[Çözüldü] Altyazılarda tr karakter sorunu?

Başlatan hasanaa, 23 Ocak 2011 - 01:37:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanaa

arkadaşlar böyle bişey için konu açmak istemezdim bu konuda birsürü başlık var ama 1buçuk saattir uğraşıyorum bi türlü çözemedim. önceleri rar'dan çıkardığım zaman gedit'te tr karakterler bozuk görünüyordu ama vlc den açında sorun çıkmıyodu. artık ne olduysa vlc'de de göstermemeye başladı.

ayrıca;
sistemim ingilizce.
gedit/Tools/Set Language 'de sadece ingilizce var 4-5 tane.
Dropbox referansım

agritux

vlc > araçlar > tercihler > altyazı & osd > varsayılan kodlama > turkish (iso 8859-9)

hasanaa

:) evet onu zaten biliyorum o bişey farketmiyor sorun orda değil.
Dropbox referansım

agritux

Sistem ayarlarında dil desteklerinde tr yi kaldırmışsındır o halde. Ubuntuda olmadığım için tam tarif edemiyorum. Tr yi ekle istersen.

hasanaa

dil desteklerinde ingilizce başta altında türkçe var ama baştaki ingilizce dışında hepsi sönük yazılı
Dropbox referansım

reis33

Görünüm penceresinden yazıtipi sekmesine geçerek, Türkçe destekli yazıtipleri seçmeyi denediniz mi ?
Mesela Arial vs.?

hasanaa

onu da denedim. başka altyazılar denedim bazıları vlc'de gösteriyor bazıları göstermiyor. ama hiçbiri gedit te düzgün gözükmüyor?
Dropbox referansım

reis33

Alıntı yapılan: hasanaa - 23 Ocak 2011 - 02:33:56
onu da denedim. başka altyazılar denedim bazıları vlc'de gösteriyor bazıları göstermiyor. ama hiçbiri gedit te düzgün gözükmüyor?

Şu penceredeki her iki sekmeyi de kontrol edebilir miyiz ?

Arayüz ve sistem genelini tekrar tercih ettiğiniz şekilde uygulayıp yeniden başlatabilirsiniz..

hasanaa

evet kontrol ettim. iki sekmeyi de türkçe yaptım gene aynı ikisini de ingilizce yaptım gene aynı bi değişiklik yok
Dropbox referansım

reis33

Aynı pencereden dilleri ekle kaldır ile Türkçeyi kaldırıp tekrar yükleyebiliriz,

Giriş (login) ekranında alttaki dil seçeneği ne durumdadır ?

Şu an Ubuntu açık olmadığı için nokta atışı da yapamıyorum

hasanaa

yok arkadaşlar kaldırıp tekrar kurdum gene aynı sizde nasıl bu durum. vlc 'de ve gedit 'te tr karakterler düzgün mü görünüyor bu altyazılar?
Dropbox referansım

agritux

yeni ekran kartı kurulumu falan mı yaptınız  ???

reis33

Sabah saatlerinde değişik video oynatıcılarla (en iyisi VLC) farklı altyazılı filmleri oynattım.
Bazı altyazı dosyalarında karakterler bende de saçmaladı.

VLC ile dil kodlaması seçimi ve font seçimi yaparak deneyebilirsiniz.
Varsayılan olarak otomatik kodlama gelmekte..

Khan

Arkadaşlar VLC'nin altyazı oynatımında sorun var. Bende de aynı sorun olmuştu ve bir türlü çözemedim. Sorun VLC'de çünkü.
Çareyi SMPlayer'e geçerek buldum. Hem SMPlayer'de filme siyah boşluk da ekleniyor.

if

Benzer sorun ben de yaşamıştım. Ne yaptıysam düzelmemişti.

guestwho

Sorunlu altyazılara şu komutu uyguladığınızda bir değişiklik oluyor mu peki ?

iconv -f ISO-8859-9 -t UTF-8 < input.srt > output.srt

Burada "-f" parametresinden sonra orijinal altyazının karakter kodlamasını, "-t" parametresinden sonra da hedeflenen karakter kodlamasını belirleyebilirsiniz.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

hasanaa

smplayerda düzeldi ama vlc neden böyle koskoca vlc hiç yakışmadı şimdi
Dropbox referansım

hasanaa

Dropbox referansım

reis33

VLC son sürüm yüklü;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20375.msg300373.html#msg300373

Altyazı ayarlarını resimdeki ayarlara getirerek VLC ' i baştan başlatın.

Khan

Alıntı yapılan: reis33 - 26 Ocak 2011 - 15:35:15
VLC son sürüm yüklü;

Altyazı ayarlarını resimdeki ayarlara getirerek VLC ' i baştan başlatın.

