Ubuntu'yu U3 destekli usb belleğe kurmak

Başlatan hoot, 26 Eylül 2010 - 00:41:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hoot

merhaba beyler, eskiden sıkı bir linux kullanıcısı olmama rağmen uzun süredir linux kullanmıyordum geçenlerde eski  sandisk cruzer u3 usb belleğe ubuntu kurayım dedim. yalnız u3 te bir gelişme var mı diye aranırken ekşisözlükteki yazı dikkatimi çekti ben de bu yöntemle kurayım istedim. siz biliyorsunuzdur, nasıl yapılır bu iş? biraz araştırayım dedim fakat türkçe kaynak bulamadım, epeydir uzak kaldığım bir konu olunca ingilizce olarakta tam araştıramadım, yeniden ubuntuya dönmek istiyorum, bilgisayarın harddiskine kurma imkanım yok ayrıca optik disk okuyucusu da bulunmuyor, yardımcı olursanız memnun olurum, iyi çalışmalar.
Alıntı Yapbayraktarlığını sandisk ve toshibanın yapmakta olduğu usb stick üzerinde taşınabilir programları çalıştırma amacıya geliştirilmiş -fakat bu günlerde amacını aşmış- teknoloji. portable applications ile karıştırmayınız/karşılaştırmayınız efenim...zira bu cihazlar kullanmayı/hayal etmeyi bilenler için harika bazı özelllikleri hardwaresel olarak bünyelerinde barındırmaktadır.(u3 bellek satışlarını patlatacam sözlük...) pek çok kimsenin farkettiği üzere u3 özellikli usb stickler bios seviyesinde usb cdrom ve usb mass storage device olmak üzere 2 ayrı cihaz olarak algılanmaktadır. bu özellik size basit bir sniffer, u3 updater programı, localde calistiracağiniz bir webserver ve temel network bilgisiyle bu aletin içerisindeki cd-rom olarak algılanan bölüm içerisine istediğiniz boyutta, istediğiniz cd/dvd imajını gömebilme imkanı sağlar. basit gibi görünen bu faydalı hack size katılımsız işletim sistemleri kurulumlarından (dikkat edin efenim sadece windows demiyorum), cd den calisan live oslara(linux,winpe,vista,winxp,freedos,reactos...etc), sistem recovery cdlerinden (acronis, hiren's boot cd,winternals erd commander...etc), yaramazlık yapma toollarına kadar(wifi sniffers, password recovery/cracking..etc) pek çok uygulamayı cebinizde taşıma ve gerektiğinde usb üzerinden boot edebilme olanağı sağlar. tabii ki sıradan bir usb stick üzerine işletim sistemi kurmak, ve bahsedilen uygulamaların bazılarını bootable olarak gömmek mümkündür,fakat u3 deki esnekliği sağlamayacaktır unutulmaması gereken en önemli detay u3 nin cd olarak algıladığı bölüm read-only'dir ve içerisinde gömdüğünüz uygulama kazayla silinez, viruslerden etkilenmez, akmaz, kokmaz...

mesela bu mesaj size u3 üzerinde koşan bir ubuntu üzerinden yazılıyor, üstelik şifresini biraz önce tesadüfen! öğrendiğim kablosu bir ağ üzerinden...hatta sozluk hesabı da benim değil (hadi len..)...

(bkz: hosts)
(bkz: ethereal)
(bkz: hsf)

heartsmagic

Normal bir USB belleğe kurmaktan farkı olacağını sanmıyorum. Eğer varsa ben de beraber öğrenmiş olurum bu durumu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

Bu "entry"yi yazan kişi biraz süslemiş olayı. Yanlış anlamadıysam eğer U3 dediğiniz usb belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra bir kaç farklı kısıma ayırılmış bir bellek çıkıyor. Ya da belleğin bir özelliği olarak bazı kısımları cd-rom gibi ayarlayabiliyorsunuz. Ama @heartsmagic'in dediği gibi normal USB'ye kurulumdan farklı bir şey değil.

Bilgisayarınızı ubuntu cd'si ile açarsınız, yükleme ekranında harddisk seçeceğiniz kısıma gelince usb belleği seçersiniz ve bootloader'ı usb belleğin ilk kısımına kurarsınız (ya da U3 özelliği olarak bilgisayar ilk açılışında bellekte ayrılmış kısımları farklı diskler olarak görüyorsa -ki sanmıyorum- o kısıma da kurabilirsiniz ama böyle bir özellik yoksa kurduğunuz ubuntu'yu direk usb bellekten açamamam riski olacaktır) bu şekilde bilgisayarınıza usb bellek takılı iken başlattığınızda sistemi usb bellekten açabilirsiniz. Farklı bir yükleme metodu izlemeyeceksiniz kısacası.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

hoot

bu konuyu açtıktan sonra biraz araştırınca ilgili bir anlatımı buldum galiba. mesele şu:http://portableapps.com/node/16594
yani eğer usb den boot olamayan bir bilgisayarınız varsa U3 diskinize istediğiniz iso dosyasını bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.
yani U3 ün kendine has yöntemi var, pen drive linux ya da windows için takla atmanıza gerek yok demiş galiba.
aslında hemen yazacaktım fakat site düşmüştü. bir türlü giremedim, henüz fırsat buldum. bence de iyi bir yöntem çünkü dvd rw yeni bozuldu, pen drive linux yerine virtualbox aracılığıyla usb diske ubuntu kurdum. ve bir kaç soruma buradan devam etmek istiyorum
:-\ hangi yöntem daha performanslı çalışır emin değilim. pen drive mı yoksa usb diske ubuntu kurmak mı?

:'( bir sorun daha var ve bu beni linuxtan buz gibi soğuttu diyebilirim. ses kartı sürücüleri. bende realtek alc 888 var, ve bunun üstünde logitech x540. müzik çalmaya başladığımda ses boğuk, acayip bir şekilde. windowsta ya da mp3 çalarda dinlediğimden farklı. ayrıca stereo olması gereken ses 5 kanaldan ve monoya yakın geliyor. acaba çevresel ses efektlerine benzemiyor, ayrıca öndeki uyularla arkadan gelenler arasında ses farkı yok gibi, yani windowsta olduğu gibi ya da hoparlörden aktif ettiğim "hoparlör doldurma" "matrix"e de benzemiyordu. realtek.com.tw den baktım fakat indirdiğim sürücüyü nasıl yükleip müzikleri tekrar stereo olarak dinlemeye nasıl başlayacağım konusunda bir fikrim yok.
teşekkürler.

heartsmagic

Ses kartı konusuna başka bir başlıktan devam edersek çok güzel olur. İlgili bölümde yeni bir başlık açabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam bir 5+1 başlığımız da olacaktı forumda. Fakat bu konuda biraz zayıfız ne yazık ki, her kart için bu destek sağlanabiliyor mu emin değilim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syoxn

U3 eraser diye bir programla bu sandiskin U3 alanını winxp imajı alacak kadar genişletip o alana yazdırmıştım zamanında ve bu usb belleği hala harici cd sürücü gibi kullanabiliyorum formatlarda...
Bu program çeşitli amaçlar için kullanılabilir bu yönde...