Ubuntu için VHD Boot Yazılımı

Başlatan h_gokbay, 24 Ocak 2011 - 12:39:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

h_gokbay

VHD boot: Windows 7 ile gelen güzel özelliklerden biri de sanal disklerinizi boot yükleyebilme yeteneğidir. Internet ortamında özellikle yabancı kaynaklarda bu konu ile ilgili birçok yazı görmüşsünüzdür. Detaylı bir şekilde incelediğimde sunulan bilgilerin özellikle sistem tarafinda çok da uzman olmayan arkadaşlar için biraz karışık olduğunu gördüm. Yazılım geliştiriciler, uygulama test eden arkadaşlar vs. herkesin kullanabileceği bu özelliği aşağıda çok kısa ve en hatasız çalışabilecek şekilde özetliyorum. Sizlerden gelen geri bildirimlere göre de bilgileri yeniden düzenleyebiliriz. Ben yaptığım denemelere göre çalışması en garanti adımları aşağıda sıralayacağım.
KATNAK : http://gunluk.tayfunakcay.com/Windows-7-ile-VHD-Boot.aspx

Benim şu an ubuntum var. Bırakmak da istemiyorum ama vindows7 & server2008rc2 kullanmam lazım. Bunları virtualbox ile yapınca makine çok kasıyor.
partition Bölümayırıp kurmak istemiyorum. Böyle bir özellik var mı acaba linux altında?

Düzenleme Notu: Lütfen yazım ve başlık kurallarına uyunuz.

reis33

h_gokbay

Tam olarak benim istediğim bu mu anlayamadım.

Ama benim istediğim şöyle bişi...
-->
Bilgisayara ikinci işletim sistemi kurmak için bir partition bölüm ayırmak lazım ya ikinci partititon bölüm yerine vhd "sanal *bilgisayar harddiski" ne kuracak.  bu sayede hem sanal bir bilgsayar olacak hemde *bilgisayarın tüm gücünden yararlanabilecek. *Bilgisayarın gerçek donanımına sahip olacak..

reis33

Alıntı Yap...hemde pc nin tüm gücünden yararlanabilecek...
Hiçbir zaman sanal uygulama bu söylediğiniz şekilde gerçeğinin yerini alamaz.
O halde kendisini yüklemeniz gerek

2-3 GB RAM buluna bir makinada:
512 MB RAM ayırarak XP,
1 GB RAM ayırarak Windows 7
sistemlerini rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Dediğim gibi yine de gerçeğinin yerini alamaz.

h_gokbay

Windows 7 ve server 2008rc2 de var
KAYNAK : http://gunluk.tayfunakcay.com/Windows-7-ile-VHD-Boot.aspx
Sen vhd dosyasını oluşturuyorsun. cd takıp *bilgisayar boot ettrince yüklenince bi bir kaç işlem yapıyorsun ve o sanal hdd sanki pcnin bilgisayarın kendi hdd'siymiş gibi çalışıyor.

Bu olayın benzeri linux da var mı ya da aynı işlemi yapacak var mı diye merak ettim.

Örneğin: jolicloud diye bir sistem var. İster partitiona dahili bellek bölümlerine isterseniz tek bir dosya olarak kuruyor.

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz.

emrehit

Alıntı yapılan: h_gokbay - 24 Ocak 2011 - 15:33:55
sen vhd dosyasını oluşturuyorsun. cd takıp pc boot ettrince bi kaç işlem yapıyorsun ve o sanal hdd sanki pcnin kendi hdd siymiş gibi çalışıyor..

Benimde merak ettiğim bir konu. Böyle birşey linux te mümkün mü acaba? bi bilgisi olan var mı?

laser1999

@decent ben de aynı şeyin paşindeyim ama sadece grub.cfg dosyasına disk menüsü gerek.
windows'ta vmlite adlı yazılım ile grub arayüzüne ekleyerek yapılıyordu sanırım.
Ekleme : grub.cfg dosyasına
insmod vhd
   vhd vhd0 (hd0,1)/ubuntu-910/ubuntu-910-desktop-i386.vhd --partitions
   linux (vhd0,1)/boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=/dev/sda1 vloop=/ubuntu-910/ubuntu-910-desktop-i386.vhd quiet splash
   initrd (vhd0,1)/boot/initrd.img-2.6.31-14-generic-vboot
}

ama nereyi değiştireceğimi bir bilsem...

if

initrd (vhd0,1)/boot/initrd.img-2.6.31-14-generic-vboot satırını initrd /boot/initrd.img-2.6.31-14-generic-vboot yapıp deneyin.

