Gönderen Konu: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata  (Okunma sayısı 34499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Bu başlığı Acemiler İçin İlk Durak bölümüne açacaktım ama sıradan kullanıcıların öyle bir yetkisi yokmuş. Aşağıdaki yazıyı Mandriva Türkiye Forumunda görmüştüm, paylaşmak istedim.

Yazı Hakkında: pcworld sitesinde görüp Linux’a adım atmak isteyen ya da yeni adım atanlara ışık tutması için çevirmeye çalıştığım bir yazı. Hatalar ve eklemeler vardır. Affınıza sığınırım.

Özgür ve açık kaynaklı yazılımlar kullanılabilirlik olarak, eskisine nazaran, çok iyi bir yerdeler. Görsel tasarımları, kullanıcı dostu arayüzleri, güvenli ve kararlı çalışmalarıyla bilgisayar kullanmayı keyifli hale getirmeyi başarıyorlar.

Eğer siz de Linux kullanıcıları arasına katıldıysanız, bu akıllı hareketinizden ötürü tebrikler! Yüksek maliyetlerden, firma bağımlılıklarından, sonu gelmeyen kötü niyetli yazılımlardan (malware) ve daha birçok olumsuz durumdan özgür bir hayata hoşgeldiniz. Linux’la yeni tanışanların zaman zaman yaptıkları hataları siz de yapabilirsiniz.

Bu yazıda Linux’la tanıştığınızda karşılaşabileceğiniz beş özel durumu ve çözüm yollarını anlatmaya çalışacağım. Elbette bu durumlarla kesin karşılaşacaksınız diye bir şart yok. Başlarken bunların farkında olmanız yeterli.

1. İşletim Sistemini Windows Sanmak

Uzun zamandır kullandığınız bir programa alışmanız gayet normal. Eğer alıştığınız, sürekli sorunları çözmek zorunda olmaksa bunu beklemeyin. Artık bilgisayar kullanmaya alışmanız gerekecek.

Ubuntu veya çıkan son Linux dağıtımları birçok kullanıcı dostu özellikleri ile rakiplerini son yıllarda geri bıraktı denilebilir. Linux ve diğer işletim sistemleri arasında kullanım olarak birçok benzerlikler bulunsa da eski alışkanlıklarınızı aramak doğru olmayacaktır.

Tabi bu durum Linux’un zor olduğunu söyleyeceğim anlamına gelmesin. Linux kullanımı -özellikle son çıkan dağıtımlarda- hiç de zor değil. Aslında sadece alışkanlıklarınızdan farklı. Bu farklılıkları öğrenmek kısa bir zaman sürebilir. Kısa bir öğrenme eğrisi size ömür boyu kazanç sağlayacaktır.

2. Gereksiz yere root olmak

Linux ve diğer işletim sisteminin en büyük farkı Linux kullanıcılarının genellikle yönetici haklarına (root veya administrator) erişememesidir. Bu önlem güvenlik için çok önemlidir. Yönetici haklarına sadece gerektiği zaman erişerek ciddi bir koruma sağlamış olursunuz.

Tabi bu söylediklerim sizi korkutmasın. Bazı programlar root yetkisi isteyebilir ve bu gereklidir. Gerektiği zamanda bu özelliği kullanmanın bir zararı olmayacaktır.

3. Google’da program aramak

Her Linux dağıtımı kendi paket yöneticisine sahiptir. Öncelikle kullandığınız Linux dağıtımının paket yöneticisini bulun. Örneğin Ubuntuda bu Ubuntu Yazılım Merkezi olarak adlandırılmıştır. Paket yöneticisi ile ihtiyac duyduğunuz yazılımları bulabilir ve birçoğunu özgür bir şekilde yükleyebilirsiniz. Başka yerlerde aramanıza gerek yok.

