Lenovo s10-3c netbook ubuntu kurulumu

Başlatan fatih_90, 01 Şubat 2011 - 23:32:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatih_90

Arkadaşlar öncelikle Merhaba;
benim şöyle bir sıkıntım var. yeni aldığım netbook uma ubuntu netbook surumu kurmak istedim fakat usbden kurmak için boot ettırdıkten sonra klavye işlemez hale geliyor. kurulumu ayrı usb klavyeyle devam ettim acaba acılınca görürmü diye fakat görmedi. sadece netbook sürümü değil diğer bütün linux sürümlerini denedim bootan sonra klavye işlemiyor. şuan üzerinde gelen işletim sistemi yüklü ve hiç memnun değilim. sizde problem nedir? yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkürler. Saygılar.

guestwho

Ubuntu 'yu usb 'den başlattıktan sonra, "sanal klavye" uygulamasını açıp şu komutu uçbirimde yürüttüğünde aldığın çıktıyı buraya aktarabilir misin ? Bu esnada harici klavye takılı olmasın yalnız:

xinput list
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

fatih_90

Merhaba üstad. ekran klavyesi login ekranından sonra gittiği için usb klavye ile yazdım ve sonuçlar aşağıda.

ubuntu@ubuntu:~$ xinput list
⎡ Virtual core pointer                                      id=2    [master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer                      id=4    [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SynPS/2 Synaptics TouchPad                  id=15    [slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                                  id=3    [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard                    id=5    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                                          id=6    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                                 id=7    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                                          id=8    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Sleep Button                                           id=9    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Lenovo EasyCamera                              id=13    [slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard                id=14    [slave  keyboard (3)]
    ↳   USB Keyboard                                      id=10    [slave  keyboard (3)]
    ↳   USB Keyboard                                      id=11    [slave  keyboard (3)]

Teşekkürler.

guestwho

Şu komutun çıktısını da aktarabilir misin ?

xinput query-state "AT Translated Set 2 keyboard"
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

fatih_90

Tekrar Merhaba Üstad. ekran çıktısı aşağıdadır.

unable to find device AT translated set 2 keyboard.
tırnaksız ("") da denedım bır sonuc cıkmadı.

guestwho

O halde "AT Translated Set 2 keyboard" "xinput list" komutu çıktısında halen görünüyorsa, "id" sini öğrenip şu komutların çıktılarını aktarsana (sözgelimi "id" si yukarıdaki gibi "14" ise):

xinput list-props 14
xinput query-state 14

cebuntu

Merhaba
Bu günden itibaren bende de ayni problem mevcut ve araştırmaya devam ediyorum.
İlk kurulum esnasında 10.10 netbook problem yoktu, restart sonrası klavye tepki vermedi ve dolayısı ile başladık araştırmaya, forumun birinde grub açılışında "e" basın, quiet splash yazıyı içeren satır sonuna "noapic acpi=off" tırnaksız ekleyin, CTRL + X ile çıkın.
Ok bunu yaptığımda klavye normal çalışıyor, fakat bu sefer pil gücü uygulaması kayboluyor ve kapatmaya kalkınca sistem donup kalıyor ve güç tuşundan kapatmak zorunda kalınıyor.
Normal USB dönüştürücü kablo yardımı ile PS2 klavye bağlayınca çalışıyor................

devam edecek.........

kolay gelsin hepimize.......

cebuntu

OoooFF  OFF ne olanacak bu klavye sorunu, benim anlayamadığım S10 3 modelinden bir şikayet olmaması ama 3c de ep ey yazı buldum ama sorunu çözen bir yazıya halen raslayamadım.
Araştırmaya devam.......
Kolay gelsin

sema

Şurayı incelemiş miydin? Sondan üçüncü ileti, senin de bulduğun yöntemden bahsetmiş. Sondan 2.'si bununla birlikte çıkan sorundan, son ileti bu soruna da bir çözüm önermiş. Eğer işe yaramazsa şurada hata kaydı var, inceleyebilirsin.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/677633
susema