[Çözüldü] Tekrar Merhaba Live CD\USB

Başlatan noktakom, 19 Ocak 2011 - 12:21:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Bildiginiz gibi ubuntu uzerinde kucuk sikayetlerim vardi. bu yuzden 11.04 alfa 1 kurma hususunda biraz acele ettim.

Kurulum sirasinda ,onyukleyici olusturulamadi diye hata verdi benden farkli yerler denememi istedi, kart okuyucuyu bile denedim olmadi. pc dondu ve kapattim

Tekrar actigimda grub biraz bozulmus ve recover(f9) bolumu gorunmuyor olsada 10.10 acildi.

11.04 u yukledigim yeri bicimlendirip tekrar sudo update-grub dedim. bir daha ki baslatmamda

error: file not found
  grub rescue->    deyip kalmaya basladi. pc su an sadece usb den calisiyor (11.04 ).  cozum onerileriniz olursa sevinirim.

sem

Tam olarak anlayamadım. Teyit etmek için soruyorum; 11.04 yüklemeye çalıştınız, bazı hatalardan dolayı vaz geçtiniz. 10.10 ile açtınız, 11.04 kurmayı denediğiniz yeri biçimlendirdiniz. Yani artık burası boş bir alan?

error: file not found
  grub rescue->

Bu şekilde arama yapınca forumda oldukça fazla sonuç dönüyor.. Bu başlıkları araştırmanızı öneririm... "Sonuç alınamazsa" tekrardan Grub2 kurulumu yapılabilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

noktakom

Teşekkürler grub 2 yı tekrar kurdum, açıldı. fakat yalnışlıkla usb belleğe kurmuşum galiba:) . açılışta önce aynı hatayı aldım sonra usb den başlatayım dedim bi baktım grub menüsü geldi :)

ek olarak vista'nın f9 ile açılan recover bölümünü de eklemem gerek.... o çıkmıyor artık

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2011 - 12:57:15

Ok, vista recover hariç hariç normal. O konuda da yardımınızı alabilirsem tam olur. Teşekkürler

sem

Vista Recover dediğiniz ayrı bir disk bölümü mü? GRUB menüsünde mi gözükmesi gerekiyor onun da?

sudo blkid

çıktısında gözüküyor mu?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

noktakom

evet, disk üzerinde bir bölüm( sda1 )... ve grub ta eskiden görünüyordu...

sudo blkid çıktısında gözükmüyor, sda2 den başlamış...
/dev/sda2: LABEL="Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1" UUID="922614062613EA4D" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: UUID="5606169506167669" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: LABEL="DATA" UUID="F410FA2610F9EF8A" TYPE="ntfs"
/dev/sda6: UUID="aa70dd57-5d26-4b6c-a555-b001b429262e" TYPE="ext4"
/dev/sda7: UUID="42c5425f-3ea9-4b14-9b60-c572aabf0247" TYPE="swap"
/dev/sda8: LABEL="New Volume" UUID="be30cf38-e140-4417-a472-6dba57fe4d2d" TYPE="ext4"

sem

Bu bölüm GRUB menüsünde gözüktüğü zaman, RECOVERY bölümünü GRUB menüsünden seçerek başalatabiliyor musunuz? (konu ile alakası bunun merak ettiğim için sordum)

3 tane ntfs bölüm var... Bunlardan birisi olabilir mi? Yoksa LABEL olarak "RECOVERY" olarak mı geçiyordu.. Diğer bütün bölümlerin ne olduğunu biliyor musunuz? 3 tane ntfs var çünkü bunlardan birisi olabilir mi diye soruyorum... Eğer bunlardan birisi ise ve GRUB menüsünde olması işinize yarıyorsa GRUB2 menü düzenleme ile eklenebilir diye tahmin ediyorum...

Burası dünya?

noktakom

recovery'i grubtan başlatmayı hiç denemedim ama tanıdığına göre muhtemelen çalışacaktı...

diğer bölümleri biliyorum onlar değil. dikkat ettiyseniz çıktıda sda1 ve 4 kayıp...

bytan

Alttakinin çıktısını aktar. Ubuntu açıkken update-grub komutunu yürütüp ekletmeye çalıştığında ne oluyor?

sudo fdisk -l

Konu taşındı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

noktakom

update-grub komutunu çalıştırdığımda da eklemiyor.