4. Komut satırından korkmak

Bu ne kadar Linux için -ve genel olarak tüm işletim sistemleri için – bir vasiyetse de birçok kullanıcı hiçbir zaman komut satırını kullanmak zorunda kalmadı. Ubuntu ya da Pardus gibi dağıtımlarda da çoğu amaç için komutlara gerek yoktur.

Yine de komut satırından korkarak yaşamayın. Birkaç kısa komut yazmak ekranda bir yerlere tıklayarak işinizi yapmaktan daha zor değil. Hatta daha hızlı ve etkili olabilir.

5. Çabucak pes etmek

Basit bir teknolojik konu bile olsa değişmek zor olabilir. Kimse bilgisayar kullanmayı bilerek doğmuyor bunu unutmamak gerçekten önemlidir. Öğrendik ve alıştık.
Linux ile de aynı olacak. Alışık olduğunuzdan farklı hissedebilirsiniz ama bu zor ya da kötü olduğu anlamına gelmez, sadece farklı! Biraz sabredip devam edin, önce diğer işletim sistemlerinden çok zor olmadığını fark edersiniz. Biraz daha kaldığınızda Linuxda işlerinizi çok daha rahat yaptığınızı görürsünüz. En sonunda artık geri dönmeyi düşünemezsiniz bile.

“Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır.” Henry George

Kaynak: http://www.pcworld.com/businesscenter/article/207739/top_5_mistakes_made_by_linux_firsttimers.html?tk=rel_news

http://linuxogrenmekistiyorum.com

« Yanıtla #50 : »
@odyssey, videodaki olay "Adeta şifre kırıcı ve casus yazılım" olayı değil. Evet en nihayetinde başka birisinin dosya sistemine ulaşılıyor fakat bu az çok Linux bilgisi olan herkes için normal bir yöntemdir. Bilgi çalmak için değil, dosya kurtarmak, yedeklemek için de anlatılır. SDN ekibi de haliyle biraz esprili bir dille olayı anlatmışlar. Kaldı ki üşenmeden videoyu da izledim, kabaca güzel bir Slax tanıtımı yapılmış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #51 : »
Yani şimdi olayı sadece benmi böyle anladım
Benden başka herkes doğru anladı ama ben yanlış anladım
Peki öyle olsun
Bu da bir Linux tanıtımı olmuş olsun
Madem ki size göre oldukça masum ve normal bir olay

« Yanıtla #52 : »
Senden başka herkesi bilemem, gördüğün üzere konu hakkında tek yorum yapan benim. Eğer beni "herkes" olarak addetmiyorsan anlıyorum ki kinaye yapıyorsun. Kinaye yapma olayını biliyorken, nasıl o videonun ciddi bir şekilde insanların sistemlerini ele geçirme şeklinde hazırlandığını düşünüyorsun bilemiyorum.

Görüş senin görüşün, sen ne anladığını yazmışsın ben de ne anladığımı yazdım. Ne ben, ne de sen ikimizin düşüncesini kabul etme zorunluluğu içinde değiliz. Gereksiz yere sitem etmeye de ihtiyaç yok bence.

Bana şu noktadan soru sorsan seni daha iyi anlardım. "Bir önceki yazıda şifre kırma olayı için 'hoş olmadı' falan demişsin, bu videodaki olayı nasıl masum görüyorsun?" Bir noktada sana hak verirdim. Yine de olayın boyutları farklı tabi, birinde fiziksel erişim var. Fiziksel erişimin olduğu yerde güvenlik zordur. BIOS'a şifre koyma işlemleri falan da geçilebiliyor bir şekilde. İşte, o noktayı anlatıp detaylandırsalar tamamen farklı bir yere gider olay.