Çoğu filmde düzeliyor ama her filmde değil.
Mesela ben "The Expendaples"in altyazısını bir türlü Türkçe karakterlere çevirememiştim.

Ayrıca VLC'de filme siyah boşluk eklenmiyor. Siyah boşluk benim seyir zevkimi arttırıyor.

hasanaa

Alıntı yapılan: reis33 - 26 Ocak 2011 - 15:35:15
VLC son sürüm yüklü;
.
.
.
.

küstahlık etmek istemem ama postları okumuyorsun galiba söylediğin çözümden bahsedildi ve işe yaramadığı söylendi. hemde 2. ve 3. postta
Dropbox referansım

reis33

Alıntı yapılan: hasanaa - 28 Ocak 2011 - 23:21:38
küstahlık etmek istemem ama postları okumuyorsun galiba söylediğin çözümden bahsedildi ve işe yaramadığı söylendi. hemde 2. ve 3. postta

1- O mesajlar yazıldığında 1.1.6 sürümü yoktu, yeni yüklediğim son sürümden kaynaklı düzelme olabilir,
2- Yazıtipi ve kodlamayı değiştirerek VLC' i yeniden başlatınca düzelme olduğunu yazdım,
3- Önceki mesajları tekrarlamak mı oluyor şimdi bu şekilde, yoksa çözüm mü ?
Çünkü ben karakterlerin farklı kodlandığı birçok altyazıyı bu yoldan güzelce görüntüleyebildim.
4- Lütfen "... postları okumuyorsun galiba ..."  kısmını bir daha gözden geçirin :)
5- Son bir not: İsteyenler altyazı bağlantısını verirse düzgün kodlanmış halini resimleyebilirim.

stratovarius

@Khan çoğu filmde düzeldiğini belirtmişsin. Demekki o filmin altyazısında bir sorun var.Bazen utf-8 ile kodlanmış altyazılara denk geliyorum , bu sorun yaşadığın altyazıda kodlamayı utf-8 yapıp dener misin?

hasanaa

Alıntı yapılan: reis33 - 29 Ocak 2011 - 09:47:06
1- O mesajlar yazıldığında 1.1.6 sürümü yoktu, yeni yüklediğim son sürümden kaynaklı düzelme olabilir,
2- Yazıtipi ve kodlamayı değiştirerek VLC' i yeniden başlatınca düzelme olduğunu yazdım,
3- Önceki mesajları tekrarlamak mı oluyor şimdi bu şekilde, yoksa çözüm mü ?
Çünkü ben karakterlerin farklı kodlandığı birçok altyazıyı bu yoldan güzelce görüntüleyebildim.
4- Lütfen "... postları okumuyorsun galiba ..."  kısmını bir daha gözden geçirin :)
5- Son bir not: İsteyenler altyazı bağlantısını verirse düzgün kodlanmış halini resimleyebilirim.

yeni sürümden bahsettiğini farketmemişim o konuda özür dilerim.
ancak genede o bahsettiğin metod forumdaki bütün bu konudaki postlara verilen ilk cevap, keza burada da ilk cevap aynı metoddan bahsediyo.
bir çok altyazıyı görüntüleyebildim diyorsun zaten birçok altyazıda problem yok ben tamamından sonuç istiyorum.
altyazı istemişsin bi dene istersen bunu ben hiç bi şekilde görüntüleyemedim.
http://www.turkcealtyazi.org/down.php?sid=303671&f=303671-This-Man-2010-1CD-23.976fps-TR-22kB-TurkceAltyazi.org.rar

ilginden dolayı teşekkür ederim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2011 - 23:35:19

ha birde vlc yeni sürüm depoda yok sendeki son kararlı sürümmü?
Dropbox referansım

guestwho

Alıntı yapılan: guestwho - 23 Ocak 2011 - 16:02:09
    Sorunlu altyazılara şu komutu uyguladığınızda bir değişiklik oluyor mu peki ?

iconv -f ISO-8859-9 -t UTF-8 < input.srt > output.srt

Burada "-f" parametresinden sonra orijinal altyazının karakter kodlamasını, "-t" parametresinden sonra da hedeflenen karakter kodlamasını belirleyebilirsiniz.

@hasanaa; yukarıdaki komutu uygulamayı denedin mi peki ? Bende altyazıdaki (This.man.srt) Türkçe karakterler bu şekilde düzeldi. Komutta "input.srt" yerine "This.man.srt" , "output.srt" yerine "This_man.srt" yazıp deneyebilirsin. Ardından film ile birlikte "This_man.srt" yi bir dene.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!