Virtualbox Kernel driver not installed (rc=-1908)

Başlatan nebiaydogdu, 29 Ocak 2011 - 14:32:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nebiaydogdu

merhaba
Güncelleştime Yöneticisi kullanarak sistemi güncelledim sonrasında virtualboxda xp çalıştıırken
windows sanal makinesi için bir oturum açılamadı.
The virtual machine 'windows' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1.

hatası veriyor ayrıntısı ise

Sonuç Kodu:
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Bileşen:
Machine
Arayüz:
IMachine {662c175e-a69d-40b8-a77a-1d719d0ab062}

ayrı bir ekran daha açıyor
Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

'/etc/init.d/vboxdrv setup'

as root. Users of Ubuntu, Fedora or Mandriva should install the DKMS package first. This package keeps track of Linux kernel changes and recompiles the vboxdrv kernel module if necessary.

nebi@awd:~/www/cydia$ dpkg -l | grep virtualbox
ii  virtualbox-4.0                       4.0.0-69151~Ubuntu~maverick                       Oracle VM VirtualBox

bytan

Alıntı Yap'/etc/init.d/vboxdrv setup'

Sağ üst köşeye alıntı yaptığım kısmı yapıştırıp arattığında, karşına gelen başlıkları inceleme imkanın oldu mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

nebiaydogdu

Alıntı yapılan: bytan - 29 Ocak 2011 - 14:44:49
Alıntı Yap'/etc/init.d/vboxdrv setup'

Sağ üst köşeye alıntı yaptığım kısmı yapıştırıp arattığında, karşına gelen başlıkları inceleme imkanın oldu mu?
yanlış şeyi aramışım ve gereksiz bir sürü işlem yapmışım sayenizde doğru kelimeyi aradım ve çalıştı

sudo addgroup vboxusers
sudo adduser nebi vboxusers
sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
* Stopping VirtualBox kernel modules                                                                                                                          *  done.
* Uninstalling old VirtualBox DKMS kernel modules                                                                                                             *  done.
* Trying to register the VirtualBox kernel modules using DKMS                                                                                               
* Failed, trying without DKMS
* Recompiling VirtualBox kernel modules                                                                                                                       *  done.
* Starting VirtualBox kernel modules                                                                                                                          *  done.

çıktısını verdi ve çalıştı  Recompiling VirtualBox kernel modules  aşaması 15-20 sn kadar sürdü ilkönce takıldı zannttim hdd ışığı yoğun çalışınca işlemin deva ettiğini anladım benim gibi yanlış kelimelerle arama yapanlara faydalı olması dileğiyle...

birde bu dkms modüllerinin register edilemediğini görüyorum bir problem oluştururmu?

canferman

suvfy@suvfy-desktop:~$ /etc/init.d/vboxdrv setup
bash: /etc/init.d/vboxdrv: Böyle bir dosya ya da dizin yok
suvfy@suvfy-desktop:~$ sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
[sudo] password for suvfy:
sudo: /etc/init.d/vboxdrv: command not found
suvfy@suvfy-desktop:~$ ^C
suvfy@suvfy-desktop:~$

bende bu şekilde hata veriyor, sorunu çözmek için yüzlerce siteye girdim ama bir türlü başaramadım, yadım ederseniz sevinirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2011 - 05:15:37

birçok komut denedim çeşitli sitelerde tavsiye edilen ancak hiç biri ile sorunumu çözemedim maalesef. pek fazla da bilgim yok aslında bu konu hakkında ancak belki öğrenirim diye saatlerdir uğraşıyorum, ama hep eski sürümler için ve pardus için çözümler var, natty narwal (11.04) kullanıyorum.

furkankalkan

bu sorunla ilgili 100 lerce başlık var forumda biraz sağ üst teki arama kutusunu kullansanız diyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

canferman

bende bu konu hakkındaki tüm konulara neredeyse baktım ancak çözüm olmadığını söylüyorum. etrafta yazan komutların ne işe yaradığını bilmediğim için belki burada daha sağlıklı bir çözüm üretilebilir diye düşünmüştüm. hata etmişim demekki. teşekkür ederim.

furkankalkan

Evet sizin gibi birkaç bug bildirimi yapan olmuş fakat çözüm bulunamamış. Virtualboxu depodan mı kurdunuz ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Alıntı yapılan: canferman - 27 Haziran 2011 - 12:11:11
bende bu konu hakkındaki tüm konulara neredeyse baktım ancak çözüm olmadığını söylüyorum. etrafta yazan komutların ne işe yaradığını bilmediğim için belki burada daha sağlıklı bir çözüm üretilebilir diye düşünmüştüm. hata etmişim demekki. teşekkür ederim.