Neyse, ben videoyu ciddi ciddi hazırladıklarını (bilgi çalmak için) düşünmüyorum. Senin gibi düşünen varsa da ancak saygı duyarım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #53 : »
Belki video kaydı masumane bir niyetle yapılmış olabilir
Peki ya videonun tanıtımı ne kadar masum
Lütfen işaretlediğim yazıya dikkat edelim


« Yanıtla #54 : »
Benim linux'a başlamama vesile olan abimiz ismi fevzi ufak bi bilişim dükkanı var ek gelir olarak upload işi yapıyordu sopa yasası geldiği için uploadcılar dağıldı.

sağolsun linux'a başlattı bilgilerin nekadar doğru ne kadar yanlış olduğunu üstadlarımız bilir. benim kastetmek istediğim linux windows karşılaştırmasını adam farklı bi dille anlattığı için paylaştım bu yazıyı slax konusuna gelince o kaynaklara hiç bakmamıştım, başlığı hit çekmek için yapılmış * bir şey ki burda linux'u kullanmış sadece linux değil hirenboot'un içinde özel şifre kırıcı toollar araçlar ve cdden çalışan windows türleri var sadece slax kolay ve hızlı olduğu için anlatılmış..


bi abim vardı windowscuydu kendisi benim anladığım kadarıyla coderlik programlama yapıyordu ona güvenlik hakkında birkaç soru sordum güvenliği sağlamak için dedi ilk kırma yolunu bilmelisin dedi kırma yolunu biliyorsan zaten güvenliği sağlarsın dedi ve o abi kendi driverlerini kendi yazıyordu.

Aşşada yorumları okursanız windows çöktüğünde bilgilerimi artık kurtarabiliceğim veya arkadaşın bilgisiyara format attık  lan driverini tanımadı usbden slax'ı açıp bütün driverleri gördüğünü gördüm ve internetten driverlerini indirip kurdum gibisinden güzel yorumlar var çoğu kişi yanlış anlamamış bu konuyu


Saygılarımla

Lütfen mümkün mertebe dilimizdeki kelimeleri kullanalım.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2012 - 02:41:33 Gönderen: alquirel »

« Yanıtla #55 : »
@odyssey, orası videonun sonu mu tam bilmiyorum. Eğer sadece o ifadeyi soruyorsan cevap şu olur: Boyalı basın ne yapıyorsa şu sıralar net üzerinde SDN de onu yapmış. Onaylıyor muyum? Elbette hayır. Fakat yazının açıklamalarına, sayfadaki anlatımlara bakarsan durum gayet güzel anlatılmış bence.

Alıntı
Herhangi bir bilgisayar sisteminde kendi işletim sisteminizi çalıştırmaya ne dersiniz. Hatta ofis uygulamasından tutun mültimedya yazılımlarına kadar geniş bir desteğe sahip bir işletim sistemi ile. Olmaz demeyin. Çünkü Linux tabanlı SLAX işletim sistemi ile her şey mümkün. İşin güzel tarafı ise bunun için de en az 256 MB kapasiteli bir USB belleğe ihtiyaç duymanız.

gibi. Videoda da temel mesele esprili bir şekilde bu minvalde anlatılmış sanki. Tabi anlatım çok kısır kalmış, kabaca olmuş. Ayrıca videonun sonundaki o ifadedeki hata yazının etiketlerinde de var. "hacking, bilgisayar hacklemek" falan tamamen dikkat çekmek için, hatta yanlış yönlendirme yapan meseleler. Fakat videonun kendisinde ben açık açık "İşte şöyle hackledik, böyle hackledik" konusundan ziyade kaba bir Slax tanıtımı gördüm.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #56 : »
"Hack" mantığını bizler hep bir şeyleri çalmak, sistemlerin güvenliğini kırıp içeri sızmak v.b. şekillerde algıladık, bu ekran görüntüsünde de o şekilde bir algının sonucu oluşmuş, ama aslında Stallman'ın hack olayı için verdiği örnekler çok farklı, "Revolution OS" belgeselini izleyenler mantığı biraz daha iyi anlayacaktır. Sosyal olarak hack olayını çok basit bir mantığa oturtmamızın nedenidir bu algı.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

