Yabancı kaynaklardan Pardus 2011 incelemesi

Başlatan ahmetturan, 23 Ocak 2011 - 21:08:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetturan

boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

Yiğit Ateş

Burada da çok güzel bir inceleme videosu var, yabancılardan müthiş bir övgü var Pardus'a: http://www.youtube.com/watch?v=viEQ-DWxX50&hd=1

eribol

Türkçe inceleme yazılarından daha fazla yabancı inceleme yazıları var :) Paket deposu ve gnome'un resmi olarak desteklenmeyişi genelde dile getiriliyor. Diğer konularda baya övgü alıyor.

Uzay

Yabancılar Pardus'a oldukça fazla ilgi gösteriyor galiba...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

özgürubuntu

Günlük izlediğim, özellikle Ubuntu ile ilgili haberler veren iki siteden biri olan Web Upd8 sitesinde Pardus ile ilgili bir tanıtım yazısı görmek beni sevindirdi,
Okumak için : TIKLAYINIZ!

özgürubuntu

Dikkatsizliğimi bağışlayın :) bu konuyu verdiğiniz bağlantı ile birleştirebilirse yöneticiler kirlilik olmaz.

badhero

Genel görüş KDE'yi iyi sunan bir dağıtım olduğu. Kimisi ise KDE olmasından dert yanmış. COMAK projesi Pardus için bir kilometre taşı olacak, şüphe yok.

Ekleme: Başlık değiştirilirse iyi olur. @özgürubuntu'nun kullandığı "Web Upd8 Sitesinde Pardus 2011 Tanıtımı" daha makul, bence.

heartsmagic

Yabancılar övgü işinde bizden daha iyiler ve aynı zamanda bizden daha insaflılar sanıyorum. Hani para versek bundan daha iyi incelemeler yapılmaz. Herkesin ifade ettiği iki şey var:

* KDE'yi en iyi kullanan dağıtımlardan biri oluşu.
* Son derece kullanıcı dostu ve yeniler için en iyi dağıtımlardan biri oluşu.

Haliyle paket deposunun azlığı ara ara gündeme geliyor fakat bu da zamanla aşılacak bir olay.

Özellikle @Yiğit Ateş'in paylaştığı videodaki incelemede kullanıcı o kadar övmüş ki Pardus'u ciddi anlamda sevindim. Onun incelemesinden öne çıkan maddeler:

* KDE'yi kullanan en iyi dağıtım olması. Bunu bastıra bastıra söylüyor ve denediği KDE dağıtımlarını da bir bir sıralıyor ki bunların arasında PCLOS, OpenSUSE ve Kubuntu var.
* Kurulum araçları arasında gördüğü en iyisine sahip olması. Belki en yakın olanlar Ubuntu ve Mint'tinkidir demiş ancak şu an için Pardus'un kurulum aracı için en iyi ifadesini eklemiş.
* Henüz kurulumun hemen ardından KAPTAN sayesinde özelleştirilebilirlikten bahsetmiş.
Seneler önce Pardus'ta ilk gördüğümde "acaba gerek var mı?" dediğim KAPTAN'ın yabancı çevrelerce bu kadar sevildiğini, KAPTAN'ın da kabuk değiştirdiğini gördükçe uzak görüşlülüğümden şüphe etmeye başladım.
* Kurulumdan sonra hiç ama hiçbir uygulama kurmadığından bahsetmiş.
* LibreOffice'i ilk defa öntanımlı olarak kurulu getiren dağıtım olduğundan bahsetmiş.
* KDE üzerinde hiç çökme yaşamadığından bahsetmiş.

