[Çözüldü] internetten video dosyalarını tam ekran yapınca görüntü sorunu

Başlatan a.rasimmurat, 10 Şubat 2011 - 21:29:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

a.rasimmurat

Merhaba,
youtube dailymotion vs  video paylaşım sitelerinden video izlerken tam ekran butonlarına bastıgımda ekranda çizgiler oluşuyor ve * bir şey görülemediği için bilgisayarı açma tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum.
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

a.rasimmurat

yönlendirdiğiniz sayfadaki
sudo mkdir /etc/adobe
echo "OverrideGPUValidation=true" >~/mms.cfg
sudo mv ~/mms.cfg /etc/adobe/

kodları sorunumu çözmedi.

Windows işletim sisteminde aynı sorunu DirectDraw hızlanmasını devre dışı bırakarak çözebiliyorum; fakat ubuntu için bir fikrim yok. Belki bu bilgi ışığında yardımcı olabilirsiniz.
Selamlar.

heartsmagic

Grafik kartın nedir?
lspci çıktısı yardımcı olacaktır bize.

a.rasimmurat

Ekran kartım ATI Radeon HD 5470

lspci çıktısı şu şekilde:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 18)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 18)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 06)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 06)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 06)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 06)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a6)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 06)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 6 port SATA AHCI Controller (rev 06)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]
12:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
13:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

zeitgeist

Ekran kartı sürücülerini yüklemiş miydin? Şu komutların çıktıları nedir?

fglrxinfo

glxinfo | grep render

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

a.rasimmurat

Evet ekran kartı sürücüsünü yüklemiştim.Halen yüklü olup olmadığını kontrol ettim, yüklü durumda.İstediğiniz çıktılar aşağıdadır.

fglrxinfo çıktısı:
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5000 Series
OpenGL version string: 4.0.10237 Compatibility Profile Context

glxinfo | grep render çıktısı: (glxinfo yüklü değil dedi, yükledim, sonra çıktı aldım)
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5000 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

zeitgeist

Evet, yüklemişsin ekran kartı sürücülerini, en azından bir ihtimali elemiş olduk. Sorun doğrudan Flash uygulamasıyla ilgili olabilir o halde. Şu çıktı işimize yarayabilir:

dpkg -l | grep flash

Forumda flash videolarda tam ekran sorunuyla ilgili başlıklara bakmışsan eğer, pek çok konuda Synaptic aracılığıyla tüm flash öğelerini kaldırdıktan sonra flash uygulamalı bir sayfayı açarak Firefox ile flash yükleme sonrası sorunun giderildiğini de görmüşsündür. Denemiş miydin?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

a.rasimmurat

Alıntı Yapii  flashplugin-installer                   10.2.152.27ubuntu0.10.10.1                        Adobe Flash Player plugin installer

çıktı bu şekilde.

Bahsettiğinizi denemedim birde öyle deneyeyim. Ama ben halen directxin directdraw yapılandırmasıyla ilgili oldugu kanaatindeyim. önceki mesajlarımda yazdıgım gibi windowsta sorunu bu sekilde cozebiliyorum. acaba bu işlemi ubuntuda yapabilir miyim? Bu da diğer bir yorum.
Önerinizi deneyeceğim.

heartsmagic

Directdraw gibi çok yabancı bir meseleyi araştırmadan önce farklı bir tarayıcı ile de sorun yaşayıp yaşamadığını öğrenebilir miyiz?

a.rasimmurat

Google Chrome ile denedim aynı sorunu yaşıyorum sevgili heartsmagic.

Selamlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Şubat 2011 - 00:35:35

Alıntı yapılan: zeitgeist - 17 Şubat 2011 - 12:49:27
...
Forumda flash videolarda tam ekran sorunuyla ilgili başlıklara bakmışsan eğer, pek çok konuda Synaptic aracılığıyla tüm flash öğelerini kaldırdıktan sonra flash uygulamalı bir sayfayı açarak Firefox ile flash yükleme sonrası sorunun giderildiğini de görmüşsündür. Denemiş miydin?

Biraz önce denedim sorunu çözmedi bu öneri.

heartsmagic

Bu durumda sorun sanırım grafik kartı ile ilgili oluyor. Peki, bu sırada görsel efektler açık mı?

a.rasimmurat

heartsmagic

a.rasimmurat

Yiğit Ateş

Grafik kartı sürücüsünü kaldırdığında sorun devam ediyor mu? ATI'ın sürücüleri sorunlu oluyor biraz.

kalender

Alıntı yapılan: a.rasimmurat - 15 Şubat 2011 - 18:58:44
yönlendirdiğiniz sayfadaki
sudo mkdir /etc/adobe
echo "OverrideGPUValidation=true" >~/mms.cfg
sudo mv ~/mms.cfg /etc/adobe/

kodları sorunumu çözmedi.

Windows işletim sisteminde aynı sorunu DirectDraw hızlanmasını devre dışı bırakarak çözebiliyorum; fakat ubuntu için bir fikrim yok. Belki bu bilgi ışığında yardımcı olabilirsiniz.
Selamlar.

Selamlar yukarıda yaptığınız işlem için belgenin kaynağında bir not var. Eğer bu yapılan işlem işe yaramazsa flash videonun üstüne sağ tıklayın ve ayarları seçip "Enable hardware acceleration"(Donanım hızlandırmasını aktifleştir de olabilir) seçeneğindeki tiki kaldırıp tekrar deneyin diyor gözden kaçmış olabilir diye düşündüm. Tabii tarayıcı tekrar başlatmak gerekebilir

http://www.webgapps.org/flash/issues-and-solutions
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/346289
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

a.rasimmurat

Alıntı yapılan: kalender - 22 Şubat 2011 - 15:53:47
Alıntı yapılan: a.rasimmurat - 15 Şubat 2011 - 18:58:44
...
Selamlar.

Selamlar yukarıda yaptığınız işlem için belgenin kaynağında bir not var. Eğer bu yapılan işlem işe yaramazsa flash videonun üstüne sağ tıklayın ve ayarları seçip "Enable hardware acceleration"(Donanım hızlandırmasını aktifleştir de olabilir) seçeneğindeki tiki kaldırıp tekrar deneyin diyor gözden kaçmış olabilir diye düşündüm. Tabii tarayıcı tekrar başlatmak gerekebilir

http://www.webgapps.org/flash/issues-and-solutions
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/346289

Sorunum anlatılan yolla çözüldü. Çok teşekkür ederim ilgilenen herkese.
kalender isimli kullanıcıya ayrıca teşekkür ediyorum.

kalender

problem değil, sorununuzun çözüldüğüne sevindim kolay gelsin  :)
bu arada başlığıda çözüldü olarak işaretlerseniz daha iyi olur sanırım
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!