usb frisby k5390el ışık sorunu

Başlatan lion, 10 Şubat 2011 - 00:52:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lion

selam arkadaşlar frisby ışıklıklı klavye  aldım xp de çalışıyor fakat ubuntu10.4.1 de çalıştıramadım burada kod lar verilmiş  ama terminale kodları tam olarak nasıl yazıcam yardımlarınız için şimdiden teşekkürler    linux@Linux:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 004: ID 062a:0201 Creative Labs Defender Office Keyboard (K7310) S Zodiak KM-9010
Bus 003 Device 002: ID 046d:c526 Logitech, Inc. MX Revolution Cordless Mouse
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Yiğit Ateş

10.10 ile deneme şansınız var mı? Güncel çekirdekte destek eklenmiş olabilir.

zeitgeist

Alıntı Yapburada kod lar verilmiş

dediğin bağlantı nedir?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lion

yükseltmeyi düşünmüyorum 10 .4 LTS kullanıyorum . biraz acemiyim sizi uğraştıracam sanırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2011 - 13:04:05

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=111&t=20019    kodlar burda ama bu şekil terminale yazamıyorum.

Yiğit Ateş

Uçbirime yazmayacaksınız zaten. Boş bir metin dosyası oluşturun ve içine bağlantıda belirtilen kodları yapıştırıp kaydedin. Daha sonra oluşturduğunuz dosyaya sağ tıklayıp özellikler deyin ve erişim haklarından bir program gibi çalışmasına izin ver seçeneğine tik atın. Artık dosyaya çift tıklayıp çalıştırabileceksiniz. Eğer kodlar gerçekten işe yarıyorsa klavyenin ışıklandırması çalışacaktır.

lion

hepsini yaptım ama çalışmadı diğer arkadaş bu sorunu nasıl çözdü acaba klavye ayarları ile ilgili bir şey mi yapmamız gerekiyor.

heartsmagic

Çift tıklama usulü değil de uçbirimden bir dene. O komut yığınını bir dosyaya ekledin zaten. O dosya neredeyse o dizine uçbirimden gidip çalıştırmayı deneyelim. Mesela Masaüstü'nde olsun.

cd ~/Masaüstü
chmod +x dosya_ismi
sh dosya_ismi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lion

uçbirimde de denedim çalışmadı ::(

sema

Uçbirime verdiğin kodların çıktılarını, verdiğin kodlarla birlikte aktarır mısın, belki bir yerlerde hata yapılmıştır.
susema

DoGuKaN

Bu sorunu http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=111&t=20019 şu linkte çözmüştük. Bakmanızı tavsiye ettim. Hatta bu konuda Wiki'ye bir yazı bile yazılabilir.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 10 Şubat 2011 - 22:52:25
Bu sorunu http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=111&t=20019 şu linkte çözmüştük. Bakmanızı tavsiye ettim. Hatta bu konuda Wiki'ye bir yazı bile yazılabilir.
@DoGuKaN, yukarıdaki iletileri okumadın sanırım :)

DoGuKaN

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Şubat 2011 - 22:56:35
@DoGuKaN, yukarıdaki iletileri okumadın sanırım :)

Ne yalan söyleyeyim, okumadım cidden :D

lion

heartsmagic    sölediklerini denedim ama olmadı USB çıktısı verebilirim acemiyim ubuntu konusunda ama vazgeçmeyeceğimde                                                                                                                                                                                                         linux@Linux:~$ lsusb                                                                                                                                                                                                          Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 004: ID 062a:0201 Creative Labs Defender Office Keyboard (K7310) S Zodiak KM-9010
Bus 003 Device 002: ID 046d:c526 Logitech, Inc. MX Revolution Cordless Mouse
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

heartsmagic

@lion, o çıktıyı zaten vermiştin. @sema'nın dediği gibi verdiğin komutları çıktılarıyla beraber aktarır mısın buraya.

