MİT ve Emniyet de millî yazılım Pardus'u kullanıyor

Başlatan Contempt, 20 Temmuz 2008 - 12:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

@vatansız, buradaki milli kelimesi; bir ırka aittir şeklinde kullanılmamıştır. Anayasamızda da belirtildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan binlerce yıldır bir çatı altında yaşayan insanları kapsamaktadır. Şunu da belirteyim ki Türk Milleti, bölücülük yapan, mikro milliyetçilik yapan, varlığını Türk devletine borçlu olduğu halde hıyanet içerisinde olan toplumlara vatansız, bayraksız ve onursuz yaşamayı taahhüt eder. 

matafleur

Alıntı Yap@vatansız, buradaki milli kelimesi; bir ırka aittir şeklinde kullanılmamıştır. Anayasamızda da belirtildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan binlerce yıldır bir çatı altında yaşayan insanları kapsamaktadır.

İyi de herhangi bir linux dağıtımı bir dine mensup insanlara,bir ırka mensup insanlara,bir vatana mensup insanlara ait olamaz ki.

Milli kelimesi ister sizin anladığınız anlamda ister de vatansız ın anladığı anlamda olsun.

Linux dağıtımları tüm insanlara aittir.Menşei dini dili kökeni ne olursa olsun.

Ha Ulusal dağıtıma eyvallah.Türk kökenli olduğunu belirtir(Yukarıda örnek verilmişti.Suse=Almanya gibi).Buna kimsenin bir lafı yok.Ama milli yazılım bildiğim kadarıyla Pardus ekibinin de kullandığı * bir şey değil.Dünyanın diğer kesimindeki insanları ötekileştrmek olur yoksa bu.Tek bir insanın bile bunu yapmaya hakkı yoktur.

egitimist

@matafleur, ben de senin gibi düşünüyorum. GNU/Linux hiç bir topluma mal edilemez. Evrenseldir. Pardus'u geliştiren ekibin çoğunlukla Türklerden oluşması bizler için yeterli olmalı. Yukarıdaki milli kavramı hakkındaki açıklamalarımı, başında milli sözcüğü olan kurumlarımıza, ürünlerimize art niyetli olarak yaklaşıldığını düşündüğüm için yaptım. Milli birlik ve bütünlüğümüz için, kutsal saydığımız değerlerimize sahip çıkmak için sağ duyulu davranmalıyız.

heartsmagic

Bakınız sevgili arkadaşlar hararet yapmayalım derken bunu kast etmişdim, siz üzerine üzerine gidiyorsunuz.

Şimdi, size gazete olarak haber çarpıtan tek Zaman mı? Lütfen bu konuyu öncelikle kapatalım yoksa farklı yerlere kayar konu. Kimlerin neleri çarpıttığını yazmaya kalkarsak bu forumun veri tabanı şişer kalır.

Ardından tekrar belirtiyorum, rahatsız olan varsa elbette hür iradesi ile kullanmaz, fakat o yorumu yapamaz.
Pardus Türk/Türkiye kökenli bir dağıtımdır. Projeyi başlatan (dağıtım) Türkiye hükümetine bağlı bir kurum, başındaki insan ve çalışanların bir çoğu Türkiye çatısı altında yaşıyor. Ne yani Uganda menşeli bir dağıtım mı denmesi gerekiyor? İsteyen istediği gibi dağıtım çıkartır ve bunu istediği yere dayandırır. Linux evrenseldir, kimseye mal edilemez ancak dağıtımlar birilerine mal edilebilir.

Neden şirketlere mal edilen dağıtımlarda sorun yaşamıyorsunuz? Yoksa yaşıyor musunuz? Eğer yaşıyorsanız hemen belirteyim ki ortada tartışılacak büyük bir konu var demektir. Defalarca söyledim, insanlar bunları yapmakta özgürdür. Ortaya Debian gibi bir proje de çıkar RHEL gibi de, buna karışamayız. Bu bağlamda Pardus'u da aynı gözle değerlendirmenizi rica ediyorum.

Lütfen daha fazla gerginliğe yol açacak ifadeler kullanmayın, yorumlar yapmayın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matafleur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2008 - 13:54:39
Bakınız sevgili arkadaşlar hararet yapmayalım derken bunu kast etmişdim, siz üzerine üzerine gidiyorsunuz.

Şimdi, size gazete olarak haber çarpıtan tek Zaman mı? Lütfen bu konuyu öncelikle kapatalım yoksa farklı yerlere kayar konu. Kimlerin neleri çarpıttığını yazmaya kalkarsak bu forumun veri tabanı şişer kalır.

bu yazı biraz da banaydı sanırım (:

Bu konuda tamamen haklısın.Tek çarpıtılmış haber yazan gazete Zaman değil elbette.Bu konuda kesinlikle hemfikiriz.

