[Çözüldü]Kablolu, kablosuz nete giremiyorum...

Başlatan noktakom, 25 Ocak 2011 - 19:18:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Ubuntudaki stabilite problemlerim yüzünden bir de debian kurup deneyeyim dedim ( 507 lenny  64 bit dvd )... Kurulumda dhcp otomatik yapılandırmayı yapamadı ve benden ağ adresi vs. elle girmemi istedi... İstenenleri bildiğim kadarıyla doldurdum. Ben mi yalnış girdim yoksa başka bir problem mi oluştu bilemiyorum ama  şu an hiçbir şekilde internet bağlantımı oluşturamıyorum.. Ağ bağlantı simgesine tıklağımda hiçbir bağlantı bulamıyor. Konuyu çok araştırdım, kurcaladım ama sonuç elde edemedim. net olmadığı için wicd gibi paketleri de kurup deneyemiyorum. Özetle buradan yardım almak dışında çarem kalmadı :) ilgilenirseniz sevinirim ..

dizüstü ağ adaptörü atheros AR928X ..

sema

Ağ yapılandırmasını es geçmek daha mantıklı geliyor bana, kurulumdan sonra yapılmasında sorun olmuyor zaten. Şöyle dener misin;

sudo pppoeconf
susema

noktakom

Komut ubuntu'da çalıştı, ama debian'da çalışmadı. "command not found" diyor.

sema

Ubuntu için verdim zaten. Debian'ı bilmiyorum, kullanmak kısmet olmadı henüz, maalesef.
susema

noktakom

Komutu deb paketi olarak buldum fakat yüklemek istediğimde arşiv türü desteklenmiyor diye uyarı veriyor...

sema

.deb paketi olduğuna emin misin? Belki yine başka bir dosyanın (sıkıştırılmış) içindedir .deb paketi  ::) Değilse paketi dpkg ile kurmayı deneyebilirsin (forumda var).
susema

noktakom

Az önce aynı paketi dvd'den yükledim fakat eth0 diye tek bir donanım buldu.. Doğru anladıysam, wireless çalışmıyor... sürücüsü yüklenmemiş olmalı...

Bu durumda ne yapabiliriz ?

sema

Konuyu da zaten Debian bölümüne açmışsın. Yanlış anlamışım ben, doğru anlasam hiç bulaşmazdım sanırım. Debian için o söylediğim paketi önce yüklemek gerekiyormuş, senin .deb paketini buldum dediğin benim söylediğim paket miydi (pppoeconf)? Önce bunu yükleyip sonra yukarıda verdiğim komutu girerek kablosuzu yeniden yapılandırmamız gerekiyor-du sanırsam, şu konuya göz atabilirsen iyi olur ayrıca;

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=30&t=58375#p337417

Kablolu ile bağlanman mümkünse iyi olurdu, paketi yüklemek için.
susema

noktakom

Yeni bir kurulum yaptım, kablolu bağlantı kullanarak. Şu an sadece kablosuz ayarlarını yapmam gerekiyor.. wicd kurmaya çalışıyorum fakat network manager bazı bilenşeleri bulamadı deyip kurulum yarıda kesiliyor... Kullandığım kablosuz internet ağını nasıl ayarlayabilirim ? Bilginiz varsa anlatabilir misiniz ?

heartsmagic

Ağ yöneticisi ile nasıl bir sorun yaşıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Şunu dene bir, kablolu bağlantın var nasıl olsa, sonra da yüklü gelen network manager'ı kontrol edersin ya da Wicd'i yeniden kurmaya çalış;

aptitude install wireless-tools

Ek: Bir cevap daha.
susema

noktakom

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2011 - 00:31:14
Ağ yöneticisi ile nasıl bir sorun yaşıyorsun?

network-manager diye bir paket kurulu geliyor fakat kabloyu takana kadar hiçbir şey göstermiyor. ne zaman kablolu ağı bağlıyorum o zaman 802.11x diye bir seçenek daha çıkıyor yalnız hiçbir ağ bulup göstermiyor. yine de oradan bağlanmak istediğimde 8-10 tane parametre isteyen bir pencere açılıyor. bunlardan 2 si isim 2 si parola diğerlerini hiç anlamadım zaten... o bölümlere kablosuz ağ adını ve şifresini denediğimde bağlantı kurulmuyor..

wicd'e gelince o da hiçbir ağ bulamıyor. Halbuki wicd'i ubuntu denedim kablosuz yayın yapan her ağı gösteriyor...

wiki sayfasında ar928x için kurulum anlatmış fakat orada da kernel güncellemesinden sonraki komutta "fatal:ath9h modülü bulunamadı " gibi bir hata alıyorum...

Sürücü problemi olabilir mi acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2011 - 00:59:33

Alıntı yapılan: sema - 27 Ocak 2011 - 00:33:43
Şunu dene bir, kablolu bağlantın var nasıl olsa, sonra da yüklü gelen network manager'ı kontrol edersin ya da Wicd'i yeniden kurmaya çalış;

aptitude install wireless-tools

Ek: Bir cevap daha.

Vallahi onu da denemiştim ama etki etmemişti :(

BEndeki de şans yani her dağıtımda farklı bir donanım sorun çıkartıyor ...

heartsmagic

Dabian bu konuda Ubuntu'dan birazcık daha fazla emek ister.

lspci
lsusb
ifconfig
iwconfig
çıktılarıyla genel durumu bir görmek gerekiyor.

noktakom

lspci
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. Device 002a (rev 01)

lsusb
Bus 001 Device 002: ID 192f:0416 Avago Technologies, Pte.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0b05:1751 ASUSTek Computer, Inc. BT-253 Bluetooth Adapter
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 005: ID 0bda:0116 Realtek Semiconductor Corp. Mass Storage Device
Bus 002 Device 004: ID 064e:a111 Suyin Corp.
Bus 002 Device 003: ID 0930:6545 Toshiba Corp. Kingston DataTraveler 2.0 Stick (4GB) / PNY Attache 4GB Stick
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:23:54:42:b2:29 
          inet addr:192.168.2.2  Bcast:192.168.2.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::223:54ff:fe42:b229/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:521 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:645 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:274723 (268.2 KiB)  TX bytes:107802 (105.2 KiB)
          Interrupt:19 Base address:0xdead

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:71 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:71 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:23299 (22.7 KiB)  TX bytes:23299 (22.7 KiB)

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bgn  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=0 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:on

Son çıktıdaki wlan0 bölümü yeni gelmiş, yaptığım  birşeyden kaynaklanmış olsa gerek.

heartsmagic

noktakom

Sorunu kernel güncellemesi ile çözdüm, yardımlarınız için teşekkürler.

bytan

İnternete girip kernel güncellemesini nasıl aldın? Başlığı da etiketlersen kapatabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

noktakom

Alıntı yapılan: bytan - 27 Ocak 2011 - 14:52:20
İnternete girip kernel güncellemesini nasıl aldın? Başlığı da etiketlersen kapatabiliriz.

Yazmıştım "Yeni bir kurulum yaptım, kablolu bağlantı kullanarak. Şu an sadece kablosuz ayarlarını yapmam gerekiyor.. " diye...

Benzer bir sorun yaşayan olursa linke göz atsın...
http://wiki.debian.org/WiFi