Vikiye Seferler

Başlatan DoGuKaN, 12 Şubat 2011 - 13:08:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Wiki ile uğraşırken Wiki'nin yeteri kadar ilgi görmediğini ve çok az başlık ve makale olduğunu farkettim. Wiki'ye ilgi nasıl arttırılır diye düşünürken aklıma bu geldi, Wiki tayfası ve yöneticilerle paylaşayım dedim.

Wiki Seferleri (Haçlı Seferlerinden ilham aldım) adı altında her 1 veya 2 hafta da bir etkinlik düzenlenebilir. Bu seferlerde bir başlık belirlenir, mesela "Donanım" başlığı. Sefer günü katılan herkes bilgisayarında bulunan donanım veya sahip olduğu laptop, netbook vb konusunda "Donanım" bölümüne bir yazı yazar. Forumda Laptop ve Netbook kullanıcıları çok. Bu kullanıcılar Ubuntu ile ne sorunlar yaşadıkları, çözebilmişlerse nasıl çözdükleri vb.  şeyler yazabilirler. Günün sonunda en çok katkısı olan ilk 3 kişiye ufak bir ödül verilebilir.

Gözlemlerim sonucunda farkettim ki insanlar, çevresindekiler ne yapıyorsa, onların yaptıklarını yapmaya meyillidirler (Hatta buna sürü psikolojisi denir :) ) Eğer insanlar Wiki Seferlerini duyarsa ve planlamanın yapıldığı sayfaya baktıklarında "xxxx konuyu ben yazarım, yyyy konusunda elimden geleni yapacağım, o zaman ben de aaaaa konusunu yazabilirim, zzzzz başlığını ben düzeltebilirim ..." gibi yorumlar gördüklerinde birçok kişinin * bir şey yazdığını ve kendilerininde bu işe katılabileceğini, hatta ucunda ufak bir hediyenin olduğunu duyunca heyecanlanabilirler ve bu atmosfere dahil olabilirler.

Wiki Seferlerinde genel amaç Wiki'nin reklamını yapmak ve daha çok kişiyi Wiki kullanmak veya Wiki'ye yardım etmek konusunda bilinçlendirmek.

gokhanyildiz

Forumdaki çözülmüş konuların ve tüm anlatımların düzenlenerek wikiye aktarılarak forumdaki bu tarz konuların tamamının wikiye yönlenmesini sağlamak, wikiye olan ilgiyi arttıracaktır. İnsanlar gerekli meteryalleri forum yerine wikide bulabileceğini öğrendiği anda, forumu soru - cevap şeklinde kullanmaya başlayacaktır.

heartsmagic

Bu sefer fikrini aslında biz bir süre önce gündemimize aldık fakat bir iki sıkıntı nedeniyle hayata geçiremedik ne yazık ki. Biz Wiki haftası olarak düşünmüştük hatta. Şimdi, hediye meselelerine çok sıcak bakmasak da böyle bir etkinlik olursa seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

O bir iki sıkıntı nedir? Sıkıntıların çözüme bağlanmasını ve böyle bir etkinliğin düzenlenmesini isterim şahsen  :)

heartsmagic

Sıkıntı derlemeleri diyelim biz buna :)
Etkinlik düzenleme derken aslında illa bizlerin yapması gerekmiyor bunu. Wiki konusu açıldığında hep söylerim, ne bizim ne de Wiki tayfasının aslında çok fazla dahli olmuyor bu işte. Eğer kullanıcılar el atarsa yürür, aksi takdirde ölü doğar bu etkinlik.

Mesela sen bu başlıkta olmasa da yeni bir başlıkta etkinliği başlatabilir, maddelerini düzenleyebilirsin :)

DoGuKaN

Evet kullanıcılar böyle bir etkinlik başlatabilir ama bu etkinliği en azından bir sorumlunun duyurması daha etkili olur diye düşünüyorum :)

barış

Wiki Tayfası zaten çok az kişi. Diğer kişileri açık bile göremiyorum. Wiki işi sadece Wiki tayfasıyla olacak bir iş değil üstelik. Forum gibi düşünün, sadece Türkiye Tayfası olsa ne kadar başarılı olur ki?
@heartsmagic'inde dediği gibi, daha önce Wiki Tayfası tarafından bu tasarı sunuldu ancak bazı problemler çıktığı için gerçekleşmedi.
Benim de istediğim bir şeydi.
Ödül meselesine gelince, ne gibi ödüller bunlar? 150madde ekleyene 1aylık Rapidshare Premium hesap hediye gibisinden :D (fena olmazdı aslında :D )

DoGuKaN

Ödül olarak Ubuntu CD'si veya Ubuntu T-shirt'ü falan olabilir bence. Ama asıl mesela ödül değil, ödüle fazla takılmamak lazım :) Böyle bir etkinlik için bir planlama yapsak güzel olur. Yeterli kişi katılırsa etkinliğin devamı gelir zaten.

hitokiri

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 15 Şubat 2011 - 09:45:25
Ödül olarak Ubuntu CD'si veya Ubuntu T-shirt'ü falan olabilir bence. Ama asıl mesela ödül değil, ödüle fazla takılmamak lazım :) Böyle bir etkinlik için bir planlama yapsak güzel olur. Yeterli kişi katılırsa etkinliğin devamı gelir zaten.
Düşünce çok güzel faydalı olmasıda cabası ama wkiye olan ilgisizlik , forumda veya tayfaların işleri jupiter'e bırakıyor :P
İlla bi hediye olucaksa en çok madde ekleyeni ayın wiki severi  falan gibi bi unvan vermek düşünülebilir :-\

DoGuKaN

Alıntı yapılan: hitokiri - 15 Şubat 2011 - 10:06:52
Düşünce çok güzel faydalı olmasıda cabası ama wkiye olan ilgisizlik , forumda veya tayfaların işleri jupiter'e bırakıyor :P
İlla bi hediye olucaksa en çok madde ekleyeni ayın wiki severi  falan gibi bi unvan vermek düşünülebilir :-\

Aslında buradaki temel amaç Wiki'ye ilgiyi arttırmak. Maksat insanların elleri alışsın :D

heartsmagic

Forumdan yetkili birinin duyurusu da işe yaramaz eğer cidden ilgi olmayacaksa. Gördüğün üzere bir iki gündür konuşuyoruz burada bir şeyler ancak gelip "güzel düşünce ben katılırım" diyen çıkmadı :)

sem

Hediye aslında insan psikolojisine çok uygun ama gönüllülük mantığına ters bence... Tabii "zafere giden yolda her şey mübahtır" gibi ya da benzeri bir söylem olması lazım, duymuştum bir yerde... O nedenle uygulanabilir bence de... Ama asıl önemli olan nokta ise benim bir üstümdeki ileti =)=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

DoGuKaN

Evet, o iletide can alıcı bir noktaya değinilmiş :)

özgürubuntu

Tarafıma özel mesajla Wiki katılım talebinde bulunulmuş ;

Alıntı YapKolay gelsin. Şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Bilgisayarım çalınmıştı ve ben de yeni bir bilgisayar(apple) aldım. İşletim sistemleri farklı olduğu için gelişmeler vs konular beni ilgilendirmiyordu. Ama artık ubuntu son sürümü ile tekrar aranızdayım. Daha farklı alanlarda kendimi geliştirerek katkıda bulunmak istiyorum. iyi paylaşımlar.

Bercan Özcan

arkadaş @bruno ismini kullanıyor.

heartsmagic

Wiki katılıma her daim açık :)