« Yanıtla #57 : »
"Hack" mantığını bizler hep bir şeyleri çalmak, sistemlerin güvenliğini kırıp içeri sızmak v.b. şekillerde algıladık, bu ekran görüntüsünde de o şekilde bir algının sonucu oluşmuş, ama aslında Stallman'ın hack olayı için verdiği örnekler çok farklı, "Revolution OS" belgeselini izleyenler mantığı biraz daha iyi anlayacaktır. Sosyal olarak hack olayını çok basit bir mantığa oturtmamızın nedenidir bu algı.
Türkiye'de "Hack" tam anlamıyla site çökertme,banka hırsızlığı... olarak algılanıyor.Ki bir zamanlar biz de öyle biliyorduk.Ancak yazılım forumlarında geliştirmeler için "Hack" kelimesinin kullanılmasıyla doğru olanı anladık.

« Yanıtla #58 : »
Katılıyorum, Türkiye'de hack Joomla, Wordpress Brute Force'dan ileri geçemedi maalesef.
Where there's a shell, there's a way.« Yanıtla #59 : »
"Hacking" ayrı bir kavram tabi, gerçek anlamında kırmak, dökmek olarak kullanılmıyor ancak video etiketinde ve sondaki o bilgide ben RMS'ye falan gönderme yaptıklarını düşünmüyorum :) Dediğim gibi, bildiğimiz tıklama almak için yapılan bir kandırmaca ve "zararlı" anlamda kullanılan "hacking"den bahsediyor bence orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #60 : »
Belgeler.org da hacker howto diye bi kitap var. Öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Kitapta aynen geçen cümle şu : Hackerlar birşeyi yapar Lamerlar ise bozar. Tamam arada okulun wifinı (kablosuz ağını ) kırıp arkadaslarima verdigim olur fakat bu işin eglencesi :-) Yani sırf bunun için kendime Hacker diyemem. Linuxun bunu tek kolaylaştırdığı nokta işlem yönetimi.  Bu da sureyi kisaltan bi faktör.Yoksa Linuxtaki bu yazilimlar Windows için de var mac için de var.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

« Yanıtla #61 : »
Benim bildiğim "hacker" anlamı kırıcı dökücü parçalayıcı değil, Hacker dediğimiz şey arkeolog gibi kazarak yani gıdım gıdım ilerler sonra bulduğu verileri ya yapar ya bozar ona kalmış..

« Yanıtla #62 : »
@SilverW;
Maalesef senin bilgin de yanlış ama Türkiye'de senin söylediğin tanım geçerli.

Aslen hacker kavramı ciddi anlamda ustalaşmış yazılımcılar için kullanılır. Örnek vermek gerekirse Linux çekirdek geliştiricilerinin haber grubu kernel-hackers'tır.

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

« Yanıtla #64 : »
komut satırında korkmayın denilmiş. nasıl korkmayalım? ismi bile ürkütücü "uçbirim". yusuf yusuf oluyor insan.

« Yanıtla #65 : »
@Mr_QonT, diğer başlıkta sana anlatılmaya çalışıldığı gibi uçbirim bir zorunluluk değil. Forumda bu kadar uçbirim komutu ve çıktısı görme nedenin çok basit: İnsanların sorunlarını detaylandırmanın, onlardan bilgi almanın, onlara daha çabuk bir şeyler tarif etmenin ve yaptırmanın uçbirimden daha çabuk bir yolu yok. Kısacası biz zaten burada insanlara yardım ederken kısıtlı vaktimizden harcıyoruz, bu yardımı da ister istemez hızlı yapmak istiyoruz. İşte uçbirim tam bu esnada imdadımıza yetişiyor.

Uçbirim kullanmak bir zorunluluk değil. Ayrıca bizim "komut satırımız" başka sistemlerin komut satırlarına benzemez. Eğer Linux üzerinde devam edersen birkaç ay sonra bu başlığa geri dönersin, o zaman ne demek istediğimizi anlayacaksın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #66 : »
ALINTI: (“Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır.” Henry George)
----------------------------------

Bu söz linux'a geçmek için yeter artar bile...
"Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır." Henry George

« Yanıtla #67 : »
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum gerçekten harika bir site emeği geçenlere tek tek teşekkür ediyorum.