Güzel ve sağlam adımlarla gidiyor Pardus.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

çomak projesi ile pardus ile ilgili düşüncelerimi de şekillendirmeye başlayacağım...

kde ile tanışmam linux ile tanışmam kadar eski :) ve mand... kurup kaldıracak kadar vardı...

sonra linux yüzünden hdd min başına bir şeyler gelmiş gibi hatırlıyorum ama onlar eski kötü günlerdi... hepimizin vardır öyle yaramaz çocukluk anıları :) komşunun camını kırmalar falan...
Artık bu forumu kullanmıyor.

reis33

Yazılım yöneticisi ve yazılım yükleme hızından bahseden olmamış galiba.
Pardus bu yürüyüşünü sürdürürse ezberleri bozar   :)

yakusha

aslında paketleri depolardan göndermeden önce ->zipleyen sonra paket indirilince ->açan bir sistem olsa paket yükleme hızları artar...

alien-arena 800 MB :) kurmaya ayıracağım vakte acıyorum :) çünkü biliyorum beceriksiz bir oyuncu olarak pek tad alarak oynayamayacağım.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Ozgurluk

Vallahi ben 2009'u sevemedim ama 2011 sevdim. KDE 4 daha stabil hala geldikçe pardus'da KDE'yi her zaman ki gibi derli toplu bir şekilde paketlerini sunması ile daha iyi bir Gnu/linux dağıtımı olmuş.

*Pardus 64 bit'i bugün itibari ile kurdum x86_64 mimariyi yeni desteklemesi ile gayet stabil çalışıyor. Performanslı bir sistemde denememe rağmen masaüstü efektlerinin performansını yavaş buldum. Fakat masaüstü efektlerine ihtiyaçım yok.
*Oracle'ın devraldığı açık kaynak yazılımlar ile ilgili gelecekde ne yapıcağının durumu belirsizliğini daha korusada özgür yazılım kullanıcılarının bu derin sesizlikden endişelerinden doğan LibreOffice'i güzel buldum. Eski OpenOffice'e oranla daha da hızlı çalıştığını hissettim.
*VirtaulBox'ı kurdum sanallaştırma Pardus altında hoşuma gitti... Her şey güzel tıkırında.
*Cleminente'nin ön tanımlı gelmesi hoşuma gitti...
*Mplayer gayet hoş çalışıyor hd filmleri zorlanmadan üstesinden de geliyor...
*Yalnız milky temalarını gene sevmedim tam bir berbat ötesi, bunun yerine freedesktop.org'un Tango iconlarını kurmak istiyorum. KDE' e de sistem ayarlarında iconları nerden değiştiriceğimi bulamadım. :(
*Pisi çok başarılı, artık paket bağımlılıklarında eskisi gibi, gereksiz paketleri yüklemiyor. Sabayonun paket yöneticisi Entropy ile karşılaştırıyorumda, pisimizi kedi daha iyi yav. :D Pisinin çalışma hızını beğendim.
*Ön tanımlı temalar Kaptan'da daha fazla olmalıydı. Artık Kaptan da contrib depolarını göremedim. Fakat contribde olan yazılımları pardus deposunda göreibliyorum.
*Kde'ye alışkın olmadığım için şuan enlightement ile kullanıyorum diğer masaüstlerinde de performası gayet olumlu...

reis33

@Ozgurluk,
Alıntı YapPerformanslı bir sistemde denememe rağmen masaüstü efektlerinin performansını yavaş buldum.
-Sisteminizi kısaca yazar mısınız ?

Ekleme
Şu sistemde sorunsuz çalışıyor mesela:

Alıntı Yap*Ön tanımlı temalar Kaptan'da daha fazla olmalıydı.
-Tema eklemek çok kolay; sizin de söylediğiniz gibi kararlı bir sistem
olarak geldiği için teferruatı ve küçük hataları görmezden gelebiliyoruz..

Dediğiniz gibi ilk defa x86_64 sürümüyle meydana çıkan bir dağıtımın,
bu kadar başarılı olması ve kabul görmesi çok sevindirici.. :)