Ben de sorayım, depodan OSE sürümünü mü kurdun yoksa sitesinden kendi sürümünü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canferman

depodan kurdugumda da olmadı, siteden inidirip kurdugumda da olmadı, ayrıntılarına bakmadım fakat sanırım her iki türlü de aynı hatayı verdi. şu an en son kendi sitesinden indirdigim oracle vb manager kurulu.
bu arada usb tanıma olaylarını falan hallettim, mausu usb aygıt olarak görüyor ve ekleyebiliyorum. ancak tabi sanal sistem açılmadığı için deneyemedim.

belki gereksiz ancak yinede ilgilenirseniz eğer en baştan anlatayım ben hangi adımları izledigimi;
önce virtualbox'ı bi linkten buldugum kurlum yöntemi ile uçbirimden indirip kurdum, daha sonra sanal makine yapmayı becerdim ancak usb ile ilgili hata veriyordu. sanal makineyi başlatıp xp cdsi ile çalıştırdım kurulum sırsında windows dosyaları kopyalarken cdnin bozuk oldugu ortaya çıktı zira bazı dosyaları kopyalamadı. gece çok geç oldugu için yarın tekrar uğraşırım diye güvenli bi şekilde kurulumu iptal ederek bilgisayarı kapattım. ertesi gün yeni bir xp cd bulup tekrar sanal makineyi çalıştırdım bu sefer harddisk hatası verdi sessiz harflerden oluşan nsdlrk gibi bir hata verdi, bu sorun ile ilgili araştırma yaptım bi iki çözüm buldum ama daha sonra boot yapmadı sanal makine, ctrl+alt+del ile sanal makineye müdahale dahi edemedim. sonra ben en iyisi en baştan herşeyi bi daha yapayım dedim, vb'yi sildim bu sefer yazılım merkezinden indirerek tekrar kurdum tekrar sanal makine oluşturdum, arayüzlerin farklı oldugunu öğrendim ve usb desteğinin harici oldugunu öğrendim, yinede sanal makineyi başlattım ancak cd2den önyükleme yapmadı, yine boot failure tarzı bi hata verdi ve sadece sanal makineyi kapatabileceğim başka hiç bir türlü müdahale edemeyeceğim bi konumda siyah ekran bekledi. bu gelişmelerden sonra ben virtualbox'ı iyice öğrenmeye ezmederek bir çok yazı okudum kendi sitesinde her linki araştırdım ingilizcemin yettiği kadarıyla. sonra yine kendi sitesinden indirdigim deb paketini kurarak yeniden virtual box ı kurdum, usb entegrasyonunu yaparken  bilgisayar açılışında s'ye yada m'ye basın komutu geldi (usb mount hatasından dolayı), bu sırada sagolsun bi arakadaşım ben ara verdigimde bilgisayarı açıp, hiç ubuntu kullanmamış biri olarak, m'ye basmış ve manuel hata çözümlemeye ulaşmış,  tabi bilgisi olmadığındanda geri kapatmış. bunun üzerine ben eve geldigimde bilgisayarı açılmıyor halde buldum. bu arada ben 10.10 kullanıyordum, bilgisayar açılmadığı için belki yükseltince hallolur mantıgı ile 11.04'e yükselttim neyseki hallettim, usb mount olayını çözdüm ancak virtual box problemimde tıkandım. bu noktada da tabiki foruma sormaktan başka çaremin kalmadığını düşünerek ilgilenenleri rahatsız ettim.
durum böyle böyle.
teşekkürler.

Mx0Ub

bende dun depo dan kurdum
senle aynı sorun yasadım
vboxdrv yüklememekte ısrar etti
bende sitesinden yükledim suan sorun yok
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

heartsmagic

@canferman, aslında biraz kafam karıştı. VB'deki USB olayı ile konak sistemin alakası nasıl olur?

Neyse, tavsiyem aslında şu olacak. Sistemde VB adına ne varsa kaldır. VB'ye ait ev dizini altındaki gizli dizini de sil, ctrl+h ile görebilirsin. Ardından VB'nin sitesinden Ubuntu depolarını bul (Debian diye geçer) ve sisteme ekle. Hatta buraya da geçeyim nasıl olacağını:

gksudo gedit /etc/apt/sources.list
ile dosyayı aç ve en alta şu satırı ekle:
Alıntı Yapdeb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian natty contrib
Ardından şu komutları uygula:
wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-4.0

Son sürüm VB sisteme kurulmuş olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canferman

sanalXP sanal makinesi için bir oturum açılamadı.
The virtual machine 'sanalXP' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1.

Sonuç Kodu:
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Bileşen:
Machine
Arayüz:
IMachine {662c175e-a69d-40b8-a77a-1d719d0ab062}

ve

Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

'/etc/init.d/vboxdrv setup'

as root. Users of Ubuntu, Fedora or Mandriva should install the DKMS package first. This package keeps track of Linux kernel changes and recompiles the vboxdrv kernel module if necessary.