Arkadaşlar konuyu tekrardan gündeme getirmek amacında değilim lakin 3 sayfayı okudum konu linux ve windows özellik tartışmasına dönüşmüş.

Sevgili arkadaşlar ben windows'tan nefret ediyorum belli bir zaman geçince şişmeler,yavaşlamalar meydana geliyor  ubuntu,linuxs mint,kubundu bunları denedim ubuntu 10 sürümünden sonraki sürümler nekadar yavaşlasada yinede hoşuma gidiyor.

Arkadaşlar 3 sayfayı okudum ama gelen soru ve cevaplarda rastlamadım soruma alacağım cevaptan sonra windows'u ebediyen silecem.

Arkadaşlar ben 3d grafik işleri ile uğraşıyorum kullandığım programlar:

Autodesk 3ds max,Adobe photoshop,Luxology modo ve solidworks

Bu programlar benim ekmek kapım bunlar olmassa olmazımdır. Şimdi;

Ofis programları,video kodeck,oyunlar açıkçası umurumda değil üstteki belirttiğim programları linuxs sürümlerinin herhangi biri ile çalıştırabilirmiyim evet ise nasıl ?

Wine ile denedim hiçbirini çalıştırmadı denediğim sürüm ise linuxs mint idi.

Hani arkadaşlar demişler ya windows' a mecbur değiliz hazırcılık olmasa linuxs yeterlidir diye

bu saydığım programlar çalışabilirmi yoksa linuxs sadece sörf amaçlı bir çekirdekmi.


Not: arkadaşlar rica ediyorum blender'i önermeyin  paken yöneticisinden 3d ile ilgili programları araştırdım.Sadece Fedora sitemi ile autodesk maya kuruluyor yanlış değilsem bu ubuntu,mint yada kubuntuda olabilirmi?

Varmıdır arkadaşlar bu hastalığın ilacı ?

Teşekkür ederim.

« Yanıtla #68 : »
Sorf amacli bir cekirdek. Arada hobi olarak NASDAQ, Deutsche Bank, Garanti Bankasi, dunyadaki superbilgisayarlar falan islerini bunun uzerinde kosturuyorlar ama daha cok internette gezip, muzik dinlemek icin tasarlanmis bir cekirdek. Zaten Linus Torvalds'in 1991'de comp.os.minix haber grubuna gonderdigi ilk mesajin kayitlarina arsivlerden bakarsaniz Linus Torvalds'in bunu kendi agziyla soyledigini de goreceksiniz. Aynen soyle diyor "Hello everybody out there using minix - I’m doing a (free) operating system (just a hobby, won’t be big and professional like gnu) for surfing the 'web' and listening to music. This has been brewing since april, and is starting to get ready. I’d like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things)." Yani bu tarafta isler bu sekilde.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2013 - 16:07:09 Gönderen: cagriemer »

« Yanıtla #69 : »
Sorf amacli bir cekirdek. Arada hobi olarak NASDAQ, Deutsche Bank, Garanti Bankasi, dunyadaki superbilgisayarlar falan islerini bunun uzerinde kosturuyorlar ama daha cok internette gezip, muzik dinlemek icin tasarlanmis bir cekirdek. Zaten Linus Torvalds'in 1991'de comp.os.minix haber grubuna gonderdigi ilk mesajin kayitlarina arsivlerden bakarsaniz Linus Torvalds'in bunu kendi agziyla soyledigini de goreceksiniz. Aynen soyle diyor "Hello everybody out there using minix - I’m doing a (free) operating system (just a hobby, won’t be big and professional like gnu) for surfing the 'web' and listening to music. This has been brewing since april, and is starting to get ready. I’d like any feedback on
things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things)." Yani bu tarafta isler bu sekilde.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.
Siz açmış olduğum mesajımı yanlış algıladınız zannedersem ben orada sörf ibaresini linuxs sitemi kötülemek maksadıyla yazmadım. Yazdığım programlar tüm 3d ile uğraşan insanların ekmek kapısı

bana linuxs u dünyaya hediye eden kişinin mesajını değilde bu programların kulalanılıp kullanılmayacağını yazsanız daha güzel olurdu.

