Yazılarda hata var / eklenmesini istediğim şeyler var.

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 04:12:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Eğer bu bölümdeki yazılardan birinde hata varsa, örneğin menüdeki bir programın yeri veya ismi yanlış, verilen komutlardan biri yanlış ise burada bildirin.

Eklenmesini istediğiniz konu(lar) varsa bunları da bildirebilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Öncelikle bir kez daha büyük teşekkürler. Böyle güzel başlıkları oturup hazırladığın için Allah razı olsun, hepsi de çok gerekliydi.

Gözden kaçırmış olabilirim ama aralarında sık gelen bir soru olan "Çöp kutusunu temizleyemiyorum" problemi yok gibi görünüyor. Hani içinde root'a ait dosya olduğu zaman kullanıcı silemiyor, konsoldan elle müdahale etmek gerekiyordu. (Burada yeni kullanıcılar "gksu nautilus" kullanabilse de, nautilus'ta root çöp kutusuna tıklama hatası -hafıza taşması sorunu- nedeniyle kafaları karışacaktır.)

heartsmagic

Çok teşekkürler.

Bu konuyu acaba ayrı bir başlık olarak mı açsak yoksa Erişim hatası başlığında mı irdelesek? Bir de şöyle bir problem mi? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=155.0

erginemr

Nasıl uygun görürsen...

Aynen mesajdaki hata, ancak Hardy'de (ya da Gnome 2.22'de) Trash'in yerini değiştirmişler. "~/.local" altında bir yerlerde.

ufuk_k

~/.local/share/Trash olması gerekiyor sanırım.

Teşekkürler Serkan, bombayı patlamışsın sonunda :D Umarım bu başlıklar yeni kullanıcılara yardım edenleri biraz olsun zahmetten kurtarır ve yenileri de okumaya teşvik eder.

heartsmagic

Ben şu olayı iyice anlayayım da ondan sonra bir yere yazayım :)
Şimdi, bu arkadaşlar root haklarıyla nautilus açıp bir şeyler sildiğinde, silinen bu dosyalar kullanıcı çöp kutusuna gidiyor da, boşlatmak istediklerinde hata mı alıyorlar?

ufuk_k

Evet büyük olasılıkla öyle. Hatta genelde şöyle oluyor, bence arkadaşlar farkında olmadan root haklarıyla dosya siliyorlar, sonra çöpü boşaltmak istediklerinde doğal olarak root hakları gerektiğinden, sorun yaşıyorlar. Çünkü sudo ile root haklarını alınca bir süre korunuyor ya da nautilusu başka bir şey için root haklarıyla açıp dosya silme işlemi yapılabiliyor.

heartsmagic

Erişim hakları başlığına ekledim. Bir de belki fuzuli olacak ancak şu başlıklara bir numara vereyim ben. İlk okunması gereken belli olmuş olur. Hoş şu anda başka başlık yok ortalık karışmaz, tepeden aşağı doğru okunur ancak ilerinde yeni bir başlık açtığımızda en tepeye yükselir. Numara verdiğimizde en azından sıra belli olur.

umutubuntu

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32.0
İlk zamanlarımda eklemiş olduğum bu yazıya gelen cevap kafamı karıştırmıştı sonrasında konuyu unutup gittim.
Şu anda Gnome'da kullanmış olduğum KDE programlarını Türkçeleştirmek için kendi yöntemimi izliyorum ve sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum.
Yanlış yapıyorsun diyen varsa yorumlarını bekliyorum.

heartsmagic

Bunun gibi unuttuğum birçok mevzu olabilir. KDE için olan bu yöntem ve hatta Gnome için olan yöntem de buraya eklenebilir. Gnome için sanırım Sistem-Tercihler-Dil altından kurulum yaptırmak yeterli oluyor.

Bölüm benim şahsıma özel değil :) , her arkadaş başlık açabilir. Numara sırası takip edilsin yeter. Ben nöbeti devrediyorum :)

atomkarinca

@heartsmagic; bu bölüm için ve sürekli devam eden hizmetlerin için çok teşekkürler. Ubuntu ve kubuntu arasında ne fark var? Birinin üzerine diğeri kurulabilirmi, kurulursa  nasıl kurulur? Gibi bir başlık iyi olurdu.

heartsmagic

Evet masaüstleri arasındaki fark vs. anlatılan kısa bir başlık olabilir. Dediğim gibi aslında herkesin buraya başlık açma yetkisi var. Eğer yazabilirseniz ne âlâ, olmazsa ben bir iki güne bakarım.

WarGasm

Ubuntu masaustu konusunu alintilarla duzenleyip buraya aktarma gorevini ustlenebilirim. Su sekilde bir taslak olustu aklimda;
1 - Gnome, Kde, Xcfe, Enlightenment v.s. masaustu ortamlarinin aciklanmasi, birer ekran goruntusu
2 - Bu masaustlerinin kurulumlarinin hepsi forumda mevcut diye hatirliyorum, bu basliklara yonlendirmeler. Kurmak isteyen arkadaslari aramaktan kurtarip direk bu baslik altindan yonlendirebiliriz diye dusundum.. Eklemek istediginiz birsey varsa onlari da koyabiliriz, tanzer siz bununla ilgilenmek isterseniz, size birakabilirim.

heartsmagic

Ooo gönüllü var da daha ne isteriz :)
Tamam @Wargazm sana verdik gitti bu gönüllü işi, aslında ben yapacaktım da bu hafta hiç fırsat bulamadım. Senin planın çok güzel geliyor kulağa, hazırladıktan sonra konuyu açıp, olması gerektiği gibi isim verirsin.

xaph

[20]Kubuntu'yu kaldırıb Ubuntu kurmak istiyorum.

başlık adındaki "kaldırıb" kelimesini "kaldırıp" yapabilir miyiz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: xaph - 18 Ağustos 2008 - 14:58:23
[20]Kubuntu'yu kaldırıb Ubuntu kurmak istiyorum.

başlık adındaki "kaldırıb" kelimesini "kaldırıp" yapabilir miyiz?

