Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 13 Şubat 2011 - 22:51:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?

Eclipse
111 (40.1%)
Netbeans
65 (23.5%)
Gedit
55 (19.9%)
MonoDevelop
7 (2.5%)
KDevelop
1 (0.4%)
Kate
6 (2.2%)
Code:Blocks
28 (10.1%)
CodeLite
3 (1.1%)
Geany
67 (24.2%)
Anjuta
2 (0.7%)
Diğer
26 (9.4%)
QtCreator
12 (4.3%)
Bluefish
14 (5.1%)
Vim
18 (6.5%)
Emacs
6 (2.2%)
IntelliJ IDEA
11 (4%)

Toplam Oy Verenler: 277

emreseckin

sem

Python ile Eclipse'i denemelisiniz... Mutlaka bir göz atmalısınız... Normalde Eclipse ile C/C++ kodlayıp, kod tamamlamasını çok yavaş bulduysanız bir de Python'daki duruma göz atın derim... Mükemmele yakın gerçekten...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

microanaliz

Bende nedense eclipse ye alışamadım desem yeridir.Çözemedeim çoğu şeyini...
MicroAnaliz

sem

Kodlamam gerekecek bir kaç dil için araştırma yaptım...

C için zaten Eclipse kullanıyordum... Daha sonra Python için Netbeans kullanıldığını okumuştum... Bu ankette @egcodes arkadaşın da kullandığı IDE'nin eklenti desteğinden bahsettiğini ve başka dillere geçtiğinde IDE değiştirmek zorunda kalmayacağını da okuduktan sonra; "Acaba böyle bir şey yapabilir miyim" diye düşünüp araştırdım...

Şu an C, C++,  GTK (bunlar için Eclipse CDT), Python (Eclipse içerisinde PyDev) ve PHP (Eclipse PDT) kullanmaya karar verdim... =) ... Sadece QT'yi QtCreator ile geliştiririm sanırım...

İşin güzel yanı hiç IDE'yi tanıma, alışma gibi evre olmayacak... Hepsi aynı...

Eclipse kullanımı için SUDO'yu inceleyebilirsiniz.... SUDO'da bir makale var bununla ilgili olarak... Eclipse'in tüm IDE çeşitlerini şimdilik o kadarlık bilgim ile kullanıyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sem

Üstteki iletiye güncelleme;

Evet yukarıdasaydığım QT hariç her şey için ve JS, HTML gibi ek şeylerle beraber hala daha Eclipse kullanmaya devam ediyorum ve tavsiye ediyorum... Hatta C kodlardan kararsız kalmıştım hangi IDE'ye geçsem diye.. Eclipse'i tercih etttiğim için şanslı hissetmeye başladım açıkcası kendimi...  İleride ne olur bilemiyorum...
Burası dünya?

ICS

Yeni olduğum için daha önceden bildiğim geany'yi kullanıyorum fakat önerisi olan varsa şu sıralar denemeye hazırım.

sem

Benim iletierim hatta aslında daha doğrusu anket doğrudan öneri niteliğindedir.

Fakat hangi dil üzerinde çalıştığınızı ve ileride kodlamayı düşündüğünüz dilleri söylememişsinzi.... Bunları bilinirse öneriler daha somut gelebilir... Örneğin bir çok dil ile çalışacaksanız ve IDE değiştirmek istemiyorsanız Eclipse tavsiye ederim... NetBeans çoklu dil ve epey eklenti özelliği sunuyor bildiğim kadarı ile fakat Eclipse kadar geniş midir onu kestiremiyorum tam olarak...
Burası dünya?

ICS

Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Ekim 2011 - 22:11:24

Fakat hangi dil üzerinde çalıştığınızı ve ileride kodlamayı düşündüğünüz dilleri söylememişsinzi.... Bunları bilinirse öneriler daha somut gelebilir... Örneğin bir çok dil ile çalışacaksanız ve IDE değiştirmek istemiyorsanız Eclipse tavsiye ederim... NetBeans çoklu dil ve epey eklenti özelliği sunuyor bildiğim kadarı ile fakat Eclipse kadar geniş midir onu kestiremiyorum tam olarak...