lion

arkadaşlar bana komut verilmedi ki çıktıları vereyim  ben metin dosyasını uçbirimde çalıştırmayı denediğimde uç birim açılıp hemen kapanıyor . yada anlamadığım bir şey varsa sanırım sizlerden daha fazla destek alacağım gibi görünüyor uğraşınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

@lion, şuradaki iletimi bir daha oku lütfen:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25376.msg303933.html#msg303933

Yapman gereken şey

#!/bin/bash
if [ -f /tmp/keyboard_light ]; then
xset -led 3 && rm /tmp/keyboard_light
else
xset led 3 && touch /tmp/keyboard_light
fi
satırlarını Uygulamalar-Donatılar-Metin Düzenleyici ile bir dosyaya yazman ve Masaüstüne kayıt etmen. Ardından benim iletimde tarif ettiğim şeyleri yapman. Sonrasında alacağın tepkiyi görelim. Benim dediğim şeyleri yapman içinse Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile uçbirim açıp, komutları yürütmen.

lion

arkadaşlar bu kadarını becerebildim alışma safhasındayım tekrar yardımlarınıziçin teşkkürler,                                                                              linux@Linux:~$ cd Masaüstü
linux@Linux:~/Masaüstü$ ls
asl
aslan
ClearlooksWithACherryOnTop
D_nyan_n_En_yi_Kamera_akas_1296234102_18_dunyanin_en_iyi_sakasi_1.flv
FİLMLER
google-chrome.desktop
Kaydedilmemiş Belge: 1
linux
lion
nautilus-computer.desktop
siteler
Yeni Dizin
Yeni Dizin 2
linux@Linux:~/Masaüstü$ chmod +x asl
linux@Linux:~/Masaüstü$ chmod +xasl
chmod: `'+xasl''den sonra eksik terim
Daha fazla bilgi için `chmod --help' yazın.
linux@Linux:~/Masaüstü$

heartsmagic

@lion, komutu ufak bir hatayla uygulamışsın. chmod +x ile dosya ismi arasında boşluk olacak. Kısacası şöyle olacak komutların tümü:

cd ~/Masaüstü
chmod +x asl
sh asl

Gerçi +x'ten sonra ./ ile de yapabiliriz veya +x yapmadan sh ile de yapabiliriz ama biz garantiye alalım şu işlemi.

lion

linux@Linux:~$ cd ~/Masaüstü
asl
aslan
FİLMLER
google-chrome.desktop
linux
lion
siteler
Yeni Dizin
Yeni Dizin 2

tekrar masaüstü çıkıyor

DoGuKaN

Tamam orada da sh asl komutuyla dosyayı çalıştıracaksınız.

lion

linux@Linux:~$ cd ~/Masaüstü
asl
aslan
FİLMLER
google-chrome.desktop
linux
lion
siteler
Yeni Dizin
Yeni Dizin 2
linux@Linux:~/Masaüstü$ sh asl

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011 - 22:37:07

arkadaşlar uğraşlarınız için teşekkürler.bu şekil idare edicem artık.

DoGuKaN

Işıklarda değişiklik olmuyor mu? Aynı komutu arka arkaya 2-3 kez çalıştırmayı deneyin. Aynı klavye bende de var ve çalışıyor. Muhtemelen siz birşeyi eksik yapıyorsunuz.

lion

ne söylediyseniz yaptım klavye xp ile sorunsuz çalışıyor bir çok kez denemem rağmen çalıştıramadım acemiliğimde ayrı konu tabi ya bende yada dosyada  hata olduğu kesin ama söylenenleri harfiyen uyguladım.klavye ayarkarını doğukan ın dediği gibi yaptım ama malesef klavyede eskidi zaten :) tşk herkese.

DoGuKaN

İlginç bir durum klavyenin ışıklarının bende çalışıp sizde çalışmaması  :) Neyse zorla güzellik olmaz...

heartsmagic

Ben asl dosyasının içini merak ediyorum şu an. Fakat şimdilik çözüm istenmediği için konunun üzerine gitmiyorum.