şeklinde hata verdi yine. dediklerinizi yaptım, home dizini altındaki noktaları dosyaları da sildim. yeniden sanal aygıt oluşturdugumda yine bu hatayı verdi maalesed

bytan

Peki şu anki durumda komutları yürütebiliyor musun? Çıktıları ne oluyor?

sudo addgroup vboxusers
sudo adduser KULLANICIADIN vboxusers
sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

canferman

Alıntı Yapsuvfy@suvfy-desktop:~$ sudo addgroup vboxusers
[sudo] password for suvfy:
addgroup: "vboxusers" grubu zaten mevcut.

suvfy@suvfy-desktop:~$ sudo adduser suvfy vboxusers
"suvfy" kullanıcısı zaten "vboxusers" grubuna üye.

suvfy@suvfy-desktop:~$ sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
sudo: /etc/init.d/vboxdrv: command not found

çıktılar bunlar. 

bytan

Her iki pakedi de eğer kurulu değillerse kur. Daha sonra purge ile vb'yi kaldırıp tekrar kur:

sudo apt-get install virtualbox-ose-dkms  linux-headers-virtual

PF @ ST

canferman

teşekkür ederim, dediklerinizi yaptım ve sanal makinem çalışır durumda şu an. ancak maus'u ubuntuda şu an kullanamıyorum, bu konuyu da bir araştırayım olmazsa tekrardan yardımlarınızı isterim. teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2011 - 17:01:40

XP kurmaya başlamıştım, kurulum sırasında sanal makine içinde bir adet maus çıkıoyor ama ubuntu içinde mausum aktif değil. xp kurulumu bitsin tekrar deneme yapıp çözüm arayacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2011 - 23:40:44

forumu ve google'ı biraz dolaştım ancak mause olayını da haledemedim maalesef.

ilk önceleri mause sadece sanal windows içinde çalışır durumdaydı, sağ ctrl'ye bassam da, ubuntu içinde mause'u kullanamıyordum. sabit bir yerde kalmış durumda hareketsz kalıyordu mause.
Daha sonra ekran kartı driver'ını kurmak için usr share virtualbox içindeki iso dosyasını sanal windows içinde çalıştırarak işlemleri yaptım ancak bu aşamadan sonra sanal windows içindeki maus imleci görünmez oldu. sağ klikleyince çalışıyor ancak imleç görünmüyor.

Kısaca şu anda, hem sanal windows çalışırken ubuntu içinde mause kullanamıyorum, hemde sanal windows içinde mause imleci görünmez durumda.

bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Temmuz 2011 - 00:58:44

tüm problemlerimi çözdüm. teşekkür ederim tekrardan

mertemredd

Alıntı yapılan: bytan - 30 Haziran 2011 - 12:50:13
Her iki pakedi de eğer kurulu değillerse kur. Daha sonra purge ile vb'yi kaldırıp tekrar kur:

Aynı hatayı bende almaktaydım, bu cevap sorunumu çözdü, Teşekkürler  :)

Cumhurs

Şahsen bende bu en son komutu kullandığımda:

Aldığım yanıt şu şekilde oldu ve sorun devam etmekte:
cumhur@ubuntu:~$ sudo apt-get install virtualbox-ose-dkms  linux-headers-virtualPaket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
linux-headers-virtual zaten en yeni sürümde.
virtualbox-ose-dkms zaten en yeni sürümde.
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  python-oauth2 libvncserver0
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
N: Ignoring file 'screenlets-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'malteworld-compiz-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
cumhur@ubuntu:~$

ÇÖZÜLDÜ:
root@ubuntu:/home/cumhur# sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
* Stopping VirtualBox kernel modules                                    [ OK ]
* Uninstalling old VirtualBox DKMS kernel modules                       [ OK ]
* Trying to register the VirtualBox kernel modules using DKMS           [ OK ]
* Starting VirtualBox kernel modules                                    [ OK ]
root@ubuntu:/home/cumhur#

memocell

kurarken arkadaşlar banada böyle bir sorun olmustu en temizi böyle olur arakdaslar çözmüş sanırım

1.) yum install wget

2.) su -

3.)wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/fedora/virtualbox.repo

4.) yum update

5.) rpm -qa kernel |sort |tail -n 1

6.) uname -r

7.) reboot

8.) yum install binutils gcc make patch libgomp glibc-headers glibc-devel kernel-headers kernel-devel dkms

9.) yum install binutils gcc make patch libgomp glibc-headers glibc-devel kernel-headers kernel-PAE-devel dkms

10.) yum install VirtualBox-4.1

11.) service vboxdrv setup

12.) usermod -a -G vboxusers user_name

13.) VirtualBox

bytan

Hangi sistemde oluyor bu ya da yum tercih edilmesinin özel nedeni nedir?

PF @ ST