Ozgurluk

Vestel Dizüstü *İntel Pentium Dual-Core T2390 1,86 Ghz, 2gb DDR2 ram, intel ssd harddisk, Nvidia Ekran Kartı 8400 GS
64-Bit'in bu kadar kararlı olmasından dolay Çomü'ye teşşekkür edelim. Onlar sayesinde kullanıyoruz bu sistemi...
Tema değiştirmenin kolay olduğunu biliyorum fakat Kaptan'ın amacı hızlı ayar çekmek ise bence, düşünce olarak fazladan tema olması, fazla özelleştirme ve tema severler için iyi olabilirdi.
Birde gerçekten Pardus çok ama çok iyi, dediğim gibi bir Sabayon gibi Gentoo üzerine kurulu dağıtımın ana paket yöneticisi Entropy bile bu kadar hızlı değilken. Pisi gerçekten mükmmel çalışıyor.
Bu saydığım tüm Pardus'un tüm iyi yanlarına rağmen İcon Seti değişmeseydi, Pardus kullanmazdım. :D Şimdi milky'i sevenler bana ağır eleştirilerde bulunabilirler, fakat ben Pardus gibi güçlü bir işletim sisteminin ana icon setinin bu kadar şişirme bir icon seti olabildiğine hala inanamıyorum. :( Özgürlük için forumlarında yer alana TATUL çok daha güzel ve detaylı bir çalışmanın ürünü. Ben Oxygen temasını genel olarak tercih ediyorum fakat şimdi Tango icon seti yüklemek istiyorum. KDE' de eskiden simgeleri değiştirmeme rağmen kde'nin yeni versiyonunda nereden simgeleri değiştireceğimi bulamadım. Bilen biri varsa yazarsa sevinirim.

Bence Çanakkale On Sekiz Mart Üniversite'si Tüm övgüleri haketmiş. Gerçekten hızlı bir 64 bit dağıtım kullanmanın keyfini yaşıyorum. Tüm geliştiricilere teşşekkür etmek lazım. Gerçekten son kullanıcı için en iyi seçeneklerden biri olmuş KDE anlamında... Bu kadar yabancı kaynaklardan övgü almalarıda bunu gösterir nitelikde. Saygılar...

Yiğit Ateş

Sistem Ayarları > Uygulama Görünümü > Simgeler  :)

reis33

Ozgurluk

Teşşekkürler... Yıllar boyunca sadık bir ubuntu kullanıcısı olarak, Kde'de sistem ayarlarında icon değiştirmek için epey bir kaybolmuştum. Sistem Ayarları -> Uygulama görünümünün altına gelince istediğim Tango icon setini yüklemeyi başardım. KDE'nin sanatsal yönden ne kadar ileri olduğunu unutmuşum. :D Yabancıların dediği gibi, paketler birde az olmasa... Tamam elle derleyip kurabiliyoruz yazılımları ama depoda yoksa elle kurduğum yazılımın güncellemesini yapabilmek sorun olucak gibi, fakat sistem gerçekten yabancıların dediği gibi tüm övgüleri hakediyor.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: Uzay - 24 Ocak 2011 - 00:27:51
Yabancılar Pardus'a oldukça fazla ilgi gösteriyor galiba...

Neyse bizim Türkler bir beyenemedi gitti. Aşağılık duygusunun bunda rolü çok büyük :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

confickerbelasi

bedava olunca beğenmezler illa 200-400TL. paralarını alıcan güncellemeleri 2-3yıl verip yeni sürüm çıkınca onu satın almaya zorlancaklar.

cemoli

İşlemcileri çok dengesiz kullanıyor
Aşırı derecede bellek kullanımı var
sistemi zorluyor
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

stratovarius

Bu dengesizlikler aslında yeni kernel kaynaklı. Ekran kartı sürücülerinin yeni kernel uyumlu sürücüleri halen çıkmadı.

Ayrıca gnome network mannager çok sağlıklı çalışmıyor.

Kde performansı olarak çok iyi iş çıkarmışlar , bu sorunlar güncellemelerle düzelecektir. Birkaç ay sonra kde denince en iyi sistem pardus denecek büyük ihtimalle.

Biraz sabretmek en iyisi özellikle birkaç ay sonra yeniden denemenizi öneririm.

cemoli

yani şimdilik kaldırayımmmı
gerçi bu şekilde kullanmaya devam edersem işlemcilerimi elime verecek :D

Yiğit Ateş

Nepomuk kapalı mı, Kwin efektlerinde gerekli düzenlemeler yapıldı mı?

cemoli

ne pamuk mu
o ne
bide kwin efekti açık
hoş kapalıykende aynıda
acaba kapalı kaynak sürücü yüklemedim ondan olabilirmi