gecegezen

Doğru anlaydıysam yapılmak istenen şey ubuntudaki ext4 üzerinde bir windos.vhd dosyası oluşturup bunu harddisk olarak kullanarak windows server çalıştırmak. Bunu için biraz bakındım internetten yapılabilir gibi geldi bana.
Ama en zor önemli ve zor tarafı bence windows'un ext'ğı tanımadığı için vhd dosyasını windows kurulumu ile oluşturamayacağız. Bunu için aklıma virtualbox ile önce bir windows kurmak sonra ise virtualbox ile oluşturulmuş vhd dosyasını grub kullanarak boot etmek kalıyor.
Alıntı yapılan: laser1999 - 31 Mayıs 2012 - 18:32:24
@decent ben de aynı şeyin paşindeyim ama sadece grub.cfg dosyasına disk menüsü gerek.
windows'ta vmlite adlı yazılım ile grub arayüzüne ekleyerek yapılıyordu sanırım.
        insmod vhd
      linux (vhd0,1)/boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=/dev/sda1 vloop=/ubuntu-910/ubuntu-910-desktop-i386.vhd quiet splash
}

ama bu satırlar bir linux'su hatta ubuntuyu boot etmek için. Size lazım olan bence daha çok şu şekilde olmalı.

insmod vhd
       vhd vhd0 (hd0,1)/nerede/bu/windows.vhd --partitions
       chainloader +1

Tabi doğru anlaydıysam
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

krwlng

Konu hakkında çok bilgim yok ama tam bir çözüm sağlanırsa, benim de işime yarar gibi görünüyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

gecegezen

Çok fazla bir şey bulamadım ama www.vmlite.com isimli bir program varmıs ve bu programların geliştiren kişiler vloader diye bir şey yapmışlar bu ise grub2 üzerine inşa edilmiş ve anladığım kadarı ile ücretsiz dağılıyor. grub2 için vhd modulu gibi bir şeyler yazmışlar ama ben derleyip çalıştıramadım. Burada ki vhd komutları o modulleri yükleyince çalışır diye düşünüyorum 

laser1999

Alıntı yapılan: gecegezen - 02 Haziran 2012 - 02:52:23
Çok fazla bir şey bulamadım ama www.vmlite.com isimli bir program varmıs ve bu programların geliştiren kişiler vloader diye bir şey yapmışlar bu ise grub2 üzerine inşa edilmiş ve anladığım kadarı ile ücretsiz dağılıyor. grub2 için vhd modulu gibi bir şeyler yazmışlar ama ben derleyip çalıştıramadım. Burada ki vhd komutları o modulleri yükleyince çalışır diye düşünüyorum
İşte o windows'a grub2 mimarisini yüklemek için.Yukarıda bahsettiğim
insmod vhd
}

bunun disk yolunu değiştirip windows içindeki grub.cfg dosyasına ekleniyor.

gecegezen

insmod vhd
}

Kusura bakmayın onu kaçırmısım.
tahminimce değistirmeniz gereken yerler.

"vhd vhd0 (hdX,Y)/Nerede/bu/vhd/diski.vhd --partitions"  satırı
X değeri harddisk bağlantılı olduğu kısım ve "0" sıfırdan başlar.Tahminimce burası 0 kalıcaktır. Ama yinede "fdisk -l" komutu ile kontrol edin /dev/sda yazıyorsa a -> 0, b -> 1, c ->2, diye gidiyor.
Y değeri harddiskin kaçıncı bölümü olduğuna göre değisiyor ve 1'den başlıyor. yine "fdisk -l" ile görebilirsiniz 1- için 1.

Anladığım kadarı ile vhd vdh0 ile sanal diski gruba tanımlıyor ve sonrası grubun normal yuklemesi gibi duruyor sadece
"linux (vhd0,1)/boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic"
satırında sanal disk olduğu için (vhd0,1) kullanmıs burasıda aynı sekilde düşünüyoruz ama bu sefer yukarıda vhd0 tanımladığımız için vhd0 aynı kalmalı sanal disk içinedeli linux kurulu olduğu part yazılmalı buraya, tahmin yürütmek gerekirse windows için "chainloader +1" yazmak yeterli olabilir benim deneme şansım olmadığı için test edemedim.

laser1999

Bugün yada Yarın sanal makine açıp elimdeki mac sanal diskini eklemeyi deneyiceğim.

laser1999

mac çalışmadı ama benim gibi wubi ile kurduysan sanal disk ayarleyım easyBCD ile VHD dosyalarını ekleyip kullanabiliyorsun.