Nvidia Geforce 310M Ubuntu 11.04 sürücüsü lazım

Başlatan frtxyz, 12 Şubat 2011 - 13:57:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frtxyz

Selamlar başlıktanda anlaşılacağı gibi ubuntu 11.04e geçiş yaptım. Yanlız 10.10 da olduğu gibi ek sürücüler bölümünde herhangi bir sürücü çıkmıyor. Sürücüyü nereden bulabilirim?
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

heartsmagic

Ne için sürücü örneğin?

Başlığı hızlı geçtiğimden ötürü görmemişim, haliyle Nvidia kartın sürücüsüdür istenen şey. Eskiden hangi sürücüyü kullandığını hatırlıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

10.10 da sistem-yönetim-ek sürücüler altında otomatik görünüyordu. Ben sadece yükle demiştim. Şimdi orada görünmüyor neyazıkki
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

sema

10.10'da hangi sürücüyü kurduğunu hatırlıyorsan Sinaptik'ten aynısını kurabilirsin. Arama kısmına Nvidia Geforce yazıp aratırsan sürücüler çıkar karşına.
susema

DoGuKaN

nvidia-current sürücüleri kullanıyordur. 300M Serisi yeni bir seri. sema'nın da dediği gibi, Synaptic'den nvidia-current paketini kurup yeniden başlatırsanız sorun kalmaz muhtemelen.

frtxyz

Hocam synaptic ten nvidia-current diye aratıp çıkan iki şeyi kurdum şimdi bilgisayar açılışında koca bir ubuntu logosu çıkıyor ve öylece kalıyor ubuntuyu açamıyorum. Bu mesajıda windowstan yazıyorum geçmiş olsun. Neyapıcaz şimdi
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Bilgisayarı güvenli modda açıp kurduklarını kaldır, sana uymamış demek ki.
susema

frtxyz

iyide onları kurarken birdünya şeyide sildi o paket yöneticisi, ayrıca güvenli modda açılmıyor bilgisayar. xorg.conf dosyasını bile editleyemiyorum. neyapacaksam komut satırından o şekilde tarif ederseniz ii olur.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

susema

frtxyz

backtrack içinden yapabileceğim birşey varmı? ben dosyalarımı yedeklemeye başladım bile bu işlem yaklaşık 10 dk sürüyor. o arada boş durmamış olurum en azından
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Bilmem. Xorg.conf için diyorsan o zaten boş geliyor birkaç sürümdür, onun üzerinde yapılacak bir şey yok. 10 dk sürüyor dediğin sürücünün kaldırılması mı? Bir de daha önce kurduğun sürücü hangisiydi, önerilenle açılmadı bilgisayar, diğerleri belki işe yarar diyeceğim tabii emin değilim.
susema

frtxyz

Sen benim yazılarımı tam okumuyorsun galiba, 10 dk süren dosyalarımı yedekleme işlemiydi, neyse şu dediğin komutu verip bir deneyim ayrıca xorg.conf dosyamın içide boş değil şuanki haliyle.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Sen de benim soruna çözüm olarak önerdiğim önerileri uygulamadan başka şeyler soruyorsun o hâlde. Benim okumama konusunda da evet, biraz dikkat eksikliği yaşıyorum. Ayrıca şunu da uygula;

sudo apt-get purge nvidia-*

Bir de kurmak için de şurası yardımcı olur;

http://www.ubuntugeek.com/howto-install-nvidia-drivers-manually-on-ubuntu-10-04-lucid-lynx.html

Deneme yanılma ile kendin de deneyebilirsin bazı şeyleri, kurmayı ve kaldırmayı öğrenmiş oluyoruz bu sayfada. Sorununu çözebilirsin artık.
susema

bytan

Sistem kurtarma kipinde açılmıyor ama ne oluyor? Ekran kartının kurulu olup olmaması kurtarma kipini etkilememeli.

Konuyu kendi bölümüne taşıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hakansel05

Benim bilgisayarımda da Nvidia 310M var ve aynı sorun bende de oldu. Eğer ki bilgisayrın önderdiği ekstara sürücüleri yüklemezsen sıkıntı çıkartmıyor. Fakat önerileni yüklersen sistem açılmıyor.  Ekranda bazı yazılar çıkıyor orda kalıyoruz. Bende şu an o ekstra ekran kartını yüklemeden kullanıyorum. Görünür bir sorun yok arka tarafta bir şeylere sıkıntı veriyorsa bilmiyorum.

Ayrıca bilgisarda iki tane ekran kartı var. Diğeride anakartın üzerinde. Bataryanın daha uzun gitmesi için yapılmış ama sadece windows ortamında kullanılabiliyor. Bence benim bilgisayarda anakartın üstündekini kullanıyor ubuntu için. Sonra da ben Nvidia'yı yükleyince kafası karışıyor. Benim kanaatım bu. Çünkü lspci çıktısında ekran kartını intel olarak görüyor.

Dahası yeni çıkacak ubuntularda bu özelliği kullanabilecek şekilde bir yazılım geliştirmeleri gerekiyor. Daha önce ki sürümler için de güncelleme olarak verilmeli. Yani istediğimiz zaman bu özelliği(çift ekran kartı) kullanabilmeliyiz.

ASUS U35JC-RX127

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

sema

Bir de xorg.conf'un içeriğini görmek yararlı olabilirdi, sadece onu silmekle de bilgisayar açılabilirdi bir ihtimal, normalde boş oluyordu o kısım, demek ki geçişten önce oluşturulan şeyler var.
susema

frtxyz

Arkadaşlar xorg uda sildim. Nafile. Ben yeniden format olayına girdim ama açılışta wireless kartım yüklü değildi, şimdi son bir kez daha 11.04 ü indirip kurmayı deneyeceğim. Aynı sorun muhtemelen olacaktır. Yeniden iyi bir nvidia kart sürücüsü bulup kurma konusunda yönlendirmeniz lazım beni.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

frtxyz

Sorunun çözümünü bulamadığım için 10.10 a geri dönüş yaptım. Teşekkürler.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Yiğit Ateş

Arkadaşlar, Ubuntu'nun test sürümlerini kullanan arkadaşlara tavsiyem İngilizce forumdaki geliştirme bölümünü okumadan bu sürümleri denememeleri. Orada sabit konu olarak duruyor; eğer Nvidia'nın sahipli sürücüsünü kullanmak istiyorsanız X 1.10 güncelleştirmesini yüklemeyin, yoksa sisteminiz gümler diye :)

Çözüm, X sunucusunun 1.9 sürümüne geri dönmek.

bytan

Yendien kurulum, bir önceki sürüme dönmek gibi işlemleri asli çözüm olarak görmediğimiz için etiketi kaldırıyorum.

PF @ ST

Yiğit Ateş

Nvidia'nın 11.04 için yayımladığı sürücü Natty depolarına girmiş. Artık bu sorunun olmaması lazım.

eribol

Az önce bile nvidia-current ve xorg paketleri çakışıyordu. 10.10 tekrar kurdum, bir kaç gün bekleyip tekrar yükseltirim sanırım.

metehan66

benim de  dizüstünün nvidia 520M  ekran kartı var.Final sürümde sorun oratadan kalkar diye düşünmüştüm ama kalkmadı.Depoda bir sürü nvidia sürücü var ama hangisi uygun bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.