Öncelikle teşekkürler. Bu forumun en çok hızlı çözüm önerileri ve cevap olayını sevdim. Umarım hiç değişmez.

Konumuza gelecek olursak şuan php, mysql, jquery, css ve html olarak kodlamalar yapıyorum. Ama python ve java öğrenmeyi düşünüyorum.

Fuzulli

Genel de Gedit;
HTML, CSS, JS, PHP, PYTHON (ve django) için Aptana Studio3
Bazen php için zend Studio8

Kullanıyorum ve tavsiye ederim.

alquirel

Açıkçası Geany benim HTML PHP JS CSS tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor.

Alıntı yapılan: Fuzulli - 11 Ekim 2011 - 22:21:22
Bazen php için zend Studio8

Windows'ta iken hep Zend Studio kullanırdım, Ubuntu'da Wine ile denemiştim ama memnun kalmamıştım. Şimdi baktım Linux sürümü var ama haliyle ücretli bir uygulama olduğu için senin nasıl kullandığını merak ettim. Windows'ta kırıyorduk yama yapıyorduk Linux'ta da var mı böyle şeyler yoksa :)

if

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Ekim 2011 - 22:30:51
Windows'ta kırıyorduk yama yapıyorduk Linux'ta da var mı böyle şeyler yoksa :)

Varsa da mesajda görmeyelim:)

sem

Alıntı yapılan: ICS - 11 Ekim 2011 - 22:20:34
Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Ekim 2011 - 22:11:24

Öncelikle teşekkürler. Bu forumun en çok hızlı çözüm önerileri ve cevap olayını sevdim. Umarım hiç değişmez.

Konumuza gelecek olursak şuan php, mysql, jquery, css ve html olarak kodlamalar yapıyorum. Ama python ve java öğrenmeyi düşünüyorum.

O zaman önerimi tekrar edeceğim... Eclipse PDT ile PHP kodlayabilirsiniz... Hatta WebTools ile sanırım kodladaığnız hemen her şeye destek olmalı diye düşünüyorum..

http://www.eclipse.org/webtools/

Ayrıca Python ve Java desteği de çok iyi olduğu için bu dillere geçtiğinizde IDE değiştirmek zorunda kalmazsınız... Hatta Java için mükemmel gerçekten... Hiç bir sınıfın hani hiyerarşi içerisinde olduğunu bilmenize gerek yok... import ile ilgili aldığınız bir hatada ctrl + shift + o yapmanız yeterli oluyor... Kendisi ilgili sınıfları import bölümüne ekliyor...

PyDev modülünü de bir kaç hareketle Eclipse içerisine kurabiliyorsunuz... Hatta sanırım hepsini bir eclipse içerisine kurmak da mümkün... ben tercihimi şu yönde yapıyorum; bir Eclipse PDT (PHP Developmnet Tools) indiriyorum içerisinde PyDev kuruyorum... CDT (C/C++ Development Tools) ile Java için olan Eclipse'i de içe içe kullanıyorum... böylece projeler çok fazla birbirine karışmış olmuyor... =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2011 - 00:26:33

EK: Ayrıca kuruluma ihtiyaç olmaması da benim için ayrı bir hoşluk... İndirip çift tıklıyorsunuz, çalışıyor...
Burası dünya?

ICS

Bu eklentiler eclipsenin içinde geliyor mu varsayılan olarak, eğer gelmiyorsa nasıl ekliyoruz?

Alıntı yapılan: sem0900 - 30 Ağustos 2011 - 09:00:44
Kodlamam gerekecek bir kaç dil için araştırma yaptım...

C için zaten Eclipse kullanıyordum... Daha sonra Python için Netbeans kullanıldığını okumuştum... Bu ankette @egcodes arkadaşın da kullandığı IDE'nin eklenti desteğinden bahsettiğini ve başka dillere geçtiğinde IDE değiştirmek zorunda kalmayacağını da okuduktan sonra; "Acaba böyle bir şey yapabilir miyim" diye düşünüp araştırdım...

