son üç harfe göre sorgulama ama nasıl?

Başlatan FıratikUS, 24 Ocak 2011 - 00:48:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FıratikUS

Programlama bilgim hiçe yakın.
O yüzden mecburen bir program arıyorum.  Sizlerin istediğim şeye benzer yada aynısını yapmış
olabileceğinizi düşündüğüm içim konuyu bu bölüm de açtım.

Ben bir türkçe sözlük veri tabanın da diyelim ki ; sonu biz le biten sözcükleri aratmak. Ya da com , vesaire...
Çok zor bir şey değilse ben de yazmak isterim böyle bir programı. Yok! zaten bunu yapan bir program var diyorsanız onu da öğrenmek isterim.
Teşekkürler ......
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

utdmr

Kullanılan veri tabanının yapısı değiştirir bunu, ancak her koşulda da çok zor olmaz. Eğer kelimeleri örneğin basit bir metin dosyasında boşlukla ayrılmış şekilde saklanıyorsa:

s=input("hangi kelime ile bitsin?")

f=open("kelimeler.txt","r")
list=f.read().split(" ")
for i in list:
    if i[-3:]==s:
        print i

gibi basit bir kod bile işini görür, ancak dediğim gibi, veritabanına göre değişir çok.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

FıratikUS

peki bunu yapabilen bir program  biliyormusunuz?
Özellikle google da yada bir kelime veri tabanın da "foo" ile başlayan ve biten sözcükleri sorgu lata bileceğim?

utdmr

Hala sorunuzu açıklamadınız. Nasıl bir veritabanı, google'mı, amacınız ne?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Cii

amaç büyük ihtimalle bir proje yada dönem ödevini yetiştirmek olabilir :)

utdmr'e katılıyorum arama yapılacak veritabanı herşeyi sil baştan değiştirtir adama :)

FıratikUS

Evet proje , ama ticari bir proje:)
Yapmak istediğim; sonu com , net ile biten Türkçe kelimeleri  bulmak.

Dediğim gibi fotoğrafçı ve grafiker olduğum için programlama kültürünü pek bilmiyorum...
Basitçe kullanabileceğim bir program işimi görür.

Tabi gönül ister ki kendim yazayım bu programı:)

Cii

dur bakalım ben biraz uyandım sanki,

bu com ve net sanki bana bu yazacağımız kodlarla domain ismi aranacak intibası verdi..

ve sanırım google kullanılarak kodlarla arama yapılacak otomatik olarak ve o domain'in dolu olup olmadığı anlaşılmaya çalışılacak şeklinde bişeyin peşindesin gibi geldi bana ;)

FıratikUS

yoo:)
ama yaklaştın.şaka bir yana kafiye oluştaracak alan adları için arıyorum bu programı.
misal cani.com:D