Bu yazdığınız yazılar diğer sayfalarda mevcut linuxs destek sitesi olarak size bir soru sordum cevabı bumudur bu şekidemi destek oluyorsun.


« Yanıtla #70 : »
Aslinda sorunuzu yanitlamistim. Tekrar alinti yapayim bir ustteki gonderimden sonra da biraz daha detayli aciklamaya calisayim.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.

Autodesk® 3ds Max® 2014
Windows® 8 or Windows® 7 64-bit

Photoshop CS6
Microsoft® Windows® XP with Service Pack 3 or Microsoft Windows 7 with Service Pack 1. Adobe® Creative Suite® 5.5 and CS6 applications also support Windows 8. See the CS6 FAQ for more information about Windows 8
Mac OS X v10.6.8 or v10.7. Adobe Creative Suite 3, 4, 5, CS5.5, and CS6 applications support Mac OS X Mountain Lion (v10.8) when installed on Intel-based systems.**

Modo 701
Linux® Requirements (minimum)
In addition to the General System Requirements:
Red Hat Enterprise Linux 5.4 or later (only 64-bit supported)

Solidworks
Windows 7            
Windows 8 (64-bit only)            
Windows Vista            
Windows XP

Gordugunuz gibi ihtiyac duydugunuz uygulamalardan sadece biri bir linux dagitimi uzerinde calisiyor. Eger bu yazilimlari profesyonel olarak kullaniyorsaniz isterseniz wine gelistiricilerini bu programlari calistirmak icin gereken tersine muhendisligi yapmalari ve kodu yazmalari icin parayla kiralayin yine de isinizi gorecek performansi alamazsiniz. Yani sizin is yapma platformunuz ne yazik ki Windows.

« Yanıtla #71 : »
Size çok teşekkür ediyorum Çağrı bey  esasen onları incelemiştim derdimi tam anlatmadan link koyup yanlış algı yapmamak istemiştim.

Çağrı bey dün autodesk firmasının autodesk maya ile ilgili sistem gereksinimlerini incelerken youtoubede bu videoyu gördüm açıkçası onun için mesaj atmayı düşündüm bakın

http://youtu.be/h86GrgL-6rI

bu videoda gördüklerim mesaj atmama sebebiyet verdi acaba video sahtemi gerçekmi ? İşte bu videodan sonra sorma gereği duydum.

İlgi ve alakanız için sizlere teşekkür ederim.

« Yanıtla #72 : »
Video'da gordukleriniz gercek olabilir. Fakat farketmissinizdir sadece uygulamayi acmak 60 saniyeden fazla zaman aliyor. Bu gibi durumlarda en iyi kaynak WINE'in uygulama veritabanidir. Hemen oradan bakalim.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=343

Bu baglanti sizi dogrudan 3D Studio Max uygulamasinin aldigi puanlara goturecek. 2010-2011-2012 surumlerinin rating degerlerine bakarsaniz "Garbage" demisler. Bu da demek oluyor ki buna harcayacaginiz zamana gercekten degmez. Hele ki sizin gibi bu programlari profesyonel olarak kullanan biri icin "Garbage" hic tatmin edici bir kullanim deneyimi sunmaz. Calistirmak icin harcadiginiz zamana da yazik olur.

Maya'ya gelince Autodesk, Maya'yi Red Hat Enterprise Linux ve Fedora altinda test edip calistirmis. Yani Maya icin hala Linux'a gecme sansiniz var. Fakat diger uygulamalar henuz ne yazik ki gelistiriciler tarafindan Linux altinda calisacak sekilde tasarlanmis ya da kodlanmis degil. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir.

