Linux Uygulama Mağazası Geliyor

Başlatan XRumer, 02 Şubat 2011 - 15:10:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Bir çok programı kolayca indirebileceğiniz ve zorlanmadan bulabileceğiniz içerik mağazası oluşturmak için dev şirketler güçlerini birleştirmeye karar verdiler.

Önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi düşünülen uygulama mağazası ile internete arayıpta bulamadığınız bir çok linux programlarını bulmak daha kolay bir hale gelecek.

Red Hat, Fedora, Debian, Ubuntu  (Canonical), OpenSUSE (Novell), Mandriva ve Mageia geliştiricileri aynı zamanda birlikte çalışmaya karar vermişler.

Ayrıntılı bilgi için: http://goo.gl/8wgLW

gelecekonline.com

Tilki

Birkaç yerde daha bu haberi gördüm. İngilizcem pek yeterli olmadığı için kaynak sayfadaki haberi tam anlayamadım. Hedeflenen şey, muhtelif dağıtımların ortak bir kaynaktaki paketleri kullanabilmesinin sağlanması mı yoksa bir web arayüzünde yazılımların sergilenmesi mi? Örneğin X yazılımın  deb ve rpm paketlerinin aynı sayfada yayınlanması mı?

furkankalkan

çok sevindim :) bence şimdiye kadar yapmaları gereken birşeydi bu. Keşke  bu projeye pardus da katılsaydı ...
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

XRumer

Tahminimce şöyle bir şey olacak:

App store gibi özelliklere sahip bir web sitesi olacak. Kişi siteye giriş yaptıktan sonra mağazadan ücretli veya ücretsiz bir yazılım seçecek. Kur butonuna bastığında hangi dağıtımı kullandığı sorulacak. Onu da seçtikten sonra ya paket inecek ya da dağıtımın deposundan kurulacak. Ya da otomatik olarak apt ekleyip kurulumu yapılacak.

Hangi dağıtımı kullandığımız en başta da sorulabilir ya da hiç sorulmaz, site kendisi algılayıp "kur" dediğimiz zaman yazılımı kurar.

furkankalkan

@Tilki yazıdan anladığıma göre .deb .rpm gibi farklı uzantılar yerine tek uzantı şeklinde olacakmış .
Lover

XRumer

Alıntı yapılan: dewilman - 02 Şubat 2011 - 15:53:45
@Tilki yazıdan anladığıma göre .deb .rpm gibi farklı uzantılar yerine tek uzantı şeklinde olacakmış .

Bu pek mantıklı değil çükü Ubuntu/Debian'ın paket yöneticisi farklı, Red Hat/Fedora/Mandriva'nın paket yöneticisi farklı. Uzantıları da bellidir.

furkankalkan

@xrumer biyerde hata yapıyorsam affola  yazının bi bölümünde böyle yazıyordu :
"Having a common installer and app" buna dayanarak vermiştim cevabımı hem siz daha bilirsiniz apt yazılımını portlayarak fedorada da kullanabiliriz öyle değil mi ?
Lover

eribol

Sanırım biraz kafa karışıyor bu noktada. Paketleme sistemleri olduğu gibi duruyor ama var olan ve geliştirilen bir kaç program herhangi bir paket yöneticisiyle uyumlu şekilde çalışabiliyor. Örneğin Ubuntu Software Center rpm ile uyumlu yapılabilir ve PackageKit yazılımı da yine diğer paket sistemleriyle çalışabilir(mesela arch üzerine kurup pkcon install paketadi ile pacman yerine kullanılabilir). İşte dağıtımlar ve paketleme sistemlerini tek bir sistem üzerinden kullanabileceğiniz zaman, hangi dağıtımın deposunda hangi yazılımlar var veya falanca paketteki sorunu hangi dağıtım nasıl çözmüş gibisinden bir çok sorunu bir yerde toplayıp gelişimi hızlandırmak, burada ki amaç. Bu amaca en uygun olarakta Ubuntu Yazılım Merkezi ve PackageKit(Kubuntu'nun paket yöneticisi(KpackageKit)) ön plana çıkıyor ve önde gelen dağıtımlarda bunun üzerinde çalışıyorlar.

