HP H62 Türü geçişli ekran kartına sahip Laptopların genel sorunu çözüm önerileri

Başlatan eselcuker, 11 Şubat 2011 - 10:34:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eselcuker

herkeze merhaba.
bir kaç gün önce ubuntuya geçme kararı aldım ve laptopuma başarılı bir şekilde kurmayı başardım (ubuntu 10.10 desktop edition)
buraya kadar herşey çok güzel güncellemeler v.b bütün işlemleri yaptım ama sorunum şu noktada başlıyor.
ek sürücüler altında ATI driverını yüklediğimiz zaman bilgisayar tekrar açıldığında komut satırında kalıyor ve hiç bir şekilde GRAFİK ARAYÜZÜ çalışmıyor. bu driverı yüklemediğimizde ise hiç bir sorun problem bulunmamakta makine 1. ekran kartı olan intel üzerinden düzgün bir şekilde çalışmakta.
belki sorunumuz iki ekran kartı olması durumu değil ama ne yaparsak yapalım ati drıver yüklediğimizde aynı sorun tekrar ediyor
denediğim yöntemler ;
ek sürücüler kısmandan yükleme yaptım aynı sorun
ati nin sitesinde en son driverı indirip catalys control centre ile birlikte yükledim bu sefer ekran tamamen siyah kaldı. komut ortamıda gelmedi.

gelelim çözüme gitmemizde bize yardımcı olacağına inandığım şeye;
ubuntuyu ilk kurduğumuzda ve ati ye ait hiç bir driver yüklemediğimizde makinemde bulunan HDMI çıkışından görüntü alamıyorum. ben deneme amaçlı olarak ati nin kendi sitesindne indirdiğim driverı kurup sonra makinemi HDMI yolu ile TV'me bağladım ve gerçekten şaşırılacak bir durumdurki laptopun ekranında simsiyah veya komut satırı warken, tv ekranında UBUNTU GRAFİK ARAYÜZÜ ile tamamen düzgün bir şekilde çalışmakta.
sonuç olarak wardığım kanı ise sanırım bütün olay ekran çözünürlüğü ile alakalı ekran çözünürlük modunda bizim laptopun çözünürlüğü olan 1366x768 görünmüyor ati drıver yüklendikten sonra ve bu sebepten ötürüdü biz grafik arayüzüne ulaşamıyoruz/çalıştıramıyoruz.

çözünürlükle ilgili yapılabilecek birşeyler warmıdır ? bu konuda yardımcı olabilecek kişilerin desteğini bekliyorum
piyasada şuan bulunan notebookların çoğunda bu geçişli kartlar kullanıldığı için eminim bir çok kişiye sorun çıkartmaktadır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011 - 10:36:06

NOT : makinemin lspci | grep VGA çıktısı :

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series]

zeitgeist

Çzöünürlük değiştirmek istiyorsan bahsettiğin siyah ekran konsol ekranıysa xorg.conf dosyanı nano ile açıp çözünürlük ekleyebilirsin. Forumda çözünürlük ekleme ile ilgili pek çok örnek var, onlardan yararlanabilirsin. Yapamazsan buraya xorg çıktını aktarabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

eselcuker

şuanda xorg.conf dosyam tamamen boş görünüyor. hiç bir şey yok içeriğinde birazdan ati drıverını etkinleştirip tekrar kontrol edeceğim

peki yüklediğimiz ati driverının bizim kullandığım laptop ekranındaki 1366x768 çözünürlüğüne destek verememek gibi bir şansı war olabilir mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011 - 13:33:08

ek sürücülerden ati drıverını etkinleştirdikten sonra makineyi tekrar başlatmadan xorg.conf dosyam

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth 24
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Default Device"
Driver "fglrx"
EndSection

şuan büyük ihtimalle makineyi tekrar başlattığımda grafik modu çalışmayacak ve komut penceresinde kalacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011, 13:37:10

sudo aticonfig --initial -f yeni drıverin xorg.conf a işlenmesi için bu komutu verdim sonra xorf.conf dosyamda değişiklik oldu şuanki hali