Ama aynı zamanda işin bir de şu yüzü var. =>

Alıntı yapılan: cerkez57 - 20 Temmuz 2008 - 19:07:55
Saygıdeğer @munirekinci , verilen haberde yanlışlıklar var, fakat reklamın iyisi kötüsü olmaz derler! Bence bu şekilde yazmak yerine, ZAMAN gazetesine bu haber ile ilgili bir mail atabilirsin * ya da atabiliriz!

Alıntı yapılan: Contempt - 20 Temmuz 2008 - 19:49:44
Zaman gazetesi ve samanyolu haber bu tür haberlere her zaman gereken hassayitei gösterdiğine hep rastlamısımdır.

Allahaşkına yukarıdaki iki alıntının Pardus un MIT ve emniyette kullanılmasıyla veya pardus la veya ubuntuyla veya linuxla veya unix le veya GNU ile ne alakası var?

Bahsedilen yayın organı sıradan bir yayın organı değil.Belirli bir gruba/tarikata yakınlığıyla tanınan bir yayın organı.

Bu ister istemez böyledir.Eğer tarafsız bir forumda insanlar (bilerek veya bilmeyerek)partizanlık yapmaya başlarlarsa ister istemez tepkiler de gelecektir tıpkı benim yazdıklarım gibi.

Söylediklerinde %100 haklısın.Haksız olduğun nokta ise frene biraz geç basmış olman (:

Herneyse.

Söylediğin gibi şu zaman mevzusunun daha fazla uzamayıp konunun MIT-Emniyet Pardus ve Linux üçgeninde kalması dileği ile.

Herneyse konuya dönecek olursak kanımca konuşulanlarla ilgili olarak okunması gereken 3 link:

http://www.arayan.com/da/gpl_tr.html

http://www.gnu.org/

http://stallman.org/

heartsmagic

Frene basmamın sebebi meselenin hararetlenmesi.
Alıntı yaptığın ilk mesajda bir sempatizanlık yok, sadece öneri var. İkincisinde olmuş olsa bile öyle göze batan bir unsur değil bu, sadece hassasiyetten bahsedilmiş. Sanırım o hassasiyet de bu şekilde Linux ile ilgili haber yapma durumu olabilir. Gazetelerin hali nedir ben bilemiyorum, görsel medyamız ne kadar bu işle ilgili pek haberdar değilim. Ancak o ikinci cümlenin üzerine söylediklerin pek nazik şeyler değildi.

Kişisel yorumumu hiç yapmamıştım ancak yapayım. Haberin kasıtlı olarak çarpıtıldığını ben pek düşünmüyorum, sadece bilgisiz muhabir veya yayıma hazırlayan şahsiyet görüyorum ben burada. Windows'a program deniyorsa ancak bunu anlarım. Bu nedenle yapılan itham ve ardından çıkabilecek yaygara için frene bastım. Umarım durumu anlatabilmişimdir.

Şimdi ricam, meselenin ilk konuşulduğu eksende devam etmesi. Aksi takdirde ortaya olumlu bir şeyler çıkartmamız güç olacak.

atomkarinca

@matafleur sonunda düşündüklerini açık ve düzgünce  belirtmişsin bunu yapabileceğini zaten biliyordum. Fakat bunu yapmadan önce yaptığın hakaretler..  yazık yazık , bir dönüp bak bakalım sana yakışdımı?

atomkarinca

Alıntı yapılan: tanzer - 21 Temmuz 2008 - 20:33:08
@matafleur sonunda düşündüklerini açık ve düzgünce  belirtmişsin bunu yapabileceğini zaten biliyordum. Fakat bunu yapmadan önce yaptığın hakaretler..  yazık yazık , bir dönüp bak bakalım sana yakışdımı?
@heartsmagic sen den ve forumdan özür diliyorum;  bu başlık altında artık başka mesaj atmıyacağım.

fcengiz

Alıntı YapBahsedilen yayın organı sıradan bir yayın organı değil.Belirli bir gruba/tarikata yakınlığıyla tanınan bir yayın organı.

@matafleur, pes yani işi nerelere götürdün!! Önce kafanın içindeki at gözlüğünü bir çıkar!!! Ne alakası var şimdi bunun!! Sıkıntının asıl sebebi belli oldu ! Linux ile alakası yok, siyasi ve sosyal düşünceler...

heartsmagic

Başlığın gidişatı hayra alamet olmadığından ne yazık ki kapatıyorum.

eren

Pardus'a özel tartışmalar fazla konu dışına çıkmaya başladı, bu sebeple Ubuntu Türkiye forumunda Pardus hakkında konuşulmasına yeniden yasak gelebilir. Forumun en hararetli bölümleri Pardus'un tartışıldığı bölümler haline geldi ve forum amacından sapmaya başladı. Bu tartışmaları Pardus Forumlarında yaparsanız daha doğru olur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.