ati radeon 9250 driver

Başlatan joomlabeyi, 22 Temmuz 2008 - 06:25:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

joomlabeyi

İnternette ve forumda yaptığım araştırmalar sonucu gördüm ki ati radeon 9250 ekran kartı linux üzerinde driver tanıtmada bir hayli sorunlu.

Bir hayli site gezdim ancak daha bu ekran kartını modelini tanıtanı görmedim. Acaba bu forumda da ati radeon 9250 ekran kartı driver tanıtmayı başaran bir arkadaş var mı?

Son olarak bilgisayarda gösterilen ayarları yaptın mı diye sorarsanız, bu en son güncel ubuntu 8.04.1 de yapmadım. Sadece 8.04 de yaptım. Zaten bu konuda da çok fazla değişiklik olduğunu sanmıyorum (Eğer linux cahili olarak konuştuysam özür dilerim)

Bu konuda gerekli olan yardımı gösterirseniz sevinirim.

heartsmagic

glxinfo | grep render

komutu ne döndürüyor?

Ve şu anda Compiz çalışmıyor mu? Zira bu kart ati sürücüsü ile (ATI'nin kendi sürücüsü olan fglrx değil) çalışıyor diye biliyorum. Tabi yanlış kartı hatırlamıyorsam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuSchnell

His marka ati radeon 9250 256 mb 128 bit 8x agp ekran kartımı şimdiye dek ubuntu, mint ve fedora da hiç sürücü kurmadım. Kendiliğinden geliyor. Compiz vs. sorunsuz birşekilde çalışıyor. O yönden hiç sıkıntım olmadı.

joomlabeyi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2008 - 12:47:31
glxinfo | grep render

komutu ne döndürüyor?

Ve şu anda Compiz çalışmıyor mu? Zira bu kart ati sürücüsü ile (ATI'nin kendi sürücüsü olan fglrx değil) çalışıyor diye biliyorum. Tabi yanlış kartı hatırlamıyorsam.

Söylemiş olduğun komut aşağıdaki çıktıyı veriyor.

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

Compiz kurdum lakin çalışmıyor

heartsmagic

O zaman /etc/X11/xorg.conf dosyanın içeriğini buraya aktar ki, senle aynı karta sahip olan arkadaşlar karşılaştırma yapıp sana tavsiye verebilsinler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lord-fattirik

Merhaba. Evdeki eski bilgisayarıma Ubuntu yükleyip denemek istiyorum. Linux hakkında en ufak bir bilgim yok. Yeni başlayanlar bölümünü okudum ve sorularıma biraz da olsa cevap buldum. Ama en büyük sorum ekran kartındaydı ve gördüm ki sanırım bana sorun oluşturcak. Ati Radeon 9250 ekran kartına sahibim. Şimdi sistem bunu otomatik tanır mı? Yoksa Ubuntu bu kartı tanımıyor mu? Tam olarak bu kartın durumu nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

eldirr

Alıntı yapılan: lord-fattirik - 10 Eylül 2008 - 22:19:09
merhaba. Evdeki eski bilgisayarıma ubuntu yükleyip denemek istiyorum. linux hakkında en ufak bir bilgim yok. Yeni başlayanlar bölümünü okudum ve sorularıma birazda olsa cevap buldum. Ama en büyük sorum ekran kartındaydı ve gördüm ki sanırım bana sorun oluşturcak. ati radeon 9250 ekran kartına sahibim. şimdi sistem bunu otomatik tanır mı? yoksa ubuntu bu kartı tanımıyor mu? tam olarak bu kartın durumu nedir? bilgilendirirseniz sevinirim...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=813712

Yukarıdaki adresteki kişi bu kartı çalıştırabildiğini, compiz (masa üstü efektlerini) çalıştırabildiğini fakat oyunlarda sıkıntı yaşadığını söylemiş

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=773400&page=2

Bu adresteki kişi ise yine compiz'i çalıştırabildiğini fakat bazı problemler yaşadığını (pencerelerin kaydırma çubuklarının çok yavaş çalışması gibi) söylemiş.

Kısaca biraz sorun çıkarsa da çalışabilen bir kart gibi görünüyor.

Bence başlangıçta Ubuntu'yu live cd'den çalıştır ve ekran kartını dene. (Eğer 3B desteği istemiyorsan çözünürlüğün otomatik olarak ayarlanma ihtimali bayaa yüksek. )

Daha sonra elde ettiğin sonuçları bizlerle paylaş. Zaten buradan da yardım alarak adım adım ilerleyebilirsin.

eldirr

Ayrıca linux için 2 tür ATI sürücüsü mevcut;

Birincisi açık kaynak geliştirilen sürücüler. (Open source Radeon-ATI driver olarak geçiyor)
(https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver)

Diğeri ise ATI tarafından geliştirilen fakat kapalı kaynak sürücüler. (fglrx, proprietory driver olarak geçiyor)
(http://ati.amd.com/support/driver.HTML)

Bu sayfalardan kartının desteklenip desteklenmediği bilgilerini de alabilirsin.

lord-fattirik

CD'den denedim ama memnun kalmadım, çok ağırdı. Ama sanırım bu CD'den çalışmasından kaynaklandı. Yükleme yapayım dedim, CD bozukmuş. İso'yu yeniden CD'ye yazacağım ama ancak yarın yükleyebilirim. O zaman ne olduğunu yazarım. Teşekkürler.

eldirr

Cd'den çalıştırdığınızda elbette bir sürü okuma ve yükleme işi yapıldığı için normalden yavaş çalışıyor. Ben onu sadece ekran kartınızın nasıl bir tepki verdiğini öğrenelim diye söylemiştim, yavaş çalışması sorun değil yani. Ayrıca bilgisayar dediğiniz gibi biraz eski sanırım, o yüzden compiz gibi bilgisayarı biraz yoran uygulamaları kullanmıyacaksanız eğer forumdaki konuları da takip ederek daha hafif bir sistem kurabilirsiniz.

erginemr

Bir yöntem de geçek kurulum yapmadan önce Ubuntu'yu Wubi ile Windows içerisinden kurmak. Bu şekilde Live CD kısıtlaması olmadan ve diski bölümlemeden, ekran kartınızın 3B sürücülerini yükleyerek kartı deneyebilirsiniz.

lord-fattirik

Bilgisyarım 1,7ghz celeron. 768mb ddr ram. Sanırım ubuntu için ortalama bir sistem. Bilgisayarda şu an hiç bir işletim sistemi yüklü olmadığı için windows üzerinden deneme yapamıyorum. Dediğim gibi yarın yükleyip deneyeceğim. Teşekkürler

iRoNY

Benim de 9250 ati kardım var ve compiz çalışıyor. Sanırım Ubuntu direk tanıyor.