Yerimi Çubuğunu Aktif Edemiyorum

Başlatan beko44, 10 Şubat 2011 - 18:11:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beko44

S.a

Opera 11.01 kullanıyorum. Windowsta yer imi araç çubuğu görünüyordu fakat ubuntuda görünmüyor. Aynı zamanda aktif de edemiyorum. Bakınız resim :

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

heartsmagic

Denemek için kurdum durum bende de böyle. Biraz etrafa bakındım ama pek yakınan olmamış. Opera'nın Linux forumunda da durum belirtilmemiş. İşin garip tarafı acaba bir önceki sürümde durum nasıldı diye merak ettim ve 11.01.1190 (kararlı sürüm) yerine bir önceki RC olan 11.01.1189 sürümünü kurdum. Onda da Yer İmleri pasif durumda. İlginç olansa hemen bir alttaki araç çubuğu özelleştirme bölümleri de bu RC'de pasif durumda. Bir üst sürümde düzeltilmiş kısacası mesele ancak Yer İmleri sorunu duruyor gibi. Bu bir sorun değil de Linux tarafına özel bir şeyse bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

beko44

Evet ben de en eski sürümü bile denedim ama ondada yok. Sanki 9.04 kullanırken vardı diye hatırlıyorum... Bir de yer imi çubuğu aktif olan arkadaşlar yazarsa iyi olur. Belki sorun bizdendir...

Ren

Ubuntu kullanmaya yeni başladım. aynı sorun bende de var biraz bakındım ama bulamadım çözen var mı ?

berkant

Ekran görüntüsünde bulunan ve en aşağıdaki "Özelleştirilirken gizli olan araç çubuklarını göster"i işaretlediniz mi?

Sedo79

hobaaaaaaaaaaaa night train

burk

Operanın son sürümü 11.10 değil mi?

aksuugur76

Merhaba.Bu sorunu çözebilen var mı?Pardus üzerinde Opera 11.61 kullanıyorum.Benzer problem diğer Linux sistemlerimde de var.

Felâsife

@Berkant'ın dediği "Özelleştirilirken gizli olan araç çubuklarını göster" deyince tüm menüler açılır ve yer imleri çubuğu görünür, üste, altta, sağa sola bir yere alın, tik'in işaretlenmesi lazım.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

aksuugur76

Alıntı yapılan: Felâsife - 18 Şubat 2012 - 21:31:58
@Berkant'ın dediği "Özelleştirilirken gizli olan araç çubuklarını göster" deyince tüm menüler açılır ve yer imleri çubuğu görünür, üste, altta, sağa sola bir yere alın, tik'in işaretlenmesi lazım.

Tik maleseef işaretlenmiyor.Özelleştirirken gizli olan araç çubuklarını göster dedim.Yer imi çubuğu o anda görünüyor.Ama özelleştirmeyi kapatınca yer imi çubuğu kayboluyor.

Felâsife

Özelleştirirken gizli olan araç çubuklarını göster dediğinizde, üstüne tıklayın ve alta yerleştirmeden üst, alt diye önceki konumunu değiştirin, tamam deyin, Operayı yenden başlatın.
Tabii daha önceden yer imlerinizin > özelliklerinde "Yer imi çubuğunda göster" işaretli yer imlerinin olması lazım.

Dahada olmuyorsa bilemeyeceğim, Opera Türkiye formuna danışabilirsiniz.

aksuugur76

Alıntı yapılan: Felâsife - 19 Şubat 2012 - 17:11:23
Özelleştirirken gizli olan araç çubuklarını göster dediğinizde, üstüne tıklayın ve alta yerleştirmeden üst, alt diye önceki konumunu değiştirin, tamam deyin, Operayı yenden başlatın.
Tabii daha önceden yer imlerinizin > özelliklerinde "Yer imi çubuğunda göster" işaretli yer imlerinin olması lazım.

Dahada olmuyorsa bilemeyeceğim, Opera Türkiye formuna danışabilirsiniz.

Yer imlerini yer imi çubuğunda gösteriyorum.Orayı işaretleyebiliyorum yani.Ama yer imi çubuğunu gösteremiyorum.Yani yer imleri yer imi çuğunda göstermeyi aktif yapabiliyorum ama yer imi çubuğunu gösteremiyorum.Opera Tr ye de baktım bir ara farklı şeylere çözüm bulmuşlar.Benim sorunumun çözümünü bulamadım.İlginiz için teşekkür ediyorum.Firefox la devam ediyorum şu an.Ama opera yı kullanmak fena olmazdı.Yer imlerini de gösteremezsem sürekli google ı kullanmam lazı o da hoş olmuyor.

Felâsife

Sorunu çözememiş olmanıza üzüldüm, Opera aslında ciddi kişiselleştirme yapılabilen bir tarayıcı ama tabii her şeyinide bilmiyoruz.
Artık sağlık olsun demekten başka yol kalmıyor.

Gerçi araştırmışsınızdır ama son bir kez daha bakmak isterseniz, konu ilk önce burada duyurulmuş, belki o konuda çözüm vardır.
Kolay gelsin.

aksuugur76

Ubuntu 14.04 kullanıyorum.Sistemimde Opera 12.16 yüklü.Yer imi çubuğu hala aktif edilemez olarak duruyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

14.04'e yükseltme mi yapıldı yoksa sıfırdan mı kuruldu?

aksuugur76

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2014 - 02:15:27
14.04'e yükseltme mi yapıldı yoksa sıfırdan mı kuruldu?

Sıfır kurdum.

heartsmagic

14.04 üzerine ben de kurdum şimdi ve aynı sorunu oluşturabildim. Mesele ne yazık ki yine Türkçe yerelinden kaynaklanıyor. Kendisini:

LC_ALL=C opera

şeklinde çalıştırdığımızda dil değişmiyor (Türkçe devam ediyor yani) ancak sorun ortadan kalkıyor.  Sürekli komut satırından uğraşmamak için:

cp /usr/share/applications/opera-browser.desktop $HOME/.local/share/applications/
sed -i 's/Exec=\/usr\/bin\/opera/Exec=env LC_ALL=C \/usr\/bin\/opera/' $HOME/.local/share/applications/opera-browser.desktop

şeklinde masaüstü dosyasını değiştirebilirsin. Hatayı Opera tarafına bildirmek faydalı olabilir.

aksuugur76

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2014 - 05:15:10
14.04 üzerine ben de kurdum şimdi ve aynı sorunu oluşturabildim. Mesele ne yazık ki yine Türkçe yerelinden kaynaklanıyor. Kendisini:

LC_ALL=C opera

şeklinde çalıştırdığımızda dil değişmiyor (Türkçe devam ediyor yani) ancak sorun ortadan kalkıyor.  Sürekli komut satırından uğraşmamak için:

Teşekkürler ilk komut işe yarıyor.Ama ortada garip bir durum var.İlk olarak komutla açtığım operada yer imi çubuğunu aktif ettim.Daha sonra operayı kapatıp normal yolla açtım.Yer imi pasif veya aktif edilemiyor ama gözüküyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

cat $HOME/.local/share/applications/opera-browser.desktop
ve
cat /usr/share/applications/opera-browser.desktop çıktılarını ayrı ayrı geçer misin buraya.