Pardus Kurulumu Sonrası Ubuntu Sorunu

Başlatan kalkan1973, 22 Ocak 2011 - 14:25:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Ben şu an live CD den açtım sistemi ve böyle yazıyorum. KDE tabanlı sistemlere içim ısınmadı gitti. Sistemim göçmüş durumda şu an. 1 saat kadar denedim PARDUS u çok kısıtlı geldi bana sanki tam özgür değil... Artı ubuntu kadar da zengin değil. Kullanmakta çoğu fonksiyon yok. Özellikle mms uygulamaları direk açmıyor. Nasıl açacağını bilmiyor yazıyor. Bir de dikkatimi çeken bir durum var. Teşkilatı Esasiye kanunu var içinde... Hayret `ya` ne alaka şimdi...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2011 - 14:31:23

Bir de PARDUS kurunca UBUNTU gitti. Grub kurdum UBUNTU GELDİ pardus GİTTİ. ubuntu gnome bozuldu sistem açılmıyor. 40 GB arşiv de içinde kuzu gibi yatıyor. Tıkandım kaldım şu an.
Evde İşte her yerde Linux

cce

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Ocak 2011 - 14:25:27
Bir de PARDUS kurunca UBUNTU gitti. Grub kurdum UBUNTU GELDİ pardus GİTTİ. ubuntu gnome bozuldu sistem açılmıyor. 40 GB arşiv de içinde kuzu gibi yatıyor. Tıkandım kaldım şu an.

pardusu hangi hdd ye , hangi seçenekle kurdunuz bu sorunlar oluştu.ben kuruluma henüz başlamadım, bende de hata olmasın

badhero

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Ocak 2011 - 14:25:27

Ubuntu'yu açmak istediğinizde karşınıza çıkan hata nedir?

kalkan1973

Tüm diskte UBUNTU vardı... Sistemi küçült seçeneği ile denedim kurdum. GRUB gitti sadece PARDUS açıldı. GRUB kurdum bu defada PARDUS gitti. UBUNTU GELDİ ama GNOME ÇÖKÜTÜĞÜ İÇİN AÇILMIYOR.  bENCE HARİCİ BOŞ BÖLÜMÜN YOKSA DENEME... Artı GRUB da sorun çıkabiliyo... Sistemim çökmüş durumda şu an hata da yapmadım ama...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2011 - 14:53:55

ŞU AN CD DEN BAŞLATTIM SİSTEMİ VE ORADAN YAZIYORUM...

badhero

grub2 kurduysanız, güncelleme yaptığınız halde pardus menude görünmüyor mu?

kalkan1973

Hayır gözükmüyor. Artı UBUNTU da açılmıyor. Kullanıcı adı şifre ekranını geçemiyor. GNOME çökmüş durumda...

badhero

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Ocak 2011 - 14:57:02
Hayır gözükmüyor. Artı UBUNTU da açılmıyor. Kullanıcı adı şifre ekranını geçemiyor. GNOME çökmüş durumda...
ctrl+alt+f2 ile konsoldan startx komutunu verdiğinizde nasıl bir hata alıyorsunuz?

eribol

Yeni bir kullanıcı oluşturmak işi çözebilir. sudo fdisk -lçıktısı da fikir verir.

Eğer Pardus ve Ubuntu beraber kullanılacaksa Ubuntu sonra kurulmalı veya sonradan Ubuntu canlı cd ile grub güncellenmeli, zira Pardus grubu Ubuntu'yu açamaz(açar da uğraş gerektirir).

kalkan1973

Kurduğuma bin pişmanım zaten. Canım UBUNTUM sistem alt üst oldu... :(

Açılmayan sisteme yeni kullanıcı nasıl eklerim...?

Verdiğin komutunu çıktısı da bu...

To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00028660

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        5829    46819328   83  Linux
/dev/sda2           29666       30402     5908481    5  Extended
/dev/sda3            5829        5893      512000   83  Linux
/dev/sda4            5893       29666   190956544   8e  Linux LVM
/dev/sda5           29666       30402     5908480   82  Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2011 - 15:21:38

Açılmayan sisteme yeni kullanıcı nasıl eklerim...?

bytan

Startx önerisinin sonucu ne oldu? Kullanıcı eklemek için:

sudo adduser yeni_kullanıcı

Sorulan soruları yanıtlayarak  kullanıcıyı oluşturabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kalkan1973

Onu beceremedim.... Yapamadım yani...

bytan

O dediğin hangisi? Ve neden yapamadın?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kalkan1973