Ama deb veya rpm paketleme sistemi yine de gelişim gösterecek. Ve evet pisi de bu işin içinde. http://www.packagekit.org/pk-users.html

Sherlock Holmes

Gnu/Linux uygulamaların tek bir adresten bulunabilecek olması armağan gibi bir gelişme,
fakat bir siteden herhangi bir şey indirirken benden root şifremi isteyecek ise, hmmmm..  :-\

solidsnake

Alıntı yapılan: dewilman - 02 Şubat 2011 - 15:53:45
zaten güzel olanıda bu olmazmıydı. Sığ bilgimle veriyorum tabi bu mesajı

XRumer

Apple, Mac Appstore'u açtı. Microsoft da Windows 8 için böyle bir işe giriyor. Android ve iPhone'da da zaten böyle bir şey var. Google da Chrome OS için yazılım mağazası açıyor.

Linux bu konuda geri kalmamalıydı. Elbette Ubuntu Yazılım Merkezi de az çok bu yapıda. Fakat genel olarak Linux'ta bu çok gerekliydi. Hem daha çok uygulamanın elimiz altında olması, hem farklı dağıtımları acaba aradığım yazılım var mıdır diye düşünerek korkmadan denememizi, hem de farklı dağıtımlar arasında paketler denendiği için daha kararlı paketler kullanabilmemizi sağlayacaktır.

Kısacası gerçekten de harika bir gelişme. Heyecanla bekliyorum.

hyperThread

Böyle bir oluşumun olması, özgür yazılım ve Linux dünyası için harika bir olay. Bundan daha önemlisi, farklı dağıtımların artık bir araya gelip çalışabileceklerini bu proje ile göstermiş(ecek) olmaları. Bu platform aktif olduğunda eminim ki yazılımlar, şimdikinden çok daha kararlı ve kaliteli olacaktır.

Gelsede kullansak, katkıda bulunsak :)

yakusha

benim anladığım, uygulama mağazası gibi değil de ortak bir paket sistemi gibi bir çalışma olduğu...

farklı dağıtımlar arasında farklı paketler yerine ortak bir paket sistemi çok daha yararlı olacaktır... yapılabilirlilik açısından kolay olmasına rağmen dağıtımlar arası rekabet bu işi baltalıyordu...

ubuntu kullananlar elbette avantajlı... 2 aydır kullanıyorum ve ubuntu için paketlenmemiş bir yazılım bulamadım :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

xhektor

Bu mağzanın açılacağı kesin bir tarih var mı acaba?

xrhymer

Herhâlde 2011 yılının en iyi projesi olacak. Bazı standartlar da oluşacaktır muhtemelen. Açıkçası PRM DEB PiSi gibi zilyon tane paket uzantısı(?) olması saçma bir durum. Aynı yazılım her dağıtım için tekrardan paketleniyor. Ne kadar büyük iş gücü kaybı. Geliştiriciler yazılım paketlemekten ziyade esas işleri olan dağıtımlara yönelirler. Açıkçası Pardus'un baya bir işine yarayacağını düşünüyorum.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

eribol

Gözden kaçıp duruyor. Paket sistemleri tek olacak diye bir yapılanma değil bu. Hem tek paket sistemi de olsa yine de her dağıtım kendine göre paketleri özelleştirecek.

XRumer

Alıntı yapılan: eribol - 05 Şubat 2011 - 00:31:56
Gözden kaçıp duruyor. Paket sistemleri tek olacak diye bir yapılanma değil bu. Hem tek paket sistemi de olsa yine de her dağıtım kendine göre paketleri özelleştirecek.

+1

xrhymer

Alıntı yapılan: eribol - 05 Şubat 2011 - 00:31:56
...her dağıtım kendine göre paketleri özelleştirecek.

Bu özelleştirmelerin olmaması için belli standartlar oluşturulması mümkün olabilir. Yoksa Ubuntu Software Center, RPM'yi desteklese ne olur desteklemese ne olur. Hem RPM paketi içinde ekstradan özelleştirmeler yapılması gerekmez mi? Hem büyük Linux dağıtımlarının paket konusunda sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum. Özellikle Ubuntu'da bu zamana kadar hiç bir yazılımın paketsiz olduğunu görmedim.

Tabi teknik konuları bilmeyen birisi olarak yorum yapıyorum bunları. Türkçe ayrıntılı bir haber olsa da bütün hatlarıyla bu projeyi öğrensek.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

XRumer

Özelleştirmelerin olmaması için dağıtımların paket yönetim sistemlerinin, sistem ayarlarının, yazılım ayarlarının aynı olması, aynı altyapıya sahip olması (kernelden bahsetmiyorum) dağıtımların aynı test süreçlerinden geçmesi, kısacası birebir aynı olmaları lazım ki o zaman da ortada farklı dağıtım falan kalmaz, tek bir Linux dağıtımı olur. Bu güzel olabilir ama bu mümkün değil, konu da o değil. Kısacası paketlerin dağıtımlara göre özelleştirilmemesi mümkün değil.