« Yanıtla #73 : »
Video'da gordukleriniz gercek olabilir. Fakat farketmissinizdir sadece uygulamayi acmak 60 saniyeden fazla zaman aliyor. Bu gibi durumlarda en iyi kaynak WINE'in uygulama veritabanidir. Hemen oradan bakalim.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=343

Bu baglanti sizi dogrudan 3D Studio Max uygulamasinin aldigi puanlara goturecek. 2010-2011-2012 surumlerinin rating degerlerine bakarsaniz "Garbage" demisler. Bu da demek oluyor ki buna harcayacaginiz zamana gercekten degmez. Hele ki sizin gibi bu programlari profesyonel olarak kullanan biri icin "Garbage" hic tatmin edici bir kullanim deneyimi sunmaz. Calistirmak icin harcadiginiz zamana da yazik olur.

Maya'ya gelince Autodesk, Maya'yi Red Hat Enterprise Linux ve Fedora altinda test edip calistirmis. Yani Maya icin hala Linux'a gecme sansiniz var. Fakat diger uygulamalar henuz ne yazik ki gelistiriciler tarafindan Linux altinda calisacak sekilde tasarlanmis ya da kodlanmis degil. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir.
Çağrı bey gerçekten çok açıklayıcı bilgiler verdiniz çok çok teşekkür ederim sağolun.

« Yanıtla #74 : »
Benim düşünceme göre;

1) Linux'un ücretsiz oluşu asla avantajı değil. Çünkü Linux'takinin kaç kat daha fazla ücretsiz yazılım Windows'ta da mevcut.

2) Windows'a da Linux'a baktığınız gibi merakla baksaydınız, benim gibi ne bir çökme, ne bir yavaşlama, ne de geç açılma yaşarsınız. Sistemimde sadece internete girdiğim sıralar Comodo'nun güvenlik guvarı açık. Sisteme kaspersky gibi yazılımları doldurup sonra da windows'u suçlayamazsınız.

3) Şu anda sistemimde hiç bir korsan ve ücretli yazılım bulundurmuyor ve orjinal xp kullanıyorum. Donanımım eski. Ubuntu, XP'den daha yavaş. Driverları tanıtıldı. Ayrıca 75hz'en yukarı bir yineleme mümkün olmuyor ubuntuda. Xp'de ise 85hz. Yine ubuntu da 1024x768 çözünürlük berbat iken xp'de ideal.

4) Diyebilirsiniz ki Ubunutu'nun yeni sürümüne karşılık windows'un eski sürümünü mü karşılaştırıyorsunuz? Ama eski sürüme windows kadar destek veren bir linux dağıtımı söyleyin. 9 yıl oldu XP çıkalı.

5) Linux dağıtımları paralı olsaydı şu anda bir çok kişi linuxu övmezdi.

6) Hayatımda en çok çökmeyi linux ile yaşadım. Windows kullanım sürem daha fazla olmasına rağmen.

7) Ubuntu'nun masaüstü kullanımı windows'tan daha iyi.

8) Ücretsiz program yazanlar ve linux geliştiricileri nasıl para kazanıyor? Bilenler cevalayabilir mi acaba? Yakında mühendis olursam hangisini tercih etmeliyim?

Bu arkadaşın yazdıklarına sağlam cevap verebilen çıkmamış. Haklı sorgulamalar. Bugün Çin hükümetinin yaptığı gibi bizde Kylin benzeri bir Ubuntu sürümü yaptırsak devlet olarak acaba Ubuntu bize gereken desteği yeterince sağlayabilir mi? Hoş bunu yapmak zorunda değiller ama bilirsiniz devlet dairesinde çalışan memurlar Ubuntu'ya ısınamayacak en ufak çökme raporlarında durumu amirlerine bildirerek sistem hakkında olumsuz raporlamalarda bulunacaklar. Bu da genel kanıyı olumsuz etkileyecek.