Yeni bir Ubuntu Temelli Yerli Linux Dağıtımı "LinuxABP"

Başlatan egitimist, 29 Ocak 2011 - 00:47:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

Arkadaşlar merhaba. Yeni bir dağıtımla karşılaştım. USB bellekten boot ederek çalışıyor. Hem de yerli malı sayılır. Linux Adli Bilişim Projesi kısa adı "linuxabp" hemen belleğime kurdum. Bu mesajı linux abpden yazıyorum. Ubuntu 10.10 sürümünün özelleştrilmiş hali. Artık ubuntu'yu cebimde taşıyacağım. Dağıtımın içinde pek çok güvenlik yazılımı mevcut. Ayrıntılı bilgiyi: http://www.linuxabp.tk/ adresinden alabilirsiniz. Kısa bir alıntı yapacak olursak;

Alıntı YapLinuxABP V1.0 Usb bellekten çalışacak şekilde hazırlanmıştır. Bunun için en az 4GB kapasiteli (ya da en az 4GB boş alanı olan) bir usb belleğe ihtiyaç vardır. USB Belleğin d0sya sistemi FAT32 olmalıdır!

Kurulum İçin Gerekli Olanlar;
1-LinuxABPV1.0(USB).rar —> İndirmek İçin Tıklayınız
2-linuxabpusbbootable.zip —> İndirmek İçin Tıklayınız

Kurulum;

1-Öncelikle USB Belleği bootable yapabilmek için "linuxabpusbbootable.zip"  içinden çıkan "usbbootable.bat" dosyasını çalışıtırmalıyız (Lütfen Direktifleri Dikkatli Okuyunuz ) ve usb belleği bootable hale getiriniz.

2-"LinuxABPV1.0(USB).rar" dosyasının içindeki bütün dosya ve dizinleri usb belleğe kopyalayınız. (Bütün Dosyaları USB Belleğin İçindeki Başka Bir Alt Dizine Değil En Üst Dizine Kopyalmalısınız Ör: H:\ gibi)

3-Bilgisayarınızı USB Bellekten Boot Edebilirsiniz...

Sistemi güncelledim. Bir kaç özelleştirme yaptım. Performansından memnun kaldım. Aynı donanım üstünde sabitdiskten ve usb bellekten okuma-yazma hızında bir fark hissetmedim. 3G bağlantıyı beceremesem de avea-turkcell ve vodafone ayarları varsayılan olarak sistemem eklenmiş. Tek yapmanız gereken operatör seçmek. Wireless taraması otomatik olarak yapılmıyor. ssid'i manuel yazmanız gerekiyor.  Kullandıkça tecrübelerimi paylaşırım. Denemenizi öneririm. Ne de olsa "Yerli malı, yurdun malı herkes bunu kullanmalı."

Zorba58

Güzel haber. Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Ama neden Adli Bilişim Projesi ismini seçmişler ki?
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

sem

Yapılanma/Oluşum/Proje ilginçmiş... İlk defa duydum Adli Bilişim Projesini...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

egitimist

Sanırım geliştirici ekip emniyet teşkilatından. Delillerin sıcağı sıcağına saklanması amacıyla kullanılacğını tahmin ediyorum. Örneğin bir suç mahaline baskın yapıldığında sabit diskin imajını almak, ram içindeki bilgiyi ve silinen verileri, ağ aktivitelerini kopyalamak- geri getirmek için kullanılacaktır.

Zorba58

Alıntı yapılan: egitimist - 29 Ocak 2011 - 01:13:48
Sanırım geliştirici ekip emniyet teşkilatından. Delillerin sıcağı sıcağına saklanması amacıyla kullanılacğını tahmin ediyorum. Örneğin bir suç mahaline baskın yapıldığında sabit diskin imajını almak, ram içindeki bilgiyi ve silinen verileri, ağ aktivitelerini kopyalamak- geri getirmek için kullanılacaktır.
Şimdi anladım  :)
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

plusnettr

Güzel bir proje deneyelim bakalım.

Ayrıca geliştiren ekip emniyet teşkilatından olsaydı sizce 3. kişiler ile paylaşırlarmıydı. Mantıklı düşünmek gerekirse farklı bir isim imajı ile dikkat çekilmek istenmiş. En azından teşkilat tarafından geliştirilmiş olsaydı .tk değil pol.tr gibi uzantıya sahip olurdu. Yine emniyetin kullandığı üst düzey dağıtımlar varki bunlar Internet üzerinden değil emniyetin kendi Intranet ağı üzerinden paylaşılmaktadır. Ben sadece Ubuntu Satanic nasıl farklı ismi ile dikkatleri üzerine topladıysa bu projeninde aynı mantığı izlediğini düşünüyorum.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

GNUbuntu

Alıntı yapılan: egitimist - 29 Ocak 2011 - 01:13:48

Haklısın. Bağlantıda en altta verilen web adreslerine dikkat.
http://www.linuxabp.tk/hakkinda/
Proje sahibi akademisyen bir polis komiseri.
http://www.akarslan.net/
Bize de bu çalışmaları tebrik ve teşekkür etmek düşer.
Önce Saygı...

Cii

Tahmin edeceğiniz üzere teknoloji ilerledikçe suçlarda teknolojinin kullanımıda oldukça ilerledi.

Ceza Muhakemesi Usul kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nun bu konuda kanunlar çıkartılarak kadük kalmamaları sağlandı.

Bir örnek verecek olursak kolluk kuvvetleri bir suçluyu göz altına alırken evde bulunan CD, DVD, Hard disk, Bilgisayar tarzı dijital ortamların imajlarını almak ve asıllarını o kişiye bırakarak alınmış olan tam imajlar üzerinde inceleme yapmak zorundalar.

Son yıllarda görülmekte olan ve içerisinde dijital unsur barındıran davaların çoğunda sanıklar ve sanık müdafiileri kendilerine ait olan dijital ortamlara suç unsuru olan şeylerin sonradan eklendiğini iddia edebilmekte ve masumiyet karinesini öne sürebilmekteler.

Dolayısı ile adli forensics ülkemizde son zamanlarda oldukça ama oldukça ön planda aslında.. Windows tabanlı çalışan FTK, EnCase gibi küresel anlamda bu işin uzmanı ve otoritesi kabul edilen programlar mevcut ve bu alanda Linux'unda bir marka olabilmesi gerekir kanaatindeyim.

Bu açıdan bakıldığında LinuxABP'yi gecikmiş bir adım olarak görmekteyim ancak kesinlikle gereksiz olmadığı düşüncesindeyim..