Hangi uçbirim (terminal) öykünücüsünü tercih ediyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 16 Şubat 2011 - 00:53:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi uçbirim (terminal) öykünücüsünü tercih ediyorsunuz?

Gnome Terminal
83 (66.4%)
Konsole
20 (16%)
XFCE(4) Terminal
9 (7.2%)
Yakuake
8 (6.4%)
Tilda
6 (4.8%)
Guake
16 (12.8%)
xterm
6 (4.8%)
Terminator
7 (5.6%)
mrxvt
1 (0.8%)
mlterm (multilingual terminal)
0 (0%)
Evlivte
0 (0%)
ROXterm
1 (0.8%)
Sakura
2 (1.6%)
Vala-terminal
0 (0%)
Diğer
9 (7.2%)

Toplam Oy Verenler: 125

heartsmagic

Anketin açılma sebebi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,403.msg305010.html#msg305010

Üç oy hakkı mevcuttur, farklı masaüstlerinde farklı uçbirim öykünücüsü tercih edilebileceğinden dolayı birden fazla oy hakkı tanınmıştır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mitsukuni

Yorum kısmına ilk ben başlayayım madem. :)
Aylardır guake kullanıyorum, güzel geldiği için de uzun bir müddet diğer uçbirim öykünücülerini çok da merak etmiyordum açıkcası. Ankette yapılan yorumlara göre ve uçbirimlerin bilmediğim özelliklerini öğrendiğimde fikrimin değişeceği yönünde bir düşünce beliriyor şu an kafamda.

asukaki

aslında yakuake kullanıyordum ama sonradan bağımlılıkları yüzünden tilda ile tanıştım gayet mutlu ve mesutuz :D
Linux'la Her Şey Mümkün!

muzir

Gnome Ubuntu'da olmazsa olmaz olarak görüyorum, bu sıralar yavaş yavaş Debian 6.0'a alışmaya çalışıyorum. Onun üzeriende de xfce deniyorum ardından fluxbox denemeyi planlıyorum. Farklı yöneticiler denememin nedeni; aralarında ne gibi farklar olduğunu anlamak. Hangisinin görsellik ve kullanışlılık açısından en iyi olduğunu değerlendirmek. :)
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

Al Arabi

Gnome masaüstü  ile gelen terminali kullanıyorum. Fakat diğer terminal ile arasındaki farkları biri yazarsa kullanım alışkanlığımı değiştiririm.

XRumer

bu uçbirim öykünücülerinin birbirlerinden farkı nedir onu anlamadım. Sonuçta komutlar aynı değil mi?

eribol

Ide'lerin farkı ne ise bunun farkı da bu. Sonuçta metin düzenleyicilerde de yazı yazmıyor muyuz? Düzenleyiciler arasında fark var ise uçbirim öykünücüleri arasında da vardır.

Benim sistemime bile ilk kurduğum paket Tilda bu arada. Kısa yol ile ulaşmak, ortalıkta görünmemesi, transparan ayarlaması kullanmam için yeterli.

plymouth

En az sistem kaynağı kullanan dan en çok a doğru...
getty
xterm
gnome-terminal
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Sherlock Holmes

Öntanımlı Uçbirim hangisi ise, onu kullanmaktayım asıl olarak. .

isamert

Yakuake ve Guake'ye gitti oylarım. Masaüstü ortamına göre değişiyor kullanımım. Sürekli konsol ile içli dışlı olunca bir kısayol kadar uzağınızda olması önemli.

Sherlock Holmes

Bu arada "öykünücüsünü" kelimesini/tabirini/kavramını/betimlemesini yeni farkettim ve ilk defa duyuyorum/görüyorum.  :)

raspacı

nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Yiğit Ateş

Gnome Terminal, örneğin Xfce'in terminalinde imleci underline şekline getirmeyi bulamamıştım. Urxvt'te zor geldi açıkçası :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 25 Şubat 2011 - 19:13:23
Bu arada "öykünücüsünü" kelimesini/tabirini/kavramını/betimlemesini yeni farkettim ve ilk defa duyuyorum/görüyorum.  :)

"emulator" kelimesinin karşılığıdır aslında :)
Haliyle bizim kullandığımız uçbirimlerin hepsi birer öykünücü aslında, uçbirim öykünücüleri.

Sherlock Holmes

Bu durumda wine'de bir öykünücü olmuş oluyor.
Hatta bir sürü öyküncü var'mış geç farketsek'te. . :)

eribol

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 27 Şubat 2011 - 04:51:43
Bu durumda wine'de bir öykünücü olmuş oluyor.
Hatta bir sürü öyküncü var'mış geç farketsek'te. . :)
Wine bir emülatör değil esasında :) http://wiki.winehq.org/FAQ#head-c9e6502ad636315e905d07f7e44594757a6738e3
Ayrıca bunlar emülatör ama uçbirim emülatörü, yani öykünücüsü.

Benim öğrenmek istediğim ise emülatör veya öykünücünün teknik tanımı. Ne emülatör denirken ne de öykünücü denirken kafamda bir anlam belirmiyor :)

Atamertes

"öykünücüsünü" kelimesini okumakta oldukça zorlandığımı söylemeliyim :D
Xterm kulanıyorum çünkü yeniyim ve ona alıştım birde Awn menüsü ile gelen Awn terminali kullanıyorum buda tamamen üşengeçlikten üstüne gelince kendi açılıyor buda bana kolay geliyor :D

//imla
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

nebiaydogdu

Guake yi tek geçerim
F12 ye basınca gelen tekrar basınca ortadan kabolan yapısı kullanıcı dostu transparanlığının ve boyutunun ayarlanabilmesi ise extrası

Atamertes

Kodları kopyala yapıştır şeklinde girebildiğimiz terminal var mı ? üşengeçlik de son nokta evet  :D
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.

Yiğit Ateş

Atamertes

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 27 Şubat 2011 - 16:26:04
Uçbirimde yapıştırın kısayolu, Ctrl+Shift+V.
Ben bu kısayol çalışmıyor sanıyordum, sadece xtermde çalışmıyormuş sağol  :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: eribol - 27 Şubat 2011 - 14:57:19
Benim öğrenmek istediğim ise emülatör veya öykünücünün teknik tanımı. Ne emülatör denirken ne de öykünücü denirken kafamda bir anlam belirmiyor :)

Tenik tanım konusunda çok detay vermese de Wikipedia bir şeyler barındırıyor aslında. Kabaca bir başka yazılımı/sistemi/donanımı özellikleriyle beraber "kopyalayan" şey oluyor öykünücü. Bizim konumuzda ise kullandığımız bu uygulamaların hepsi gerçek uçbirimi (terminal) kopyaladıklarından ötürü öykünücü oluyorlar.

iplm

peki bir şey sorayım. komutlar hepsinde aynı mı?

ne gibi farklılıkları var aralarında?

Atamertes

Alıntı yapılan: iplm - 27 Şubat 2011 - 17:02:49
peki bir şey sorayım. komutlar hepsinde aynı mı?

ne gibi farklılıkları var aralarında?

xtermde kopyala yapıştır özelliği yokmuş mesela bende yeni öğrendim  :)

Yiğit Ateş

Komutlar aynı tabii ki, farklılık nedir dersek; özellik olarak bazıları transparan efektler sunabiliyor, ya da yakuake gibi yukarıdan aşağı inen türleri oluyor vs. Temel işlevleri aynı.