Şu an C, C++,  GTK (bunlar için Eclipse CDT), Python (Eclipse içerisinde PyDev) ve PHP (Eclipse PDT) kullanmaya karar verdim... =) ... Sadece QT'yi QtCreator ile geliştiririm sanırım...

İşin güzel yanı hiç IDE'yi tanıma, alışma gibi evre olmayacak... Hepsi aynı...

Eclipse kullanımı için SUDO'yu inceleyebilirsiniz.... SUDO'da bir makale var bununla ilgili olarak... Eclipse'in tüm IDE çeşitlerini şimdilik o kadarlık bilgim ile kullanıyorum...

sem

Web Tools indirdiğinizde JS, CSS vs şeyler otomatik geliyor... Ya da PDT içerisnde de JS var...

Fakat PyDev ya da Android ortamı ayrıca entegre ediliyor... Eclipse -> Help -> Eclipse MarketPlace bölümüne girip "Find" PyDev olarak arattığınızda kendisi buluyor ve siz install diyorsunuz kuruyor...

Eğer kendisi otomatik olarak tanımazsa ilk projeyi tanırıken elle AutoConfig diyorsunuz bitiyor...

Bunun dışında eğer Sitesinden değil de depodan kurarsanız zaten iç içe kendisi kuruyor fakat depoda hepsi mevcut değil.... eclipse-cdt ve eclipse olması lazım yanılmıyorsam... Eclipse olan salt Java için... Sonra CDT kurduğunuzda ikisini iç içe yapıyor... Java projesinde Java C/C++ projelerinde ise C/C++ perspektifine geçiyor...
Burası dünya?

alquirel

Alıntı yapılan: if - 12 Ekim 2011 - 00:20:07
Alıntı yapılan: alquirel - 11 Ekim 2011 - 22:30:51
Windows'ta kırıyorduk yama yapıyorduk Linux'ta da var mı böyle şeyler yoksa :)

Varsa da mesajda görmeyelim:)

Sayın yöneticim, affına sığınarak cidden merak ettiğimi belirtmek istiyorum. Çünkü bana PHP'yi sevdiren Zend'in editörleriydi.

Deneme sürümü 30 günlük, kendisi de 300 dolar. 300 dolar verip de "bazen" kullanılacak bir uygulama değil haliyle :)
Kısıtlı özelliklidir belki dedim ama deneme sürümü incelediğim kadarıyla kısıtlı özellikli de değil.

Tabii ki Linux'ta bir "kırma" eylemi varsa da mesajda görmeyelim :) deyip sorumu geri çekiyorum.

Chantre

Ben java için netbeans kullanıyorum. aslında eclipse ile başlamıştım. sonradan değiştirdim. netbeans daha kullanışlı geldi. bir de kurulumunda her şey ile birlikte gelmesi, kullanım kolaylığı sağlıyor bence.
When you play the game of thrones, you win or you die!

rutku

Java kullananlar için Netbeans harikadır. Swing arayüzünü çok kolay ve kasmadan kullanılıyor. Ayrıca db yöneticisi çok iyi. Python ve C eklentileride çok iyi.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

[ Anonymous ]

Java için NetBeans, C# için MonoDevelop, PHP için ise bu işin Padişahı Zend Studio.

apocuk

C/C++ kodları için geany kullanıyorum bir çok özelliği var;
Kodunuzun hemen altında pratik bir terminal var kolayca derleme imkanı sağlıyor.
kelime ve kod tamamlama özelliği var mesala bir for döngüsünü hemen yazmak için
for yazıp tab tuşuna basınca otomatik olarak

for (i = 0; i < ; i++)
{

}

gibi hazır bir şablon veriyor.
bir çok işe yarar eklentisi var bunlar sadece bir kaç tanesi :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

furkankalkan

Gerçi IDE değil ama vi öğrendikten beri gedit ve nanoyu kullanmıyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

muradisdan

krwlng

Artık Netbeans ile yaptığım işleri Eclipse ile yapıyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

zeusmaster

Python için Eclips kullanıyorum. Fortran'ı bir türlü Eclipste kullanmayı başaramadım :(
Up and Running...

microanaliz

Python için bir İDE olsa çok güzel olurdu sanırım...
MicroAnaliz

alorak

özgürlük için