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

heartsmagic

O grafik kartı ve sürücüsü senin istediğin çözünürlüğü sağlar. Çözünürlük eklemek çözüm olacak mı bilemem ancak bu dosyaya forumda gördüğün bazı örneklere bakarak çözünürlük eklemeyi deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eselcuker

bilgisayarı yeniden başlattım ve aynı sorunu yaşadım ekran kaldı yine komut penceresinde. güvenli modda çalıştırdım sürücü tekrar devre dışı bıraktım şuan tekrar normal haline döndü makine şimdi çözünürlük ekleme yöntemini deneyeceğim

Ubuntgy

daha önceki linux dağıtımınız hangisiydi ?

Aynı sorun bende de var. Sanırım bizim HP'den kaynlanıyor. Özgür driver ile kaldığınız zaman ise çok önemli bir problem ile karşılaşıyorsunuz o da bilgisayarınız uzun süre açık kaldığında aşırı derecede ısınıyor.

Umarım sorunu çözersiniz. konunun takipcisiyim.

eselcuker

bu linuxe ilk adımım oldu daha önce hiç bir dağıtım kullanmadım =)

aşırı ısınma sorunu bu HP de normal windows kullanırkende yşaıyordum sorun olmuyor makinede herhangi bir ama diğer notebooklar ile karşılaştırdığımda kesinlikle aşırı bir ısınma war ilerde sorun yaratırmı bilemiyorum...

LCD TV'me bağladığımda ekranın gelmesi bana çözünürlük ile alakalı düşündürmüştü bir çok yöntem denedim ama ne yazık ki olmadı ve pes ediyorum

intel ekran kartı çok dandik olduğu için quake live oynayamıyorum benim tek sorunum bu :D

diğer yönden genel olarak Ubuntudan çok memnun kaldım tabi bir muhasebe programım war onuda wine ile çalıştırabilirsem şayet iş yerimdeki PC'mi de geçireceğim Ubuntuya

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

eselcuker

yapmadığım denemediğim yol sanırım kalmadı. arkadaşın verdiği linklerden ingilizce forumları araştırdığımda da çoğu insan saten bir noktada tıkanmış sonuç olarak bize lazım olan ;
HP tarafından IGP nin kapatılmasını boot'un GPU üzernden olmasını sağlayacak  bir bios ama HP de bunu şuan için sağlamış durumda değil.
BU yüzden dolayı pes ettim şimdilik vazgeçtim ubuntudan, Notebook'umu değiştirmeyi planlıyorum artık.

ama görüyorum ki yeni çıkan ci3-5-7 serisi notebookların çoğunda bu sorun mevcut çünkü çoğu değiştirilebilir ekran kartı ile geliyor gibi. bu sebepten dolayı belki Linux ailesi bu soruna yönelik bir çalışma yapar ve bu sorunu çözebilir. biraz zaman gerekecek sanırım

Ubuntgy

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 15 Şubat 2011 - 11:56:47
Bu sorunu bildirebilirsnizi, bu sayede gelişme süreci hızlanacaktır.
Launchpad'de hata kaydı var zaten, ama Ubuntu geliştiricilerinin yapabileceği bir şey yok. Çekirdekte destek geldi ama X henüz destek vermediği için kullanamıyoruz.

meo

bende hp g 62 kullanıcısıyım yukarıda tartışılmış çift ekran kartı olduğundan dolayı sanırım ati ekran kartı tanıtılamıyor. ama son iletide de yazılalı baya olmuş ubuntununda yeni sürümü çıktı acaba hala bi çözümü yok mudur ? ati mobilty 5470 ekran kartını kurmanın  ya da onboard ekran kartını kurmanın. çünkü biraz önce sistem bilgilerine baktım grafik birim bilinmeyen yazıyo yani onboard bile tanımamıs. birde uzun zaman oldu hala bi yardım alamadım :(