Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 13 Şubat 2011 - 22:51:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?

Eclipse
111 (40.1%)
Netbeans
65 (23.5%)
Gedit
55 (19.9%)
MonoDevelop
7 (2.5%)
KDevelop
1 (0.4%)
Kate
6 (2.2%)
Code:Blocks
28 (10.1%)
CodeLite
3 (1.1%)
Geany
67 (24.2%)
Anjuta
2 (0.7%)
Diğer
26 (9.4%)
QtCreator
12 (4.3%)
Bluefish
14 (5.1%)
Vim
18 (6.5%)
Emacs
6 (2.2%)
IntelliJ IDEA
11 (4%)

Toplam Oy Verenler: 277

heartsmagic

Anketin açılma sebebi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,403.msg304726.html#msg304726

Ayrıca oy kullanan arkadaşlar hangi dilde hangi IDE'yi kullandıklarını, getirilerini götürülerini yazarlarsa güzel bir referans ankete sahip oluruz.
Üç oy hakkı mevcut ankette, farklı diller için farklı IDE'ler seçilebilsin istedim. Varsa bu şekilde kullanan oylarını dağıtabilir. Eğer yoksa tek bir oy üzerinden ankete katılım yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

egcodes

Netbeans kullanıyorum c geliştirmek için. Çünkü kod tamamlama özelliği iyi ve kütüphanelerin içini gezebiliyorum.

Ayrıca şöyle bir ek noktası var başka bir dil ile yazılım geliştirmeye başlarsam netbeans çoğuna destek verdiğinden IDE değiştirmek zorunda kalmayacağım.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

sem

Daha ilk iletiden benim için çok faydalı bir anket olacağı belli oldu... Netbeans'te kod tamamlama olduğunu bilmiyordum...

Ben de C geliştirirken Eclipse kullanıyorum... Değişkenler, fonksiyon prototipleri dahil proje dosyasındaki bütün birimlere kolay ulaşabiliyorum... İşletim sistemi olarak Linux yanında  ayrıca Windows kullanmak zorunda olanlar var ise eğer Eclipse'in Windows versiyonu da mevcut olduğu için IDE değiştirmek zorunda kalmayacaklardır...

EK: Derleme parametreleri ve optimizasyon seçenekleri gibi ayarların kolayıma gitmesini de ek olarak belirteyim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kalkan1973

Ben GEDİT in mantığını bile zor çözdüm... İçeriğini gördüğüm yazılımın komut satırlarında ne demek istediğni anlayabiliyorum. Bana kolay geldiği için her zaman GEDİT i seçiyorum... Diğer seçeneklerdekileri açıkçası tamınıyorum bilmiyorum yani...
Evde İşte her yerde Linux

sem

@Mustafa Kalkan, hangi dil ile geliştirmek için Gedit'i tercih ediyorsunuz acaba?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hyperThread

Java ve Python için Eclipse kullanıyorum. Daha önce Netbeans kullanıyordum şöyle 1 yıl kadar, ancak eclipse pluginleri ve emacs editör desteği(plugin ile) ile aklımı çeldi birkaç ay önce.

C ve C++ için EMACS kullanıyorum. IDE kullanmam gerekirse de codeblocks işimi görüyor.

eribol

Geany'i seviyorum her türlü :) Ama proje geliştirmek için en iyi araç olarak Monodevelop bana göre. Tek dezavantajı sadece C# için geliştirme ortamı sunması idi, en son kullandığımda. Tasarım ve kodlamayı aynı pencere üzerinden yapması, kod tamamlaması, paketleme sistemi ile Monodevelop çok iyi. Ancak mono işte :). Bunun yanında Anjuta'yı da seviyorum. Uzun süredir hiçbirini kullanmıyorum ama işim düşse kullanacağım program Anjuta olur.

ulusoyab

Gambas kullanıyorum.V.basic benzeri kodlama, kod tamamlama,hata bulma, bir tıkla çalıştırıp sonucu hemen görmem , kolay kütüphane ekleme ve iyi bilmem..ide olarak ta gambasın kendi idesini kullanıyorum tabii.

kalkan1973

Alıntı yapılan: sem0900 - 13 Şubat 2011 - 23:45:54
@Mustafa Kalkan, hangi dil ile geliştirmek için Gedit'i tercih ediyorsunuz acaba?