Uygulama mağazasında şöyle bir sistem olabilir: Herkes bir ücretsiz üyelik açar ve hesap ayarlarından dağıtımını, sürümünü seçebilir. Ya da uygulama mağazası otomatik tanır. Ondan sonra mağazadaki bir uygulamanın yanındaki kur butonuna bastığımız zaman kolayca kurulur. Eğer paralı yazılımsa da o an satın alınır.

xrhymer

@XRumer, sizin dediğiniz şekilde olursa bu projenin yapılmasına gerçekten gerek yok. Zaten her dağıtımın kendine ait paket yöneticisi var. Ubuntu Software Center'da ücretli ürünler de bulunuyor. Diğer dağıtımlarda aynısını kendi paket yöneticisi/yazılım merkezinde yapabilir.

Sizin verdiğiniz bağlantıda şöyle bir metini yakaladım: "Our first approach is to have an application center available for each distribution, based on the applications available in each of them," Untz was quoted as saying. A common app store would require a common packaging format, which would be a much bigger challenge than having a common way to describe existing packages. çıkarımlarımı burada ki yazılanlara göre yapıyorum. Gerçi daha önceden buna benzer çalışmalar olmuş. (AutoPackage ve Linstaller) Hatta Linstaller için çalışmalar şu anda da yürütülüyor. Başarısız kabul edilse de bu gibi girişimler yapılmış daha önceden. Büyük Linux dağıtımlarının birleşmesi başarı şansı projenin başarı şansını artıracaktır. Tabi ki kendi aralarında anlaşmazlık olmazsa.

Zaten sizde: "Paket yönetim sistemi, ..., aynı altyapıya sahip olması..." demişsiniz. Okuduğum kadarıyla onlarda böyle yapacaklar zaten. Benim anladığım şekilde olacaksa bu proje dağıtımlar arasında ki rekabet bir nebze de olsa azalacak. (Canonical'ın tekelleşmesi önünde ki bir engel :))

Linuxinsider sitesi de bazı olumsuzluklara dikkat çekmiş. Bakalım yaza kadar her şey belli olur.

Hımm. Bir de şöyle bir site mevcutmuş: http://portablelinuxapps.org/

barış

Bence kaynak kod halinde gelecek, tar.gz uzantılı olacak biz derleyeceğiz... Yani tek uygulama böyle olur kanımca. Ya da Bash tabanlı uygulamalar olur. Ya da kurulum betikleri bash tabanlı olur diye tahmin ediyorum.

eribol

Davulun sesi uzaktan ne hoş geliyor. Paket sistemini teke indirmek dağıtım sayısını da 3-5 e indirmek olur. Tekrar tekrar yazmak istemiyorum, gereksiz denilecekse önce bilgi sahibi olmak gerekir. Olmadı verilen bağlantılara gidip konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
http://blog.mageia.org/tr/?p=85

barış

En iyisi tar.gz olarak gelsin uygulamalar biz derleyelim. Sorun da çıkmaz...

xrhymer

@eribol, gereksiz kelimesini XRumer'ın düşündüğü model için söyledim. Teknik konuları bilmediğimden (davulun sesini uzaktan dinlediğimden) yazılarımı okuduğum kaynaklara göre yazıyorum. Ayrıca sizin verdiğiniz bağlantıda ki haberi daha önce okumuştum. (Türkçe çevirisi bir felaket.) Yüzeyselce açıklanmış ve ne olduğu ile ilgili ufak bir fikir verebiliyor. Oradan bir fikir edinip bilgi sahibi olamadım. :) Nihâyet projenin resmi sitesine de buldum. Şimdilik bir kaç hedef verilmiş. (bkz. Goals) Bir şema da verilmiş ama pek bir şey anlayamadım doğrusu.

Teknik olarak bilgim sıfır ve buna rağmen diretiyor gibi görünebilirim ama bu projenin doğmasının ardındaki kişilerden bir olan Vincen Untz'un söylediklerine göre yazıyorum. Belki de yazılanları yanlış anladım/yorumladım bilemiyorum.

krwlng

Belki bu şekilde linux dağıtımı fazlalığını bahane olarak gösterip yazılımlarının linux sürümünü çıkarmayan büyük yazılım şirketlerinin ürünleri de tek bir çatı altında bizlerle buluşur. Güvenilirliğini bu tip firmalara kanıtlamış bir yazılım birliği, lisanslı ve ücretli yazılımları linux dünyasına kazandırır. Bence güzel bir gelişme.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!