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xbbc58b91

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        1275    10241406   1c  Gizli W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2   *        1276        1288      102400    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            1288       16476   121996288    7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           16476       30402   111855617    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           16476       26877    83544064    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           28183       30006    14647296   83  Linux
/dev/sda7           30006       30402     3176448   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda8           26877       28182    10484736   83  Linux

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

Disk /dev/sdb: 2062 MB 2062548992 bayt
64 heads, 62 sectors/track, 1015 cylinders
Units = silindir of 3968 * 512 = 2031616 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0001f619

/dev/sdb1   *           1        1015     2013729    b  W95 FAT32

Disk /dev/sdc: 1015 MB 1015808000 bayt
32 heads, 63 sectors/track, 984 cylinders
Units = silindir of 2016 * 512 = 1032192 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x00000000

/dev/sdc1               1         984      991747+   6  FAT16

bytan

Sda1 gizli, sda4 uzatılmış bölüm olduğu için blkid çıktında görünmüyor.

Grub menünde hangi girdilerin olmadığını düşünüyorsan, forumdaki örneklere bakarak kendi sistemine uyarlayıp eklemeye çalış.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

noktakom

Sıfırdan yeni içerik ekleme konusunda net bir bilgi bulamadım. "[Nasıl] GRUB2 Menü Düzenlemek" adında sizin açtığınız bir konu var, fakat orada da yeterli bilgi yok. Örneğin; Parametreler demişsiniz ama o parametleri nasıl gireceğimizden bahsetmemişsiniz. Gerçi windows yükleyip problemi çözebilirim ama ( recovery bölümünde ciddi bir hasar oluşmadıysa ) , ben linux üzerinden yapmak istiyorum,...Neyse, yardımcı olmak isterseniz, buradayım...

zeitgeist

Bahsedilen disk bölümlerini sistemine eklemek için fstab tan yararlanabilirsin. Nasıl ekleyeceğinle ilgili pek çok örnek var forumda. Fstab anahtarıyla araman kafi. Eğer üstesinden gelemezsen fstab içeriğini de buraya aktarabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bytan

Alıntı yapılan: hkndvc - 20 Ocak 2011 - 17:02:27
Sıfırdan yeni içerik ekleme konusunda net bir bilgi bulamadım. "[Nasıl] GRUB2 Menü Düzenlemek" adında sizin açtığınız bir konu var, fakat orada da yeterli bilgi yok. Örneğin; Parametreler demişsiniz ama o parametleri nasıl gireceğimizden bahsetmemişsiniz. Gerçi windows yükleyip problemi çözebilirim ama ( recovery bölümünde ciddi bir hasar oluşmadıysa ) , ben linux üzerinden yapmak istiyorum,...Neyse, yardımcı olmak isterseniz, buradayım...

@hknvdc,

O başlığın ilk sayfasında bile aradığın bilgiler mevcut. Örneğin alttaki gibi bir girdiyi o sayfadan alıp başlıkta anlatıldığı gibi grub.cfg içine aktarıp root ve uuid gibi sistemden sisteme değişen kısımları düzenlemelisin. Eğer seni yanlış anladıysam ve sorunun/isteğin ubuntu içerisinden o bölümlere ulaşmaksa @zeitgeist'in önerisini takip et.

Alıntı Yapmenuentry "Windows 7" {
insmod=ntfs
set root=(hd0,5)
search --no-floppy --fs-uuid --set 01AB8FE7423ED00B
   drivemap -s (hd0) $root
   chainloader +1
}

Ubuntu üzerinden devam etmek istersen bizler de buradayız.

PF @ ST

noktakom

Yok hocam, siz beni doğru anladınız da sudo blkid çıktısında sda1'in uuid numarası gözükmüyorken, ben nasıl gireceğim o parametreleri ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2011 - 22:35:03

Problem çözüldü, ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Nasıl oldu derseniz yukarıda da belirttiğim gibi ilk önce "sudo update-grub " komutunu demiştim.  Az önce aniden aklıma "sudo update-grub2 " yazıp denemek geldi :) ve oldu. sorun giderildi.

bytan

Her ikisinin içeriğini ekleyerek konuyu kapatıyorum.

maverick@upgrade:~$ cat /usr/sbin/update-grub
#!/bin/sh
set -e
exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg "$@"

maverick@upgrade:~$ cat /usr/sbin/update-grub2
#!/bin/sh
set -e
exec update-grub "$@"

PF @ ST