Ben şahsen ufak tefek hataları düzelltmek için kullanıyorum. İleri düzeyde değilim maalesef daha kendimi bu konuda fazla yetiştiremedim...
Evde İşte her yerde Linux

krwlng

Java için netbeans, php için netbeans ve geany diğer bütün ufak düzenlemeler için gedit. Netbeans her geçen gün biraz daha gelişiyor, o yüzden eksikleri çok çabuk kapanıyor, ayrıca php için ağır olarak nitelenebilirse de işlevler açısından bu ağırlığını unutturuyor, özellikle de yerel sunucu ile ilişkilendirildiği zaman büyük bir kolaylık sağlıyor. Geany araçlar menüsü, geany tercihi için yeterli bir sebep bence.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

muzir

Java ve C için Eclipse. Öncelikle müthiş bir plug-in desteği var. Örneğin şu an bir web projesiyle uğraşıyorum ve adete Eclipse içinde bir JBoss IDE var gibi. Her türlü JBoss aracını(Hibernate,Richface, Aj4) kulanabiliyorum. Son olarak henüz çok kullanmasamda refactoring için çok kullanışlı olduğuna dair de yazılar okudum. Bunun dışında öğrenmeye çalıştığım dilleri Geany'de yazmaya çalışıyorum.
    Son olarak Netbeans'in herşeyi bir arada sunan yapısı bana Visual Studio'yu anımsatıyor. Tabi Netbeans'in hızlı uygulama geliştirmek gibi avantajları olsa da, Eclipse her zaman ilk tercihim oldu.
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

isamert

Python uygulamaları geliştirirken Spyder'ı kullanıyorum, gerçekten harika bir ide, qt sever olduğum için ayrıbir yeri de var :) c++ uygulamalarım için ise qt creator kullanıyorum. Yani "Diğer".

microanaliz

code:bloks kullanıyorum daha basit kullanımı birde windowsda da iyi uyum sağlamış.
MicroAnaliz

risperdal

Python için wingide kullanıyorum. Php için Zend Studio veya NetBeans kullanıyorum. Yine java için de NetBeans kullanıyorum.

wingideyi diğerlerinden ayıran başlıca özelliklerden bahsedeyim.

Gelişmiş bir kod tamamlama sistemi var.
Gelişmiş bir debug sistemi.
Debug esnasında programı pause edip, programa kodlarla müdahale edebileceğiniz debug probe bölümü var.

rutku

@heartsmagic üstad, QtCreator da kullanılıyor :) onu ekleyebilir misin ? Tik koycam :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

sem

Ne kadar gerilere düşmüş bu anket.

Arkadaşlar benim Emacs kullanan arkadaşlara sorum olacak, şu an araştırma vaktim olmadığı için. Emacs editör müdür? IDE midir? kod tanıma gibi özellikleri var mı?

C ve C++ için soruyorum...

Şu nedenle soruyorum; Vi ile karşılaştırıldığını görüyorum bazı yerlerde fakat IDE anketi içerisinde mevcut. Gerçi Gedit de mevcut. =)
Burası dünya?

empax

Geany hafif ve kullanisli oldugu icin simdilik fazlasiyla yetiyor. :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

microanaliz

netbeans bir türlü içim ısınmadı gitti ya şunun hakkında adam akıllı bilgisi olan verirse sevinirim...
MicroAnaliz

heartsmagic

Alıntı yapılan: sem0900 - 05 Temmuz 2011 - 23:06:46
Ne kadar gerilere düşmüş bu anket.

Arkadaşlar benim Emacs kullanan arkadaşlara sorum olacak, şu an araştırma vaktim olmadığı için. Emacs editör müdür? IDE midir? kod tanıma gibi özellikleri var mı?

C ve C++ için soruyorum...

Şu nedenle soruyorum; Vi ile karşılaştırıldığını görüyorum bazı yerlerde fakat IDE anketi içerisinde mevcut. Gerçi Gedit de mevcut. =)

Emacs, metin düzenleyicidir aslında fakat haliyle IDE gibi iş görüyor. Gedit ve Kate'i de katmışız ankete, aslında IDE değiller :) Fakat onlar da IDE gibi davranabiliyorlar ayarlandıklarında. Emacs ve vim'i dahil etmemişiz garip bir şekilde :)

sem

Pythoncu arkadaşların fikir ve deneyim paylaşımları işime yarayacak bu aralar. Acaba Pythoncular ne kullanıyor ola ki?
Burası dünya?

Kadir Can

alquirel

Geany ve gedit ikilisi her türlü işimi görüyor açıkçası ;)

Bir de çok nadiren kullandığım, kullanan vardır belki diye belirtme ihtiyacı hissettiğim bluefish var, eklenebilir belki...

enes

Python'cu diyebiliyorsam kendime Vim kullanıyorum 2 aydır :D
Özgür kalabildiğimiz sürece...

microanaliz

Code::Block kanımca çok güzel.Ama diğerlerininde özelliklerini bilsek belkide bu kadar güzel olur diyebilirim.Sanırım insanlara alıştığı şeyler güzel geliyor kullanışlı...
MicroAnaliz