Hangi uçbirim (terminal) öykünücüsünü tercih ediyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 16 Şubat 2011 - 00:53:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi uçbirim (terminal) öykünücüsünü tercih ediyorsunuz?

Gnome Terminal
83 (66.4%)
Konsole
20 (16%)
XFCE(4) Terminal
9 (7.2%)
Yakuake
8 (6.4%)
Tilda
6 (4.8%)
Guake
16 (12.8%)
xterm
6 (4.8%)
Terminator
7 (5.6%)
mrxvt
1 (0.8%)
mlterm (multilingual terminal)
0 (0%)
Evlivte
0 (0%)
ROXterm
1 (0.8%)
Sakura
2 (1.6%)
Vala-terminal
0 (0%)
Diğer
9 (7.2%)

Toplam Oy Verenler: 125

hyperThread

Gnome terminalin yanında Emacs içinden eriştiğim terminali kullanıyorum. Özellikle emacs içindeki terminalde kopyala yapıştır, kod derleme ve diğer terminal işleri oldukça kolay ve pratik olmakta :)

Khan

Hangi masaüstünü kullanıyorsam, onun uçbirim öykünücüsünü kullanıyorum. Onun için hiçbir şeyi işaretlemedim.

iplm

Farklı terminal kullananlar, kullandıkları teminal hakkında fikirlerini belirtseler iyi olur bence.

Farklı terminal kullanmak isteyenler olabilir. :)

hyperThread

Sıcağı sıcağına gnome terminal ve Konsole arasında bir karşılaştırma yapayım. Öncelikle temelde yaptıkları iş aynı. Bildiğin konsol. Fark olarak gnome-terminal /bin/bash çalıştırıyor, Konsole ise anladığım kadarıyla xterm açıyor. Ayrıca Konsole, qt tabanlı olmakla birlikte renk temalarını beraberinde getiriyor. Artımı bu derseniz tartışılır. Benim için asıl olay emacs kullanırken ortaya çıktı. Şimdi emacs için ayrı olarak tanımlayıp oluşturabildiğimiz renk temaları var. Gnome-terminalde bunlar çalışmamakta(renk desteği farkı), Konsolde ise çalışmakta, ayrıca orgmode eklentisi Gnome-terminalde düzgün çalışmamakta ancak X windows ve Konsole'da problemsiz çalışmakta. Kısayolları aynı bi de. Bunlar dışında bir farka rastlamadım ;)

heartsmagic

@hyperThread, elmalarla armutlar karışmış sanırım :) xterm bir başka uçbirim öykünücüsüdür, Konsole neden kendisini çalıştırsın :) Ayrıca öykünücüler için /bin/bash çalıştıracak diye bir zorunluluk yok, kullanıcının kabuğu neyse ona göre şekillenir sanırım öykünücüler. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hyperThread

risperdal

Guake kurdum şimdi. Çok hoşuma gitti üstten sarkması falan. Eskiden awn kullanırken awn terminal kullanıyordum ama awn fazla ram kullandığı için şimdi dockbarx kullanıyorum. Guake ile awn terminali telafi ettim sanırım.

rolilahla

Panta rei

microanaliz

MicroAnaliz

halodayi2000

travego0403

Guake terminalinde kursörü çizgi( I-beam ?) şeklinde ayarlayabiliyor muyuz? Dikdörtgen olması kelime aralarına harf eklerken kafa mı karıştırıyor. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

microanaliz

Gnome terminal kullanıyorum ve yapmak istediğim her şeyi yapabiliyorum ama diğer sunucuları neden oluşturmuşlar faydası nedir kafam burasına basmadı...
MicroAnaliz

heartsmagic

@microanaliz, sunucu değil uçbirim öykünücüsü bunlar. Neden yapmışlar sorusu da şuna benzer: "Debian varken neden Ubuntu'yu yapmışlar?"
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

microanaliz

MicroAnaliz