Ekranda yatay yeşil çizgiler?

Başlatan ozzy, 03 Şubat 2011 - 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozzy

selamlar. acer 6930g laptop kullanıyorum, harddiski ikiye böldüm ilk sürücüde windows 7, ikinci kısımda ext4 formatında ubuntu 10.10 kurdum. ekranda 20-1 saat arası bir sürede bir yeşil yatay çizgiler arasıra dalgalanarak beliriyor, sonra kayboluyor. internette araştırdım donanımdan ya da monitörden diyorlar fakat öyle olduğunu sanmıyorum. böyle bir sorunla karşılaşan ya da bilen varsa yardımcı olabilir mi garantiye verip vermeme konusunda kararsızım  :(

intel centrino2  2.66 ghz T9550, 4 gb ram, 1gb geforce 9600m gt, 320 gb hitachi hdd.

zeitgeist

Açılış 20 dakika 1 saat arasında mı oluyor yoksa bilgisayar açıldıktan sonra 20 dakika 1 saat arasında mı oluşuyor bu yeşil çizgiler?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ozzy

ubuntu açılıp masaüstü geliyor, 20dk-1 saat sonra çizgiler 15 saniye falan dalgalanıyor sonra yok oluyor. yaklaşık 20 dk sonra falan tekrar  çıkıyor 15-20sn sonra yine yok oluyor öyle gidiyor. bu arada aynı sorun windowsta da olmaya başladı

zeitgeist

O halde donanımdan şüphelenilebilir. Özellikle ekran kartı sıcaklığını kontrol etmekte fayda var, sonrasında bellek ve işlemci sıcaklıklarını ya da ne durumda olduklarını.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ozzy

ekran kartı stabil durumda 56 derece falan ama işlem gördükçe 68lere kadar çıkıyor. diğer değerler normal

G

O çizgiler arkadaşımdaki Acer 5920G'de de ilk zamanlar kısa süreli çıkıyordu, sonra hiç gitmediler. Tabi 150 TL gidince çizgiler de gitti :) Eğer garantiniz bitmediyse gönderin de ekran kartını değiştirsinler. Bu arada 68 derece çok sıcak. 150 lira doğalgaz faturası geldi ama bizim kombinin petekleri bile o kadar ısınmadı :D Tamirden gelince de bir tane notebook soğutucusu temin edin.