[Çözüldü] wireless ve bluetooth açmak, kapatmak

Başlatan abbasc, 08 Şubat 2011 - 23:43:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jayw

Alıntı yapılan: abbasc - 11 Şubat 2011 - 17:08:53
bunu editör ile (editör ne demek)
sudo rfkill block all /etc/rc.local
etc/rc.local
dizininide exit ın bir üstüne mi yapıştırayım.
denedim ama metinde oynama yapamıyorum. editör burda mı devreye girecek ?

Editör metin düzenleyici demek, örneğin gedit, kwrite, nano, emacs, vi ...vs. Adı geçen dosyayı düzenlemek için herhangi bir metin düzenleyiciyi kullanabilirsiniz. Gerçi @playmouth yazmış ama nano editörünü kullanmakta zorlanabilirsiniz düşüncesiyle, işlemi gedit metin düzenleyicisiyle yapmanız daha uygun olur diye düşünüyorum.

İlk olarak rc.local dosyamızı bir metin editörüyle açalım. Bunun için uçbirimde;
sudo gedit /etc/rc.local &
yazın ve şifrenizi girin. Karşınıza gelen rc.local dosyasında
exit 0
satırının bir üstündeki  satıra,
rfkill block all
yazıp kaydedin ve çıkın.

abbasc

Alıntı yapılan: jayw - 11 Şubat 2011 - 19:22:34
Alıntı yapılan: abbasc - 11 Şubat 2011 - 17:08:53
bunu editör ile (editör ne demek)
sudo rfkill block all /etc/rc.local
etc/rc.local
dizininide exit ın bir üstüne mi yapıştırayım.
denedim ama metinde oynama yapamıyorum. editör burda mı devreye girecek ?

Editör metin düzenleyici demek, örneğin gedit, kwrite, nano, emacs, vi ...vs. Adı geçen dosyayı düzenlemek için herhangi bir metin düzenleyiciyi kullanabilirsiniz. Gerçi @playmouth yazmış ama nano editörünü kullanmakta zorlanabilirsiniz düşüncesiyle, işlemi gedit metin düzenleyicisiyle yapmanız daha uygun olur diye düşünüyorum.

İlk olarak rc.local dosyamızı bir metin editörüyle açalım. Bunun için uçbirimde;
yazın ve şifrenizi girin. Karşınıza gelen rc.local dosyasında
exit 0
satırının bir üstündeki  satıra,
rfkill block all
yazıp kaydedin ve çıkın.

için
[1] 2956

sonucunu veriyor sadece şifre sormuyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011 - 22:19:09

bu komut için dediğiniz gibi şifre sormadığından yanlış bir şeyler yapmışım ya da ters giden bir şey var diye düşündüm ve bilgisayarım dan etc klasörüne girdim. "rc.local" dosyasını buldum. mause in sağ tuşuyla yönetici olarak aç dedim ve açtım.
exit ın üstündeki satıra "rfkill block all" kelimelerini yazdım. bilgisayarı resetledim ve açılışta hiç bir şey olmamış gibi davrandı. yine wireless ve bluetooth açıktı. bir kaç farklı şekilde denedim. yazı dosyasındaki (rc.local) diğer kelimeler gibi başına # işaretini koyarak, koymayarak... gibi şeyler yaptım ama sonuç alamadım.

uçbirim den açmadığım için böyle yapmış olabilir mi acaba ?

jayw

Sistem (System) - Tercihler (Preferences) - Başlangıç Uygulamaları (Startup Applications) yolunu takip ederek Ekle (Add) düğmesine basın ve aşağıdakine benzer bir şekilde doldurun;

İsim: Bluetooth ve Wlan Kapat (buraya istediğiniz başka bir isim de yazabilirsiniz)
Komut: rfkill block all
Açıklama: (gerek yok ama isterseniz bir açıklama yazabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Bu sayede çalışıp çalışmadığını test edebiliriz.

Sorularınızın cevaplarına gelince;

Alıntı Yapbu komut için dediğiniz gibi şifre sormadığından yanlış bir şeyler yapmışım ya da ters giden bir şey var diye düşündüm
Ters giden bir şey yok, sudo komutunun belli bir zaman aşımı süresi vardır. Yani bir önceki komutta sudo kullanıp, şifrenizi yazdıysanız ve ilgili uçbirimi kapatmayıp, aynı uçbirim içinde sudo ile bir komut yazdıysanız, sudo zaman aşımına uğramadıysa size tekrar şifre sormaz.

Alıntı Yapuçbirim den açmadığım için böyle yapmış olabilir mi acaba ?
Uçbirim ile alakası yok, eğer dosyayı açtığınızda içinde exit 0 ifadesinden önce "rfkill block all" yazıyorsa olması lazım. Eğer olmuyorsa farklı bir şeyler bu donanımları tekrar çalıştırıyor olabilir. Neyse bir de yukarıdaki çözümü deneyelim. Eğer isterseniz bir önceki yaptığımız işlemi geri alabilirsiniz, yani
yazıp;
exit 0
ifadesinden önceki;
rfkill block all
satırını silebilirsiniz.

abbasc

Alıntı yapılan: jayw - 11 Şubat 2011 - 23:59:00
Sistem (System) - Tercihler (Preferences) - Başlangıç Uygulamaları (Startup Applications) yolunu takip ederek Ekle (Add) düğmesine basın ve aşağıdakine benzer bir şekilde doldurun;

İsim: Bluetooth ve Wlan Kapat (buraya istediğiniz başka bir isim de yazabilirsiniz)
Komut: rfkill block all
Açıklama: (gerek yok ama isterseniz bir açıklama yazabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Bu sayede çalışıp çalışmadığını test edebiliriz.

Sorularınızın cevaplarına gelince;

Alıntı Yapbu komut için dediğiniz gibi şifre sormadığından yanlış bir şeyler yapmışım ya da ters giden bir şey var diye düşündüm
Ters giden bir şey yok, sudo komutunun belli bir zaman aşımı süresi vardır. Yani bir önceki komutta sudo kullanıp, şifrenizi yazdıysanız ve ilgili uçbirimi kapatmayıp, aynı uçbirim içinde sudo ile bir komut yazdıysanız, sudo zaman aşımına uğramadıysa size tekrar şifre sormaz.

Alıntı Yapuçbirim den açmadığım için böyle yapmış olabilir mi acaba ?
Uçbirim ile alakası yok, eğer dosyayı açtığınızda içinde exit 0 ifadesinden önce "rfkill block all" yazıyorsa olması lazım. Eğer olmuyorsa farklı bir şeyler bu donanımları tekrar çalıştırıyor olabilir. Neyse bir de yukarıdaki çözümü deneyelim. Eğer isterseniz bir önceki yaptığımız işlemi geri alabilirsiniz, yani
yazıp;
exit 0
ifadesinden önceki;
rfkill block all
satırını silebilirsiniz.

başlangıç ayarlarından yaptım ve oldu. artık ikiside kapalı başlıyor. yardımlarınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum. bunlar ilaç gibi geldi :)
böylelikle bir sürü yararlı komut da öğrenmiş oldum.

konu çözülmüştür