[Çözüldü] ubuntu ekran kartı öğrenme

Başlatan ilhanozdamar, 04 Şubat 2011 - 14:20:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilhanozdamar

ubuntu 10.10 kullanıyorum bilgisayarım packard bell hera c fakat ekran kartım ney bir türlü öğrenmedim forumda pardus için

lspci

diye * bir şey gördüm terminale yazdım fakat yine * bir şey anlayamadım karşıma
ilhan@ilhan-EasyNote-MH35:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)

böyle bir şey çıktı şimdi benim kartım ne acaba? ve nasıl yükleceğim yardımcı olursanız sevinirim forumda bir çok yerde araştırdım ama ubuntuda ekran kartı öğrenme adına * bir şey göremedim yardımcı olursanız sevinirim..

AguilaNegra

En son satır :

01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)

serkanburda

Eğer grafik ekrandan yapmak isterseniz hardinfo programını tavsiye ederim. Sırf ekran kartı modeli değil, işlemci, işletim sistemi, bios numarası vb. bilgileri de size gösterir. Kurmak isterseniz yazılım merkezinden ya da uçbirimde sudo apt-get install hardinfo komutunu vererek kurabilirsiniz.

mysterious

Sanırım ekran kartın onboard.

gomugomuno

lshw
ile tüm donanımların bilgilerini öğrenebilirsin

heartsmagic

Arkadaşların söylediği üzere kartın SIS. Forumda biraz bakınabilirsin elindeki çıktı ile. Göreceğin üzere fazlaca bir şey yapamazsın bu kart için, zira üretici pek destek vermiyor bizim tarafa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Son olarak;
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA
lspci -v kodları ile de ekran kartını öğrenebilirsin diyorum ve konuyu kapatıyorum.