartıyor haliyle.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mart 2011 - 22:27:54

sizden rica etsem birisi

firefox->araçlar->eklentiler-> yan uygulamalar

görüntüsünü paylaşabilir mi?

sema

Elbette, bende şöyle:

Ayrıca bende de yüklüymüş yalnız nedense hiç böyle problemler yaşamıyorum ben.
susema

nmuratgur

farklılıklar var kullandığımız pluginlerde ama ne kadar etkiler bilemiyorum. çünkü icetea bende sorun çıkarttığı için kaldırmıştım. sun java kullanıyorum. totemi de denemiştim sorunumu çözmemişti. yine sonuçsuz kaldık yani :)
teşekkürler cevaplar için.

nmuratgur

Bugün bahsettiğim sitede sorunun ortadan kalktığını farkettim. Sanırım kullanılan flowplayer kodlarını değiştirdiler. sorunu Çözüldü olarak değiştiriyorum.

decent