Ufak bir klavye sürçmesiymiş, düzeltildi.
Teşekkürler.

atomkarinca

Amd

Ubuntu kendini 6 ayda bir güncelleyen bir işletim sistemi galiba. Ben ubuntu kurduğumda 6 ay sonra tekrar güncel sürümünü kullanmak için makineye tekrar ubuntu mu yüklemem gerekir yoksa windos daki gibi otomatik güncelleştirmeyle Ubuntu'yu güncelleyebilir miyim?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: taliban - 18 Eylül 2008 - 10:28:23
Ubuntu kendini 6 ayda bir güncelleyen bir işletim sistemi galiba. Ben ubuntu kurduğumda 6 ay sonra tekrar güncel sürümünü kullanmak için makineye tekrar ubuntu mu yüklemem gerekir yoksa windos daki gibi otomatik güncelleştirmeyle Ubuntu'yu güncelleyebilir miyim?

Hoş geldiniz. Öncelikle bu başlığın sorunuzla alakası olmadığını belirteyim. Lütfen, daha dikkatli davranalım. Sorunuza gelince, windows'ta böyle bir otomatik güncelleştirme olmadığını belirterek başlayayım söze. Örnek olarak, 98'den Xp'ye otomatik geçilebildi mi ya da Xp'den Wista'ya? Tabiki hayır, sömürmek dururken niçin böyle bir kolaylık sağlasın ki bg amca?

Ubuntu ve diğer linux sistemlerinde yeni yayınlanan sürüme güncelleştirmeler neticesinde geçebiliyorsunuz. Nasıl diye sormayın. Çünkü forumda daha önce soruldu, arama yaparak bulabilirsiniz.

Sevgiler.

Amd

Yani yeni bir sürüm yeni bir işletim sistemi olmuş oluyor değil mi? Neyse eline sağlık. başlık için özür. Keşke link koysaydın neyse. Teşekkürler.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: taliban - 18 Eylül 2008 - 10:51:54
Yani yeni bir sürüm yeni bir işletim sistemi olmuş oluyor değil mi? Neyse eline sağlık. Başlık için özür. Keşke link koysaydın neyse. Teşekkürler.

Evet, yeni bir sürüm yeni bir işletim sistemi oluyor. Link koyabilirdim elbette ama bu hazırcılık olur. Biz bu forumda tüm arkadaşlarla birlikte hazırcılık anlayışından kurtulmaya çalışıyoruz. Bize katılmanızı isteriz.

XRumer

eğer canonical'ın yayınladığı kullanma kılavuzları varsa onları da buraya ekleyebilir misiniz? Eminim ki çok işimize yarayacaktır.

iRoNMaSTeR

Canonicalın değil ama özellikle yeni başlayanlar için bir Keir Thomas tarafından yazılan Ubuntu Pocket Guide isimli ücretsiz bir Cep kitabı mevcut 107 sayfa ve özgür olarak dağıtılabilen http://www.ubuntupocketguide.com/index2.html Adresinden okunabilir/indirilebilir.

Ek olarak bu kitap ile ilgili olarak Acemiler için bölümüne bir ek yapılabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 01 Mart 2009 - 22:17:39
Canonicalın değil ama özellikle yeni başlayanlar için bir Keir Thomas tarafından yazılan Ubuntu Pocket Guide isimli ücretsiz bir Cep kitabı mevcut 107 sayfa ve özgür olarak dağıtılabilen http://www.ubuntupocketguide.com/index2.html Adresinden okunabilir/indirilebilir.

Ek olarak bu kitap ile ilgili olarak Acemiler için bölümüne bir ek yapılabilir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7183.0.html
Teşekkürler.

mozakca

Benim linux kullanmaya başlarken hep merak ettiğim ve hala tereddüt ettiğim bir konu var. Örneğin bir program kuruyorsun vedaha sonra o programı kaldırıyorsun. İşte bundan sonra okaldırılan programa ait artık oluşuyor mu? Eğer oluşuyorsa nasıl temizleniyor.

Bu soruyu sormaktaki amacım en kararlı sistemi elde etmek için ne yapmalıyım. Mesela kendimden örnek vereyim. Ben ati 4570 ekran kartı kullanıyorum. Bu yüzden de hardware drivers bölümünden kurduğum sürücü performans sağlamıyordu ve filmleri izleyemiyordum. Ben de ati'nin sitesinden sürücünün 9.8 sürümünü indirdim ve atilinuxsürücüsü.run isimli programı root haklarıyla calıştırdım ve şimdi bu sürücüyü kaldıramıyorum.

Eger bu konuyu da bir açıklığa kavuştursanız ve hatta dergiye de koyarsanız güzel bir kaynak olur.
sevgi, emek ister.