[Çözüldü] lisp kurmak için?

Başlatan kaosfeyk, 03 Şubat 2011 - 12:12:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaosfeyk

S.A Arkadaşlar clisp ana menüde görünsün istiyorum nasıl yapabilirim bir fikri olan varmı?
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

sem

clisp ne uygulamasıdır tam olarak? Bunu meraktan soruyorum...

Eğer normalde menüye gelmesi gerekiyor fakat sizde menüdeki yerinde gözükmüyorsa;

Sistem -> Tercihler -> Ana menü

Buradan uygulamayı bulup yanına tik koyabilirsiniz... Yanında tik var ve menüde yine de gözükmüyorsa tiki kaldırıp tekrar tiklediğinizde gözükecektir...

Eğer zaten anamenüde gözükmemesi olağan siz kendiniz istiyorsanız; /usr/share/applications dizininde bulunan uygulamalar menülerinizde gözükecektir. Kendiniz istediğiniz uygulama için böyle bir görünüm sağlayabilirsiniz...

Yapanız gereken Gedit'i açın ve içini uygulamnıza göre doldurun... Daha sonra "uygulamaadı.destkop" olarak ismini değiştirin... Sağ tıklayarak izinlerden "uygulama gibi çalıştır" seçeneğini işaretleyin... Daha sonra bunu yukardıda verdiğim dizin içerisine atın; /usr/share/applications

Eğer Gedit ile içeriği nasıl dolduracağınızı bilmiyorsanız;

Menüden donatılardan hesap makinesini sürükleyerek önceden açmış olduğunuz Gedit içerisine bırakın...

Alıntı Yap[Desktop Entry]
Name=Calculator
Comment=Perform arithmetic, scientific or financial calculations
Exec=gcalctool
Icon=accessories-calculator
NotShowIn=KDE;
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
Categories=GNOME;GTK;Utility;Calculator
X-GNOME-DocPath=gcalctool/gcalctool.xml
X-GNOME-Bugzilla-Bugzilla=GNOME
X-GNOME-Bugzilla-Product=gcalctool
X-GNOME-Bugzilla-Component=general
X-GNOME-Bugzilla-OtherBinaries=gnome-calculator
X-Ubuntu-Gettext-Domain=gcalctool

Böyle bir görünüm elde edeceksiniz... Ben de bütün parametreleri bilmesem de şu şekilde bildiklerimi açıklayaym;

Name: Doldurun, uygulamanın adı ile... Sanırım bu da isteğe bağlı...
Comment: Fare ile ilgili birimin üzerine geldiğinizde çıkacak baloncukta gözükecek yazı
Exec: İlgili uygulamanın komutu, uçbirimden çalıştırmak için kullandığınız komut yani
Icon: Menüde gözükmesini istedğiniz resim/logo/ikon
Categories: Bu ise menüde hangi bölümde çıkmasını istiyorsanız onu belirtiyorsunuz... Ben gelende sadece "Utility" geçip bırakıyorum... Gözükmesini istediğiniz birimin adından emin olamıyorsanız istediğin bölümdeki bir ugulamayı Gedit içerisine bırakarak Categories parametresini inceleyebilirsiniz...

Aşağıdaki iki parametre de sanırım uygulamanın çeşitine göre dolduruluyor...
Terminal=false
Type=Application

Sadece açıkladığım parametreleri doldursanız yeterli olur sanıyorum... Daha sonra isim.desktop olarak kaydedip, daha sonra çalıştırma izni verip, "applications" dizinine de atmayı unutmayın...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kaosfeyk

Çözülmüştür Terminale clisp yazınca
[IMG]http://i53.tinypic.com/j0uqz5.png[/img]
şu şekilde bir ekran görüntüsü çıkıyor bunu terminal olarak ekledim.selametle.Anlattığın kadar uğraşmaya da gerek yokmuş yinede sağol  ;) Gedite yazmayın önce panele ekleyin sonra ana menüye eklersiniz.
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.