LİVE CD den açtım şu an ve terminalden aşağıdakileri yaptım. STARTX komutunu verince siyah ekrana geçiyo... Burada ne yapacağımı anlayamadım.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo adduser burak
Adding user `burak' ...
Adding new group `burak' (1000) ...
Adding new user `burak' (1000) with group `burak' ...
Creating home directory `/home/burak' ...
Copying files from `/etc/skel' ...
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated successfully
Changing the user information for burak
Enter the new value, or press ENTER for the default
   Full Name []: mustafa
   Room Number []:
   Work Phone []:
   Home Phone []:
   Other []:
Is the information correct? [Y/n] y
ubuntu@ubuntu:~$

kaos_07

aynı sorun bende de olmuştu
pardusu yükleyince ubuntu boot ekranında gözükmüyordu
önce pardus sonra ubuntu yükleyince sorun düzeldi

sisteminin yedeğini alıp önce pardus sonra ubuntu kur

bytan

@Mustafa Kalkan,

Verdiğim komutları sistemine kurulu ubuntu ile yapacaksın. Sana kullanıcı/şifre soran ekran geldiğinde ctrl+alt+f1...f6 ile geçeceğin terminalde oturumunu açarak yazmalısın. Veya kurtarma kipiyle açıp sudo kullanmadan yapmalısın.

PF @ ST

kalkan1973

İşin kolayına kaçtım. Tüm diski temizle ve kullan seçeneği ile UBUNTU kurdum tekrar.  Ubuntudan vazgeçemiyorum. Öyle ki parasıyla aldığım WİNDOWS 7 yi bile verdim biryerlere...

reis33

İki ipucu:
1-Ubuntu Grub menüsüne Pardus eklemek
Ubuntu veya başka bir dağıtım kurulu iken yanına Pardus yüklemek isteyenler ;
Pardus kurulumu sırasında önyükleyici yüklemeden kurulumu tamamlayıp
yeniden başlattıktan sonra, Ubuntu' yu açıp
ALT+F2
startup-manager

(yüklü değilse
sudo apt-get install startup-manager
komutu ile yükleyebilirsiniz.)

Başlangıç yöneticisini açarak Pardus' un Ubuntu grub menüsüne dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

2-Pardus Grub menüsüne Ubuntu eklemek
Eğer Pardus kurulumu sırasında önyükleyiciyi yüklediyseniz,
Pardus grub menüsüne Ubuntu' yu dahil etmek için aşağıdaki pisi paketini yükleyebilirsiniz.

http://packages.pardus.org.tr/pardus/2011/stable/i686/boot-manager-3.0.0_beta1-36-p11-i686.pisi
http://packages.pardus.org.tr/pardus/2011/stable/x86_64/boot-manager-3.0.0_beta1-36-p11-x86_64.pisi

Detaylar için:
http://tr.pardus-wiki.org/A%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C5%9F_Y%C3%B6neticisi

GNUbuntu

Biz eskiden sorunu şurada anlatılan şekilde çözerdik kolayca. Sürümler değişse de sanıyorum halâ işe yarar.
http://linuxsever.wordpress.com/2009/11/03/pardus-grubuna-ubuntu-9-10-eklemek/
Önce Saygı...

Professor

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 22 Ocak 2011 - 21:37:40
Biz eskiden sorunu şurada anlatılan şekilde çözerdik kolayca. Sürümler değişse de sanıyorum halâ işe yarar.
http://linuxsever.wordpress.com/2009/11/03/pardus-grubuna-ubuntu-9-10-eklemek/

Arkadaşa kesinlikle katılıyorum. Sorunu çözmenin yolu verilen bağlantıda çok güzel anlatılmış. Sorunun kaynağı ise bahsedildiği üzere Pardus'un GNU GRUB 0.97 sürümünü kullanmasından kaynaklanıyor. Ubuntu'dan sonra Pardus kurulumlarında basitçe  GRUB eski sürümü(0.97), Ubuntu'daki GRUB 2 düzenini çözemediğinden böyle istenmeyen bir durumla karşılaşılıyor. Pardus geliştiricilerinin bu duruma bir el atması gerekli hakikaten:)

Bu arada Pardus 2011'i kurduğumda Belgeler'den TEŞKİLATI ESASİYE KANUNU*'nun çıkması ve Pardus 2011'in çıktığı günle kanunun çıktığı günün denk getirilmesi ise ayrıca ironik, bence güzel bir düşünce:)

*20 Ocak 1921

heartsmagic

Yeniden kurulum ve konunun kapanması...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.