[Çözüldü] Virtualbox üzerinden ekran kartımı tanıtamıyorum

Başlatan tolgaerhan, 17 Şubat 2011 - 14:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tolgaerhan

Merhaba Virtualbox üzerinden ubuntu maveric 10.10 kurdum güncellemeleri yaptıktan sonra ati-driver-installer-11-1-x86.x86_64 driverini
bu yöntemi kullanarak (http://www.youtube.com/watch?v=eS9Nmet_sqQ) kurdum ancak  ati hd5650 kartım için masaüstü görsel efektleri etkinleştiremiyorum.

uçbirimde lspic cıktım

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440FX - 82441FX PMC [Natoma] (rev 02)
00:01.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371SB PIIX3 ISA [Natoma/Triton II]
00:01.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:02.0 VGA compatible controller: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Graphics Adapter
00:03.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82540EM Gigabit Ethernet Controller (rev 02)
00:04.0 System peripheral: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Guest Service
00:05.0 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801AA AC'97 Audio Controller (rev 01)
00:06.0 USB Controller: Apple Computer Inc. KeyLargo/Intrepid USB
00:07.0 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 08)
00:0d.0 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHC

ekran kartımı virtualbox üzeriden tanıtamadım...00:02.0 VGA compatible controller: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Graphics Adapter
acaba virtualbox üzerinden ekran kartlarını tanıtamıyormuyuz ?

DoGuKaN

Vmware, VirtualBox gibi sanal ortam uygulamalarında işletim sistemi sizin bilgisayarınızda oluşturduğunuz sanal makineye kurulur. Bu sanal makine donanımsal olarak sizin bilgisayarınızla aynı değildir. Hal böyle olunca ekran kartını tanıtamamanız çok normal bir durum.

tolgaerhan

Hocam ozaman efektleri ( compiz fusion gibi) kullanmak için diski bölüleyip iki işletim sistemini kullanacagız degilmi ? ubuntuya geçmeden önce kullanımı öğremnek için bu yöntemi deneyeyim demiştim.

jayw

Virtualbox'ta sanal makinenizin grafik kartı ayarlarından "Enable 3D Acceleration", yani 3 boyut ivmelendirme seçeneğini aktif hale getirin. Sanal makinenizi açın ve sanal makinedeki dağıtım içerisine (yani sizin örneğinizde maverick içine) Virtualbox Guest Additions yani misafir eklentilerini kurun. Misafir eklentilerini kurduktan sonra sanal makine içerisinde efektler çalışacaktır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.
http://e-bergi.com/2007/Agustos/VirtualBox

DoGuKaN

Alıntı yapılan: tolgaerhan - 17 Şubat 2011 - 15:17:51
Hocam ozaman efektleri ( compiz fusion gibi) kullanmak için diski bölüleyip iki işletim sistemini kullanacagız degilmi ? ubuntuya geçmeden önce kullanımı öğremnek için bu yöntemi deneyeyim demiştim.

Evet öyle yapmanız gerekiyor.

tolgaerhan

@DoGuKaN , @jayw cevaplar için teşekkürler. @jayw veridiginiz yöntemde VBoxLinuxAdditoin.run dosyasını yükledim bu yöntem benim sorunmu çözüyorumu ( Gösel efektler --> ekstra   "masaüstü efetleri ektinleştirilemedi hatası" ) @DoGuKaN'ın da dediği gibi Vbox'a bağlı sorun olduğunu düşünüyorum.

jayw

Ben Oracle Virtualbox sürüm v4.0.2 r69518 kullanıyorum ve denemek için Maverick 10.10 32 bit Türkçe kurdum Virtualbox içine. Misafir eklentiler kurulumundan sonra görsel efektlerde Ekstrayı seçtim ve çalıştı. Yani sizin istediğiniz durumu karşılıyor. Siz de deneyebilirsiniz isterseniz, en azından 2. işletim sistemini kurmadan önce zaman kazandırır size :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: tolgaerhan - 17 Şubat 2011 - 15:17:51

Gerçek kuruluma geçmeden önce Wubi ile Windows'un içine kurabilirsin Ubuntu'yu. Hem sanal makineden çok ama çok daha hızlı çalışır (gerçek kurulumdan fazlaca bir farkını görmedim ben) hem de görsel efektleri kullanabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

@heartsmagic'in de dediği gibi Wubi güzel bir alternatif fakat bazen normal kuracağınız Ubuntu'da çıkmayacak sorunlar çıkarabiliyor. Wubi'yi deneme amaçlı kullanmanızı ve Ubuntu konusunda kesin bir fikre ulaşıp kurmaya karar verirseniz normal kurulum yapmanızı tavsiye ederim ben.

tolgaerhan